Antik Kentteki Tarihi Camiye Restorasyon - Son Dakika
Kültür Sanat

Antik Kentteki Tarihi Camiye Restorasyon

Antik Kentteki Tarihi Camiye Restorasyon

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan, Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi'nin restorasyonu yapılacak.

21.12.2016 12:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan, Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi'nin restorasyonu yapılacak.

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteğiyle yapılacak restorasyonla, ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi'nin "Seyahatname" adlı eserinde, "ziyarette bulunup ibadet ettiğini" anlattığı Şaban Ağa Camisi'nin eski ihtişamına kavuşturulması hedefleniyor.

Vali Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Genç Tunç Çağı'ndan bu yana kesintisiz yerleşime sahip Stratonikeia Antik Kenti'nin, önemli bir medeniyet merkezi olduğunu söyledi.

Osmanlı Devleti'nin hükmettiği tüm coğrafyaları ihya ettiğini belirten Çiçek, bu dönemden kalan Şaban Ağa Camisi'ni, gelecek nesillerin de hizmetine sunulabilmesi için restorasyon programına aldıklarını bildirdi.

Restorasyon projesinin hazırlandığını anlatan Çiçek, "Kuruldan geçti ve ihalesi yapıldı. Hatta sözleşmesi dahi yapıldı. Önümüzdeki günlerde müteahhidimiz gelip işe başlayacak." diye konuştu.

Caminin restorasyonunun, yer tesliminin ardından 280 günde tamamlanacağını ifade eden Çiçek, "Bu cami, her şeyden önce Osmanlı'nın o zamanki özelliğini de taşıyan bir ibadethane. Önündeki sadaka taşından ahşap yapısına, iç yapısına kadar camiyi yaşatacağız. Buranın restorasyonu bittikten sonra, Osmanlı'nın Stratonikeia'daki camisini görmüş olacağız." dedi.

- "Kanuni'nin de ibadet ettiğine dair verilere ulaştık"

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise camiyi yapanın ve buranın inşa tarihinin tespit edilemediğini belirtti.

Kentte yaşayan Şaban Ağa'nın 1876'da yaptırdığı tadilat nedeniyle buranın "Şaban Ağa Camisi" olarak anılmaya başladığını dile getiren Söğüt, camideki diğer tadilatın ise Mehmet Eskişar tarafından 1912'de gerçekleştirildiğini kaydetti.

Söğüt, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522'deki Rodos seferi sırasında bu camiye gelerek ibadet ettiğine dair ciddi verilere ulaştıklarını da vurguladı.

Evliya Çelebi'nin "Seyahatname" adlı eserinde "burada namaz kıldığını" anlattığını ifade eden Söğüt, yapıya, altından çıkan kaynak suyu nedeniyle, eski dönemlerde "Sulu Cami" denildiği bilgisini edindiklerini söyledi.

Camide son zamanlarda bozulmaların olduğunu belirten Sögüt, "Burası, antik kent içinde Eskihisar Mahallesi'nin yerleşim dokusunun tam merkezinde otantik bir köy camisi olarak restore edilecek. Buraya gelen insanlar camiyi rahatlıkla kullanabilecek. Böylelikle eser hem korunacak hem kullanılacak hem de gelecek nesillere böyle özgün, tarihi süreçte var olan bir yapı aktarılacak." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Antik Kentteki Tarihi Camiye Restorasyon - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz
  10:42 Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık, teröristlerin hangi deliğe girerlerse girsinler kendilerini bekleyen kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklarını belirtti.

 • Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor
  10:24 Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor

  Suudi Arabistan takımı Al-Hilal'de forma giyen Neymar'ın soyunma odasında geleneksel kıyafetlerle dolaştığı görüldü. Brezilyalı yıldızın o halini gören hayranları Neymar'a demediğini bırakmadı.

 • Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz
  10:10 Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz

  Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 7'den büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Görür, İstanbul'da aday olan iktidar ve muhalefetin belediye başkanları ile deprem konusunda görüştüğünü belirtti.

 • Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım
  10:09 Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım

  Jet Sosyete dizisindeki rolüyle tanınan oyuncu Deniz Cengiz, hayatının en kötü cinsel ilişki deneyimini anlatırken "Otoparktan birinin giriş kat balkonuna girip ilişkiye girmiştik. Çocuğun dizleri yara olmuştu" dedi.

 • Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu
  10:04 Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına yüzde 107 zam yaparak maaşlarına zam yaptığını duyurdu. Zam haberi alan bir otobüs şoförü, sevincini göbek atarak kutladı. Şoförün göbek attığı anlar sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı zamla birlikte en düşük çalışan maaşı 34 bin liraya yükseldi.

 • Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor
  09:53 Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor

  Galatasaray'ın eski yöneticisi Sedat Doğan, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kulüp üyeliğinden çıkarılması için üç farklı dilekçe verdi. Doğan'ın dilekçelerinde, Büyükekşi'nin başka bir kulübe üye olması, Galatasaray başkanlığına ilişkin küçük düşürücü ifade kullanması ve Atatürkçü-Cumhuriyetçi değerleri taşımaması ihraç istemi gerekçeleri olarak belirtildi.

 • Lütfü Savaş, Özgür Özel'in masaya koyduğu anketlere kendi yaptırdığı anketlerle karşılık vermiş
  09:45 Lütfü Savaş, Özgür Özel'in masaya koyduğu anketlere kendi yaptırdığı anketlerle karşılık vermiş

  Adaylığının devamına karar verilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yapılan anketlerde açık ara önde olduğunu söyledi. Savaş, CHP lideri Özel'le yaptığı görüşmenin detaylarını da anlatarak "Ben kendi iki anketimi çıkarınca o da buna karşılık dört anket çıkardı. O anketlerde büyükşehirde önde olmak ile birlikte bazı ilçelerde düşüş görünüyordu, benim elimdeki sonuçlarla uyumlu değildi" diye konuştu.

 • Milli Muharip Uçak Kaan bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi
  09:20 Milli Muharip Uçak Kaan bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi

  Türkiye'nin önemli teknoloji projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak Kaan, bugün sabah saatlerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Mürted Havalimanı'ndan kalkan yerli savaş uçağı, başarılı uçuşu sonrası üssüne döndü.


Advertisement