Andy Warhol-İstanbul Sergisi Sanatseverlerle Buluştu - Son Dakika
Kültür Sanat

Andy Warhol-İstanbul Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

Andy Warhol-İstanbul Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

ABD'li ressam, film yapımcısı ve grafik tasarımcı Andy Warhol'un 125 eserinin yer aldığı 'Andy Warhol-İstanbul' sergisi İstanbul Lale Müzesi'nde ziyarete açıldı. Serginin küratörü Nurgül Şenefe, serginin hazırlık süreci ve eserler hakkında bilgi verdi. Ayrıca, serginin bir bölümü Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde sergileniyor.

02.10.2023 19:13  Güncelleme: 19:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'li ressam, film yapımcısı ve grafik tasarımcı Andy Warhol'un 125 eserinin yer aldığı "Andy Warhol-İstanbul" sergisi sanatseverlerle buluştu.

Emirgan'daki İstanbul Lale Müzesi'nde ziyarete açılan sergideki 10 eser ise Beyoğlu Kültür Yolu etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sergileniyor.

Serginin küratörü Nurgül Şenefe, AA muhabirine yaptığı açıklamada hazırlık sürecinin yaklaşık bir yıl sürdüğünü, açılıştan önceki birkaç hafta içerisinde de eserlerin sergilenebilir hale getirildiğini söyledi.

Hazırlık aşamasında büyük bir ekibin emeğinin bulunduğunu vurgulayan Şenefe, "Ben herkesi temsilen serginin yüzü olarak burada karşınızdayım. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum." dedi.

Nurgül Şenefe, ağırlıklı olarak Andy Warhol'un eserlerinin yanı sıra çok az sayıda eserin de pop-art sanatı hareketine katkıda bulunmuş, dönemin önemli sanatçılarına ait çalışmalar olduğunu ifade etti.

"Andy Warhol, sanatı geleneksel kalıplardan çıkaran bir sanatçı"

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında AKM'de sergilenen 10 eserle serginin ön açılışının gerçekleştirildiğini dile getiren Şenefe, "Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nin sanatı toplumun her kesimine ulaştırma gayesi var. Andy Warhol da toplumun sanatla birleştiği bir ortamda sanatın tanımını alışılagelmiş geleneksel kalıplarından çıkarıp bambaşka bir bakış açısına dönüştüren bir kişi. Popüler sanatıyla herkese hitap eden Andy Warhol'un, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde 10 eserle yer alması bence çok anlamlı ve keyifli. Tabii orada sadece ağza bal çalıyoruz. Sanatçının ikonlaşmış, özellikle de koleksiyon değeri taşıyan eserlerini görmek isteyen ziyaretçilerimizi Emirgan'da Lale Müzesi'ne bekliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Vakfın konum olarak da çok güzel bir yerde olduğunu belirten Şenefe, sergiye geleceklere eşiyle, dostuyla, ailesiyle tam gün vakit geçirmeyi düşünerek plan yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Kasım'dan itibaren Andy Warhol'u anlamak ve pop-up kültürünü deneyimlemek adına her yaşa yönelik atölye ve söyleşi gibi pek çok etkinlik düzenleneceği bilgisini veren Şenefe, sanatı seven sevmeyen, sanatla az veya çok ilgilenen herkesi sergiyi görmeye davet etti.

"Lale Vakfı'nın sanata tutkusunu yaşamış olduk"

Kurucusu olduğu "İllüstratörler Platformu" adlı sosyal girişimde de illüstrasyonla ilgilenen sanatçı ve sanatçı adaylarını bir araya getirmeye çalıştıklarını aktaran Şenefe, şunları kaydetti:

"İllüstratörler Platformu'nda ticari sanat yapanla kültürel sanat yapanlar bir arada. Bu yaz İstanbul Lale Vakfı'nın ev sahipliği yaptığı akademide resimli kitap ve çizgi roman eğitimleri verdik ve çıktısı olarak da bir sergi yaptık. İlk defa kendi hikayesini yazıp çizen arkadaşlarımız da vardı. İstanbul Lale Vakfı'nın sanata olan tutkusunu, verdiği önemin ne kadar samimi ve içten olduğunu da bu deneyimle yaşamış olduk. İllüstrasyon ve sanatçı kimliğimle çalışmalar yaparken şimdi de Andy Warhol sergisi küratörlüğünün bana yansıması çok anlamlı oldu."

Pop art akımının önde gelen temsilcilerinden Warhol, sanat dünyasına getirdiği radikal yaklaşımlarla tanınıyor.

Pittsburgh'da 1928'de doğan Warhol, Slovak göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Sanat kariyerine ticari illüstrasyonlar yaparak başlayan Warhol, zamanla modern sanat dünyasının renkli isimlerinden biri oldu.

Sergi, 29 Şubat'a kadar İstanbul Lale Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Andy Warhol-İstanbul Sergisi Sanatseverlerle Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı
  10:14 Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı

  Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Adige Kültür Derneği'ni ziyaret ederek, kültürel faaliyetler hakkında bilgi aldı. Vali Aslan, kültürler arası etkileşimin önemine dikkat çekerek, kültürel mirasın korunup gelecek nesillere aktarılmasının değerini vurguladı.

 • Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi
  09:58 Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi

  Ferhan Şensoy'un kaleme aldığı Hayrola Karyola oyunu, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerle buluştu. Oyunda müzik eşliğinde seyirciyle etkileşim halinde olan genç çiftlerin komik ve trajik durumları anlatılıyor. Oyun, geleneksel Türk tiyatrosu normlarından yararlanılarak sahneleniyor. Oyuncular, oyunu keyifle oynadıklarını ve yeni eklemelerle daha keyifli bir boyut kazandığını belirtiyor.

 • 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim
  09:32 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim

  Bitlis'te 27 yıldır harik sanatıyla uğraşan Haydar Yılmaz, büyük boy hariklere alternatif olarak süs eşyası ve hediyelik mini harik üretimi yapıyor. Yıllardır bu sanatı yaşatmak için mücadele veren Yılmaz, destek bulamadığını belirtiyor. Mini hariklerin piyasasını oluşturmayı hedefleyen Yılmaz, bu sayede atölyesinde istihdam sağlamayı amaçlıyor.

 • 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti
  09:29 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti

  Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci, 10 yaşındaki Sanem Ertan'ı ağırlayarak kendisine yazılan akrostiş şiiri hediye aldı. Başkan Zencirci, duygulandığını belirterek minik Sanem'e teşekkür etti.

 • ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri iade etti
  09:27 ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri iade etti

  ABD, Çin'e ait 38 kültürel eseri Çarşamba günü Çin tarafına iade etti. Manhattan Bölge Savcılığı, New York'taki Çin Başkonsolosluğu'nda düzenlenen teslim töreninde kültürel nesneleri Çin Ulusal Kültürel Miras İdaresi'nden bir heyete teslim etti. Çin ve ABD, Çin'e ait kültürel eserlerin ABD'ye yasadışı yollardan girmesini önlemek amacıyla Ocak 2009'da bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Zaptın geçerlilik süresi 14 Ocak'tan itibaren üçüncü kez uzatıldı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Mert Demir konser verdi
  00:13 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Mert Demir konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Mert Demir, Seyhan Nehir kıyısındaki Merkez Park'ta konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Demir'in sevilen şarkılarına müzikseverler eşlik etti. Performansı alkışlanan Demir, dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

 • 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Başladı
  00:03 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Başladı

  Hüseyin Başkadem'in Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde başladı. Festivalin açılış konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve solist kemancı Çekyalı Daniel Matejca sahne aldı. Festival, Çekyalı besteci Antonin Dvorak'ın ölümünün 120. yılı anısına gerçekleştirildi. Festival kapsamında okul söyleşileri de düzenleniyor. Festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı
  22:38 Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' Sergisi İstanbul'da Açıldı

  Yönetmen, yazar ve ressam Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Tuhaf Zamanlar' adlı kişisel sergisi, İstanbul Concept Gallery'de ziyaretçilere açıldı. Sergi, Pirselimoğlu'nun tuhaflıklar üzerine kurulu resimlerini içermekte olup, sanatçı tuhaflığın kendisindeki karşılığını bulmaya çalıştığını ifade etti. Sergi, 16 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi
  22:34 Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi, Ankara Müzik Festivali'nde konser verdi

  Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi konser verdi. Çankaya Sahne'deki konserde, Jiri Sevcik, Vladislav Borovka, Jan Brabec, Vaclav Fürbach ve Mikulas Koska'nın yer aldığı topluluk, Mozart, Farkas, Bizet, Dvorak ve Hallam'ın eserlerini seslendirdi. Prag Filarmoni Nefesli Beşlisi üyeleri, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanmıştır ve birçok önemli orkestrada görev almaktadır.

 • ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak
  22:09 ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak

  ENKA Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, ENKA Sahne Gala Konseri ve Sihirli Karpuz Müzikali adlı iki özel dijital içerik sunacak. Konserde genç yetenekler sahne alırken, müzikal çocukları İpek Yolu'nun müziğine ve kültürüne dair büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

 • İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor
  21:59 İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor

  İş Sanat, karikatürist Latif Demirci'nin yarım asırlık sanat hayatını anlatan bir sergi düzenliyor. Sergi, Demirci'nin eserlerini, çizgi karakterlerin maceraları, yayımladığı kitaplar ve farklı çalışmalarıyla birlikte kronolojik ve tematik bir düzen içinde sunuyor. Ayrıca sergide, unutulmaz kahramanların yanı sıra günlük gazete karikatürlerinden örnekler de yer alıyor. Sergi, 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.


Advertisement