İstanbul Sanat İçin Bir Arada - Son Dakika
Kültür Sanat

İstanbul Sanat İçin Bir Arada

İstanbul Sanat İçin Bir Arada

İstanbul'un Yeni Sanat Fuarı All Arts İstanbul sanat severlerin yoğun ilgisi ile başladı.

19.04.2013 14:15

21 Nisan tarihine kadar İstanbul Kongre Merkezi'nde görülebilecek All Arts Istanbul kapılarını ziyaretçilerine açtı. Türk ve Osmanlı gelenekli sanatlarından, antikaya, modern sanata sanatseverlere geniş bir yelpaze sunan All Arts'ta sergilenen eserlerinin toplam değeri yaklaşık olarak 50 milyon TL. Ön izleme ve açılış gününde yoğun ilgi gören All Arts Istanbul'u 2 günde 8.500 sanatsever ziyaret etti.

All Arts Konferans programı kapsamında Cumhurbaşkanlığını temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen fuarın açılış konferansını yaptı. Prof.İsen "Çağdaş Türkiye'de Yeniden Kültürel Yapılanma" başlıklı konuşmasında, Devletin sanat ve kültür üretim ve planlaması sürecinden çıkması gerektiğini, fiziksel yapılanma ve önceye göre çok daha güçlü bütçelerle özel sektör projelerinin desteklenmesinin benimsenmesi gerektiğini belirtti. Prof. İsen, İngiltere'yi örnek vererek Devletin izleyici yüksekliği kaygısını da taşıyan nitelikli projeleri desteklemesinin esas olması gerektiğini belirtti ve sanatın ve kültürel ortamın gelişmesi için özel kurum ve kuruluşların yaptıkları "sponsorluk" katkılarının mevcut mevzuattaki değişikliklerle kurumlar vergisinden mahsup edilebildiğinin altını çizdi.

İstanbul Kongre Merkezi Fuar alanında 18 - 21 Nisan 2013 tarihleri arasında ilk kez sanatseverlerle buluşacak olan İstanbul'un yeni uluslararası All Arts Istanbul fuarı, sanat dünyasında geçmiş ve güncel, geleneksel ve modern tüm üretimi kavrayarak; klasik Türk sanatları, antika, modern sanat örnekleri ile İstanbul'un ve bölgenin sanat hayatına farklı bir boyut getirmeyi amaçlıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli siyasi ve ekonomik güçlenmenin kültür ve sanatla birlikte ve eşdeğer önemde kabul edilmesi halinde ülke gelişmesinin devamlılığından, kentlerin uluslararası tanınırlığından söz edilebileceği vurgularken All Arts fuar ve konferanslarının çıkış noktasının İstanbul'u bölgenin merkezi olarak konumlamak ve İstanbul'un bir sanat merkezi sürekliliğini sağlamak olduğunu dile getirildi. Fuarın Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ise All Arts Istanbul'un geleneksel sanatların çağdaş ve modern bir tasarım, yaklaşım ve anlayışla sunulması açısından çok önemli bir platform sunduğunu; aynı şekilde modernle geleneksel arasındaki ilişkinin kurulmasında fuarın sağlayacağı yararı işaret etti.

Fuara galeriler, kurumlar ve müzayede evlerinin yanı sıra ustalar, antika evleri, sanat kurumları ve yayınlar katılıyor. Kendisini yaygın biçimde ifade etmeyi bulamayan gelenekli sanatları icra eden usta ve öğrencilerine kendilerini sunma ve mevcut galeriler tarafından sahiplenilmelerini sağlama misyonu ile hareket eden All Arts Istanbul, bu amaç için 12 kategoriden Klasik Türk Sanatları icra eden 92 sanatçıya ücretsiz katılım imkanı sunuyor.

Hilal Kazan'ın da aralarında bulunduğu Uluslararası Kadın Hattatlar, Hasan Çelebi, Savaş Çevik, Efdaluddin Kılıç ve Ferhat Kurlu Hat alanında; İnci Ayan Birol, Semih İrteş, Mamure Öz, Nilüfer Kurfeyz, Selim Sağlam Tezhip alanında; Günseli Kato, Nilgün Gencer, Özcan Özcan ve Taner Alakuş minyatür sanatında eserleri görülebilecek usta ve sanatçılar arasında yer alıyor. All Arts Istanbul sanat fuarının ikinci bölümde Antika; Resim, çini, efemera (gündelik hayata ait biriktirilmiş ufak tefek), kuyum, halı, nümizmatik (sikke ve madeni paralar) örneklerinin görülebileceği antika ve müzayede evleri yer alıyor. Tantekin Antika, VIP Antik, Enderun Antik, Hakan Moğultay, Çukurcuma Müzayede Evi katılımları arasında yer alıyor. Üçüncü bölümde ise aralarında Maria Kılıçlıoğlu, Fahrennisa Zeid, Fikret Mualla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Süleyman Saim Tekcan ve Alev Ermiş Mavitan gibi çok önemli sanatçıların eserlerinin de bulunduğu Modern Sanat örneklerinin sergileneceği galeriler bulunuyor. Fuar 140 katılımcı ile beraber toplam 260 sanatçı ve 880 sanat eserini bir arada sunuyor.

Remzi Gür "Divan-I Hümayun Emanetleri" (Erkan Doğanay küratörlüğünde Remzi Gür Koleksiyonundan Ferman Seçkisi), Papko/Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu (Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde Modern Türk Sanatları ve Heykel Seçkisi), Yusuf İyilik Hat Koleksiyonu (M. Efdaluddin Kılıç küratörlüğünde) fuar kapsamında sanatseverlerle buluşuyor.

Fuar, katılımcılarına, sanatçıların stüdyolarına ziyaretler; müze ve özel koleksiyonlara rehberli turlarla birlikte seminer, konferans ve atölye çalışmaları gibi paralel programları da sunuyor. Düzenlenecek konferans serisi kapsamında 19 Nisan Cuma günü Prof. Dr. İskender Pala, 20 Nisan Cumartesi günü ise Prof. Dr. Uğur Derman ve Prof. Dr. Gül İrepoğlu gibi önemli sanat profesyonelleri konuşmacı olarak konuk edilecek.

Konferans programı kapsamında gerçekleşecek konuşmalarda; "Klasik ve Özgün Hat Uygulamalarının Genel Değerlendirilmesi", "Dünya Fuarlarında Osmanlılar ve Oryantalizme Etkileri", "Tarihte Kadın Hattatlar", gibi konu başlıklarına odaklanılacak. Konferans programının önemli oturumlarında biri "İstanbul'da Bir Hamam ve Osmanlı Çinileri" konuşması olacak. 19 Nisan Cuma günü saat 16.00'daki konuşmada Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Restoratör - Çini Uzmanı Şenay Onuk, Louvre Müzesi Bilimsel Danışman Charlotte Maury Mimar Sinan tarafından inşa edilen Çinili Hamam'ın çinileri ve Osmanlı çini sanatının çeşitli yönlerini irdeleyecek.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat İstanbul Sanat İçin Bir Arada - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement