Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" Filminin Galası Yapıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" Filminin Galası Yapıldı

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali- İptal edilen Ulusal Belgesel Yarışması'ndan çekilmeyen belgesellerden "Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" filminin galası yapıldıANTALYA (AA) - Bu yıl 51'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, çoğunluğu çekildiği için iptal edilen Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında "Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" adlı belgeselin gösterimi gerçekleştirildi.

12.10.2014 16:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali- İptal edilen Ulusal Belgesel Yarışması'ndan çekilmeyen belgesellerden "Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" filminin galası yapıldıANTALYA (AA) - Bu yıl 51'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, çoğunluğu çekildiği için iptal edilen Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında "Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak" adlı belgeselin gösterimi gerçekleştirildi.Yönetmenliğini A. Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler, Cem Terbiyeli ve Önder İnce'nin yaptığı belgesel, Migros AVM'de sanat severlerle buluştu. Belgeseli, yönetmenler, katılımcılar ile sinema severler izledi. Gösterim sonrası yapılan söyleşide, yönetmenlerden Haluk Ünal, belgesel sürecinin 2 yılı kapsadığını söyledi. Çocukların gözüyle doğuda yaşananları filmde anlattıklarını belirten Ünal, film ile meslek kariyerlerini geliştirmeyi değil, birinci derecede toplumsal sorumlulukları gereği çözüm sürecine katkı sağlamayı amaçladıklarını anlattı.Film ile batı yakasındaki insanların empati kurmalarına vesile olmak istediklerini dile getiren Ünal, bölge insanının film için kendilerine oldukça yardım ettiklerini bildirdi. Belgeseli, "Çözüm süreci çerçevesinde geleceğe yönelik adım atılmış bir film" şeklinde değerlendiren yönetmenlerden Ezel Akay da umut dolu bir film olduğunu belirtti. Akay, filmin daha fazla insan tarafından izlenilmesini temenni etti. - Belgeselin konusuÇocukluğunu Güneydoğu'da geçirmiş ve geçirmekte olan 11 kişinin tanıklıkları üzerine kurulu olan belgesel, 1990'larda, 2000'lerde ve 2010'larda çocukluklarını yaşayamayanların hikayesi anlatılıyor.İçlerinde taş atanı, ayağı taşa değmemiş olanı var ama hepsi de savaştan nasibini almış. Filmde, çocuk yaşta maruz kalınan, insan aklının alamayacağı zulme rağmen insan kalmayı başarmanın hikayesi yer alıyor. Film, Kürt toplumunu bir çocuğun gözünden yansıtıyor. .

Küçük Kara Balıklar Güneydoğu\'da Çocuk Olmak" Filminin Galası Yapıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Küçük Kara Balıklar Güneydoğu'da Çocuk Olmak' Filminin Galası Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Berlin'de Dimitri Kantemir'in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu
  14:19 Berlin'de Dimitri Kantemir'in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu

  Almanya'nın başkenti Berlin'de Rumen asıllı tarihçi, yazar ve müzisyen Dimitri Kantemir'in bestelediği eserlerden oluşan bir konser programı gerçekleştirildi. Konserde, 17. yüzyıl Moldova bölgesinin türkülerini ve halk müziğini içeren zengin bir repertuvar sunuldu. Konsere katılanlar arasında Alman tarih ve müzik severlerin yanı sıra Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı da yer aldı. Kantemir'in Osmanlı dönemindeki önemi ve bestelerinin notaya dökülmesi vurgulandı.

 • Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünde 'Sanata Dair' karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde açıldı
  13:48 Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünde 'Sanata Dair' karma sergisi Büyük Çamlıca Camisi'nde açıldı

  Ayşenur Karadibek ve Sevgi Akgül'ün küratörlüğünü yaptığı 'Sanata Dair' karma sergisi, Büyük Çamlıca Camisi sergi salonunda sanatseverlerle buluştu. Sergide, ev hanımı sanatçılar tarafından yapılan modern çalışmaların yanı sıra klasik suluboya, hat, minyatür, çini, gravür, yağlıboya ve kolajların da yer aldığı 300'den fazla eser sergileniyor. Sergi, 27 Nisan'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 • Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Bahar Konseri'nde bin kişilik salon müjdesi verdi
  11:47 Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Bahar Konseri'nde bin kişilik salon müjdesi verdi

  Nazilli Belediye Başkanı Dr. Ertuğrul Tetik, Türk Sanat Müziği Korosu'nun Bahar Konseri'nde kente bin kişilik konferans ve tiyatro salonu kazandıracaklarının müjdesini verdi.

 • 100 Yılın 100 Sinema Eseri İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde Sergilenecek
  11:30 100 Yılın 100 Sinema Eseri İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde Sergilenecek

  Cumhuriyetin birinci asrında üretilen sinema eserlerinden hazırlanan '100 Yılın 100 Sinema Eseri' adlı çalışma, İstanbul Dijital Sanat Festivali'nde ziyaretçilerle buluşacak. Festivalde, Anadolu Ajansı'nın yayımladığı kitaptan yola çıkılarak yapay zekayla üretilen görsel eserler sergilenecek. Ayrıca, festivalde Türk filmlerinin yanı sıra Azerbaycan sinemasının klasik filmlerinin de yapay zeka ile canlandırılması gösterilecek. Festivalde farklı kategorilerde eserlerin yanı sıra çocuk ve yetişkin atölyeleri de yer alacak. Festival, diji-fiziksel olarak gerçekleştirilecek ve sergilenen eserlerin metaverse versiyonu da festival sonrasında deneyimlenebilecek.

 • Ressam Orhan Umut'un 'Gece Görüşü' sergisi DG Art Gallery & Projects'de açıldı
  11:03 Ressam Orhan Umut'un 'Gece Görüşü' sergisi DG Art Gallery & Projects'de açıldı

  Küratörlüğünü Zeynep Öztürk'ün üstlendiği ressam Orhan Umut'un 50 eserinden oluşan 'Gece Görüşü' sergisi, DG Art Gallery & Projects'de ziyaretçilere açıldı. Serginin adı, gece temalı resimlerden esinlenilerek konuldu. Sergi, 11 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan 'Küçük Korku Dükkanı' müzikali
  10:43 Bursa Devlet Tiyatrosu'ndan 'Küçük Korku Dükkanı' müzikali

  Bursa Devlet Tiyatrosu, sezonun iddialı projelerinden olan 'Küçük Korku Dükkanı' adlı müzikalin prömiyerini gerçekleştirdi. Howard Ashman ve Alan Menken'in yazıp bestelediği müzikal, tiyatroseverlerin beğenisini topladı. Müzikal, sezon sonuna kadar Bursa'da sahnelenecek ve daha sonra İstanbul ve Antalya'da da gösterilecek.

 • Tortum Ekşi Pestili coğrafi işaretli ürün oldu
  10:02 Tortum Ekşi Pestili coğrafi işaretli ürün oldu

  Erzurum'un Tortum ilçesine ait kızılcıklardan üretilen Tortum Ekşi Pestili, TÜRKPATENT tarafından coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi. Şeker ve renklendirici içermeyen pestil, sadece su ve kızılcık kullanılarak doğal yöntemlerle üretiliyor.

 • Kırşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Toplanıyor
  09:44 Kırşehir Belediyesi Çocuk Meclisi Toplanıyor

  Kırşehir Belediyesi Çocuk Meclisi, 20 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 14.00'te Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde toplanacak.


Advertisement