Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı - Son Dakika

Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı

27.06.2013 06:30
Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı

Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı kitabının kısa özeti.

Daha önce, CHF'nın Tüzüğü (1927) ile ilgili bir araştırma yayınlanmıştı. Bu araştırma ise, CHF'nın programı ile ilgilidir. Bu arada, CHF Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal'in, dolayısıyla CHF'nın görüşlerini radikal bir biçimde yorumlamaya ve bu görüşlere doktriner bir karakter vermeye çalışan Kadro Hareketi üzerinde de durulmuştur. CHF'nın Tüzüğü (1927) gibi programı da (1931) Türkiye'nin siyasal hayatında çok büyük rol oynamış bir metindir. Demokrat Parti ve O'nun devamı olan Adalet Partisi de dahil olmak üzere, CHF kökenli bütün partilerde bu etkiyi görmek mümkündür.1931 Programında "halkçılık" olarak ifade edilen görüşler, bugün, "emek ve sermaye arasında barışı sağlamak" adı altında bütün partilerin programında yer almaktadır. "Milliyetçilik" konusundaki görüşler ise, "sosyalist" partiler de dahil olmak üzere, aşağı yukarı bütün partilerin ifade etmeyerek, dokunmayarak, görmezlikten gelerek, CHP ve CHP kökenli partiler de hararetle savunarak Kemalist milliyetçiliğin (ırkçılığın) sahipleri olmaya devam ediyorlar. Her zamanda ve her koşulda resmi ideolojiyi yeniden üretiyorlar.(Arka Kapak)

Yazar: İsmail Beşikçi

Yayınevi: Belge Yayınları

ISBN: IDE33753-33753

Boyut: 16.0x24.0

Sayfa Sayısı: 153

Basım Yılı: Temmuz 1991

Cilt Durumu: Ciltsiz

Kağıt Türü: 3. Hamur

Dil: Türkçe

Kaynak: Haberler.Com
YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı' genelgesi Açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı' genelgesi Açıklaması Selçuk Bayraktar: 'Geçtiğimiz yıl yüzde 99,3'tü gelirlerimizdeki ihracatın payı ve tek başına tüm savunma sanayindeki ihracatın dörtte birini yapmış... Selçuk Bayraktar: 'Geçtiğimiz yıl yüzde 99,3'tü gelirlerimizdeki ihracatın payı ve tek başına tüm savunma sanayindeki ihracatın dörtte birini yapmış... AK Parti'li Dağ, İzmir'de üye katılım töreninde konuştu AK Parti'li Dağ, İzmir'de üye katılım töreninde konuştu

Son Dakika Kültür Sanat Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu Kitabı - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement