Ahşabı Sanata Dönüştürüyor - Son Dakika

Ahşabı Sanata Dönüştürüyor

16.01.2014 11:10
Ahşabı Sanata Dönüştürüyor

Osmaniye'de 76 yaşındaki Ahmet Türkmenoğlu, yarım asırdır ahşap oymacılığı işi yapıyor Türkmenoğlu, özenle işlediği ahşabı müzik aleti, çocuk oyuncakları, süs ve ev eşyasına dönüştürüyor Türkmenoğlu: "Her geçen gün geleneksel sanatlara ilgi azalıyor.

MENDERES ÖZAT - Kadirli ilçesinde 76 yaşındaki Ahmet Türkmenoğlu, yarım asırdır emek verdiği ahşap oymacılığında özenle işlediği ahşabı müzik aleti, çocuk oyuncakları, süs ve ev eşyasına dönüştürüyor.

Kızyusuflu köyünde oturan Türkmenoğlu, 22 yaşından beri dut, ardıç, karacan, hartlap, narenciye ve zeytin ağaçlarından elde ettiği ahşaba şekil vererek, bağlama, keman gibi müzik aletlerinin yanında biblo, mutfak ve süs eşyaları ile çocuklar için oyuncak yapıyor.

Küçük yaştan beri şiir okumayı ve türkü söylemeyi çok sevdiğini ifade eden 9 çocuk babası Türkmenoğlu, AA muhabirine, Köroğlu, Dadaloğlu, Karacaoğlan ve Aşık Veysel gibi büyük ustaların şiirlerini okurken bir kitapta gördüğü bağlamayı yapmayı deneyerek, zanaat hayatına başladığını söyledi.

Ahşap oymacılığını 1960'tan beri severek yaptığını belirten emektar usta, boş vakitlerini değerlendirmek ve kendi evinin eşyalarını temin amacıyla başladığını işinde zamanla kendini geliştirerek bu noktaya geldiğini anlattı.

Kadirli ilçesinde bulunan Karatepe Aslantaş Müzesi'nde 1968 yılında işe başladığını ifade eden Türkmenoğlu, mesaiden arta kalan zamanlarda ürettiği ahşap eşyaları, müzeyi ziyarete gelen turistlere sattığını, hobisini zamanla ticarete dönüştürdüğünü belirtti.

Süs ve mutfak eşyalarından sonra bağlama ve keman yaptığını anlatan Türkmenoğlu, "Her geçen gün geleneksel sanatlara ilgi azalıyor. Geleneklerin kaybolmaması adına 9 çocuğumdan 5'ine ahşap oymacılığını öğrettim. İnsanlar bu işle uğraştıkça büyük keyif alıyor. Ağaçlara şekil vererek insanlara faydalı eşyalar yapmak çok zevk veriyor. Bağlamayı hem yapıyor hem de çalıyorum. Türkü söylemeyi de seviyorum" dedi.

Türkmenoğlu, zanaatini sevdirmek ve yaşatmak için bundan sonraki ömründe ahşaba şekil vermeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi. - Osmaniye

YORUMLAR
500
Yumurtayı göktaşı sandı, ortalığı ayağa kaldırdı Yumurtayı göktaşı sandı, ortalığı ayağa kaldırdı Kadirli'de şiddetli yağmur su taşkınlarına neden oldu Kadirli'de şiddetli yağmur su taşkınlarına neden oldu
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Ahşabı Sanata Dönüştürüyor - Son Dakika


Advertisement