Bosna Hersek'te çocukların gözünden "Anne, savaş istemiyorum" sergisi açıldı - Son Dakika

Bosna Hersek'te çocukların gözünden "Anne, savaş istemiyorum" sergisi açıldı

22.09.2022 17:20

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, çocukların çizimlerinden oluşan "Anne, savaş istemiyorum" konulu resim sergisi açıldı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, çocukların çizimlerinden oluşan "Anne, savaş istemiyorum" konulu resim sergisi açıldı.

Saraybosna Edebiyat ve Tiyatro Sanatları Müzesi'nde açılan sergide, İkinci Dünya Savaşı'nda Polonyalı ve günümüzde Ukraynalı çocukların resimlerine yer verildi.

Polonya'nın Saraybosna Büyükelçisi Jaroslaw Lindenberg, ülkesindeki çocukların yaklaşık 80 yıl önce çizdiği ile Ukraynalı çocukların bugün çizdiği resimler arasında büyük benzerlikler olduğunu ifade ederek, "Her savaş acımasızdır. Burada Saraybosna'da da binlerce çocuk öldü. Savaştaki çocuklar, çocukluğunu kaybediyor ve bu büyük bir travma." dedi.

Müze Müdürü Sejla Sehabovic de Ukraynalı çocukların sesini duyurmak için sergiyi açtıklarını, savaşı yaşayan tüm dünya çocuklarının resimlerinden oluşan bir serginin açılmasını hedeflediklerini söyledi.

Saraybosna Savaş Çocukluğu Müzesi Müdürü Jasminko Halilovic ise milyonlarca Ukraynalı çocuğun evinden uzakta olduğunu anımsatarak, Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşta da binlerce çocuğun aynı acıyı yaşadığını kaydetti.

Sergi, 30 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Öz Sağlık İş Diyarbakır Şube Başkanı Aküzüm, tıbbi sekreterleri dinledi Öz Sağlık İş Diyarbakır Şube Başkanı Aküzüm, tıbbi sekreterleri dinledi Ukrayna, liman kenti Odessa'yı EXPO-2030 Dünya Fuarı'na ev sahipliği için aday gösterdi Ukrayna, liman kenti Odessa'yı EXPO-2030 Dünya Fuarı'na ev sahipliği için aday gösterdi Polonya, 2023'ün ilk yarısında 'gıdada sıfır KDV' uygulamasına devam edecek Polonya, 2023'ün ilk yarısında 'gıdada sıfır KDV' uygulamasına devam edecek

Son Dakika Kültür Sanat Bosna Hersek'te çocukların gözünden 'Anne, savaş istemiyorum' sergisi açıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement