Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde - Son Dakika

Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde

03.04.2015 15:07
Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde

"Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" na layık görülen ünlü yazar Dr. Nedim Gürsel İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyen kadrosuna katıldı.

Türkiye'nin son 7 yıldır en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olan İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyen kadrosuna, 2014-2015 öğretim yılının bahar dönemi itibariyle ünlü yazar Dr. Nedim Gürsel de katıldı.

1960'lı yıllardan bugüne edebiyat dünyasında gittikçe artan bir şöhrete sahip olan öykü ve roman yazarı Dr. Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okumuş, karşılaştırmalı edebiyat alanında Nâzım Hikmet ve Lui Aragon ile ilgili doktorasını aynı üniversitede tamamlamıştır. 1976 yılında ilk öykü kitabı "Uzun Sürmüş Bir Yaz" ile Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü'nü kazanmış, 2004 yılında ise Fransız hükümeti tarafından "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı"na layık görülmüştür.

Sorbonne Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı dersleri veren Dr. Nedim Gürsel, 2015 yılı bahar dönemi itibariyle, İstanbul Aydın Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine "Batı Edebiyatı", yüksek lisans öğrencilerine ise "Roman Türleri ve Tarihî Roman" dersleri vermeye başlamıştır.

Dr. Nedim Gürsel'in layık görüldüğü bazı ödüller

Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Uzun Sürmüş Bir Yaz, 1976)
Fransız PEN Kulübü Özgürlük Ödülü (Sevgilim İstanbul, 1986)
Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü (1986)
Fransız PEN Kulüp Özgürlük Ödülü (1986)
Haldun Taner Öykü Ödülü (Tomris Uyar ve Murathan Mungan'la paylaştı,1987)
Radio France Internationale Uluslararası En İyi Öykü Ödülü (1992)
Struga Altın Plaket Ödülü (Öykü ve eleştiri dalındaki çalışmalarıyla, 1992)
Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Devlet Nişanı (Fransa 2004)
France-Turquie Ödülü (Öğleden Sonra Aşk, 2004)
Mevlâna Dünya Kardeşlik Ödülü (2009)
Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü (2009)
Balkanika Vakfı Uluslararası Roman Ödülü (2012)
Fransa Akdeniz Roman Ödülü (2013)

YORUMLAR
500
Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Kılıçdaroğlu: Şimdi Sıra Geldi Türkiye'ye. Barışık, Büyüyen, Güzelleşen, İtibarı Olan Bir Türkiye'yi Yeniden İnşa Edeceğiz Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 5'inci gününde madalya sıralamasındaki birinciliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 5'inci gününde madalya sıralamasındaki birinciliğini korudu
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement