Kuzey Kore'de İlk Kez Yabancı Bir Grup Konser Verecek - Son Dakika
Kültür Sanat

Kuzey Kore'de İlk Kez Yabancı Bir Grup Konser Verecek

Slovenyalı metal grubu Laibach, 19 ve 20 Ağustos'ta Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'ta iki konser verecek. Konserlerde ülkedeki halk şarkıları da seslendirilecek.

15.07.2015 13:36  Güncelleme: 14:49

Kuzey Kore, ilk kez yabancı bir müzik grubuna evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

HALK ŞARKILARI SÖYLENECEK

BBC'nin haberine göre, Slovenyalı metal grubu Laibach, 19 ve 20 Ağustos'ta başkent Pyongyang'ta iki konser verecek. Grubun Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Morten Traavik, 2 binden fazla kişinin izlemesi beklenen konserlerde albümlerindeki parçaların yanı sıra Kuzey Kore halk şarkılarına yer vereceklerini söyledi.

"KUZEY KORE DIŞ DÜNYAYA AÇIK BİR ÜLKE"

Batı'nın Kuzey Kore'yi "dış dünyaya en kapalı ülke" olarak gördüğüne işaret eden Traavik, "Aslında Kuzey Kore, Batı tarafından empoze edilmeye çalışılandan çok daha dış dünyaya açık bir ülke. Bizim grubumuz hakkında da asılsız iddialar yapılıyor. Hem Kuzey Kore hem de Laibach yanlış anlaşılıyor" dedi.

GRUP, FAŞİZME DESTEK VERMEKLE SUÇLANIYOR

Konserleri sırasında askeri üniformayla sahneye çıkan grup üyeleri, bazı çevreler tarafından faşizme destek vermekle suçlanıyor. Laibach, 1980'de Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ne bağlı olan Slovenya'nın Trbovlje kentinde Dejan Knez, Srecko Bajda, Andrej Lupinc, Tomaz Hostnik ve Bine Zerko tarafından kuruldu. Adını Slovenya'nın başkenti Ljubljana'nın Almancadaki karşılığından alan grup, konserleri sırasında kendi yaptıkları elektronik müzik aletlerini kullanarak dikkati çekti. Grubun solisti Hostnik'in, 1982'de intihar etmesinin ardından Ivan (Jani) Novak ve Milan Fras, Laibach'a katıldı.

Grup, Queen, Europe ve the Beatles gibi efsanevi grupların parçalarının yanı sıra Johann Sebastian Bach ve Richard Wagner gibi klasik müziğin önemli isimlerinin eserlerine de farklı yorumlar getiriyor. Laibach, "Spectre" adlı son albümünü geçen yıl çıkardı.

Kuzey Kore\'de İlk Kez Yabancı Bir Grup Konser Verecek
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Kuzey Kore'de İlk Kez Yabancı Bir Grup Konser Verecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • 5555: bu ülkedeki kürtleri buraya gönderelim,,,kuzey kore.ye yolcu kalmasın 17 9 Yanıtla
  • Yorumcu: Bu adam onları kesın vurdurur 6 1 Yanıtla
  • KAPTAN MARKOS: kim lan bu yong 4 0 Yanıtla
  • adanalı : bizede lazım birtane böyle adam vallahi birtane bakan kalmaz hepsi asılır 3 0 Yanıtla
  • ekol: bu grup kominist şarkı söylüyor kim jong bunlara krallar gibi bakar 0 2 Yanıtla
  • crunk: şarkı güzelmiş indirdim hemen 1 0 Yanıtla

Advertisement