Milletimiz Yeni Bir Destan Yazdı - Son Dakika
Kültür Sanat

Milletimiz Yeni Bir Destan Yazdı

Milletimiz Yeni Bir Destan Yazdı

(AA) - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - Yazar Mustafa Yahya Coşkun, "Eskilerin Masalları'nda, Cumhuriyet döneminde yazılan 'Asker İlmihali' isimli kitabı tanıtıp altına, 'Aslında bugün de yeniden darbe yaparak memleketi karıştırmamaları için yeni bir askeri ilmihal yazmak gerekli değil mi?' diye yazmıştım. Talihin cilvesidir, içinde bu cümlenin yer aldığı kitabım, 15 Temmuz darbe teşebbüsün yaşandığı gün çıktı.

10.08.2016 13:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ANKARA - (AA) - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - Yazar Mustafa Yahya Coşkun, "Eskilerin Masalları'nda, Cumhuriyet döneminde yazılan 'Asker İlmihali' isimli kitabı tanıtıp altına, 'Aslında bugün de yeniden darbe yaparak memleketi karıştırmamaları için yeni bir askeri ilmihal yazmak gerekli değil mi?' diye yazmıştım. Talihin cilvesidir, içinde bu cümlenin yer aldığı kitabım, 15 Temmuz darbe teşebbüsün yaşandığı gün çıktı." dedi.

Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle aynı gün çıkan kitabı "Eskilerin Masalları"nda Osmanlıca kitaplardan faydalandığını belirtti.

Dedesinin kütüphanesinde bulduğu, dış kısmında 'İncil' yazılı cilt bulunan, 1927 yılına ait Asker İlmihali'ni de kitabında tanıttığını kaydeden Coşkun, şu bilgileri verdi:

"Eskilerin Masalları'nda, Cumhuriyet döneminde yazılan, şehitliğin meziyeti, vatan sadakati ve peygamberlikten sonra şehitlik makamının en önemli makamlardan biri olduğunu anlatan, 'Asker İlmihali' isimli kitabı tanıtıp altına, 'Aslında bugün de yeniden darbe yaparak memleketi karıştırmamaları için yeni bir askeri ilmihal yazmak gerekli değil mi?' diye yazmıştım. Talihin cilvesidir, içinde bu cümlenin yer aldığı kitabım, 15 Temmuz darbe teşebbüsün yaşandığı gün çıktı."

"Politika yüksek sesle konuştuğu zaman, edebiyat susar"

Mustafa Yahya Coşkun, yazar Peyami Safa'nın "Politika yüksek sesle konuştuğu zaman, edebiyat susar." sözlerini hatırlatarak, "2. Dünya Savaşında Fransız Başvekil Reynaud, kabinesine, 'Paris ve Fransa büyük bir tehlike altındadır. Topraklarımız düşman postalları tarafından çiğnenecektir ve size verebilecek hiçbir iyi haberim yok. Paris'i kaybettik. Ama size bir müjdem var, Moliere başta olmak üzere, bütün büyük edebiyatçıların eserlerini kurtardık' der." ifadelerini kullandı.

Safa'nın sözlerine göre, insanın en büyük değerinin kültür ve medeniyet olduğunun altını çizen Coşkun, şöyle devam etti:

"Peyami Safa, 'Anlamayanlar için devrin başvekilinin bu sözleri, derin bir umutsuzluk hezeyanı olabilir ama Fransa ve Paris'i kurtaran asıl müjde budur. Nitekim Naziler çekildiler. Fransızlar o kültürü yaşatıp Fransız olarak var olmaya devam ettiler.' diyor. Edebiyat, tam da böyle bir şeydir. Düşman askeri de gelse, darbe de yaşansa, postallar topraklarınızı da çiğnese, sizi siz yapan kültüre, edebiyata, medeniyete dair meselelere vakıf olduğunuzda, kendinizi küllerinizden yeniden doğurabilir ve var olmaya devam edebilirsiniz."

Coşkun, önceki yıllara nazaran, günümüzde iletişimin çok daha kuvvetli olduğuna dikkati çekerek, " Türkiye, darbe girişiminin olduğu gece, modern bir destan yazdı. Bu destanın bütün hikayeleri, bize göründü. Gözümüzün önünde tankların üstüne çıkan, tankların altında kalan, füzelerin üstüne çıkmaya, uçakların üstüne atlamaya çalışan insanların destanlarını gördük. Hiç korkmadan, sabit-kadem duran, kardeşini, eşini kaybettiği halde 'bugün olsa yine giderim' diyen insanların hikayelerini okuduk, sosyal medyada ve her yerde. Gözümüzün önünde yaşandı bütün bu olaylar." diye konuştu.

"Artık edebiyatçıların işi çok zor"

Tüm yaşananların yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyleyen Coşkun, "15 Temmuz hakkında çok film çekilecek, hikaye ve roman yazılacaktır. Ama bu yaşadığımız destan öylesine hakiki ki, bir roman yazmak, bir hikaye anlatmak, bu destanı küçümsemek bile olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Coşkun, edebiyatçıların işinin gerçekten çok zor olduğunu sözlerine ekleyerek, "Çünkü hakikat öylesine büyük ki bunun üzerine edebiyat yapmak, üzerine bir söz söylemek çok zor olacak." dedi.

Kur'an-ı Kerim'de anlatılan kıssalardan ilham aldığının da altını çizen Coşkun, "Cenabı Allah, Kuran-ı Kerim'de eskilerin hikayelerini anlatıyor ve inanmayanlar onlara, 'esatirül evvelin, bunlar eskilerin masallardır.' diyerek tahfif edip küçümsüyorlar. Halbuki eskilerin masalları diye küçümsedikleri şey, bize insanlığın büyük hakikatini anlatıyor." ifadelerini kullandı.

Mustafa Yahya Coşkun, modern Batı düşüncesine de değinerek, şunları söyledi:

"Modern Batı kafası, tarihi, Roma'ya göre hatta İlk ve Orta Çağı da Roma'nın bölünmesi ve yıkılmasına göre tanzim eder. Geçmişin Roma'ya göre tanzim edilmesi, bütün mazimizin esaret altına alınması demektir. Halbuki hakiki bir tarih şeridi, sadece Roma'da yaşayanları değil, bütün insanlığın yaşanmışlığını, bilgi birikimini ele almalı. Bu sebeple de tarih şeridi dediğimiz şey, Peygamberler tarihine göre ele alınmalıdır."

Darbe girişiminin yaşandığı gece, milletin yeni bir destan yazdığına vurgu yapan Coşkun, "Aslında o şecaatin, kahramanlığın, özel duyguların hiç uzakta olmadığını, milletin bağrında güzel duyguların her an yaşadığını gösterdi. O gece, hiçbir siyasi parti, etnik köken ayrımı gözetmeden, herkes bir bayrak altında, vatan ve bağımsızlık paydasında buluştu. İnsanlar sokağa çıktı, bir birlerine yardımcı oldu ve hep birlikte büyük bir destan yazdık. Darbe gecesi yaşadıklarımızla, biz eskilerin masalını anlatırken bugünün destanına da payende olduk. O güzelliklerin o kadar uzakta olmadığını da görmüş olduk."

Yazar Coşkun, eski günlerin güzelliğini kitabında anlatmaya çalıştığını aktararak, "Anladım ki bugün de ülkemizde, Müslüman şehrini mümkün kılan, bir birinin güneşini kesmeyen, sokağına tecavüz etmeyen ve hukukunu muhafaza eden çok güzel insanlar varmış." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Milletimiz Yeni Bir Destan Yazdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı
  12:34 Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' sergisi Adana Müze Kompleksi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatla yorumlayarak, geleneksel desenlerin ve Anadolu motiflerinin dijital sanat ve yapay zeka ile bir araya geldiği eserleri beğeniye sunuyor. Sergi, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurarak Anadolu'nun köklü mirasını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

 • Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı
  12:27 Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı

  Kosova'nın Prizren şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Uluslararası Sanatla Uyanmak Derneği işbirliğinde düzenlenen 'Kosova Türk Ressamları Karma Sergisi' açıldı. Sergiye, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Damka, bu tür etkinliklerin Kosova'daki Türk topluluğunun varlığının en önemli kanıtı olduğunu belirtti. Sergi, 16 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor
  12:18 Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri'de yenilikçi iş fikirleri ve girişimciliğin yaygınlaşması için 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

 • İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı
  11:35 İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki İshak Paşa Sarayı, Ramazan Bayramı sürecinde 6 bin 500 ziyaretçi ağırladı. Osmanlı'nın en önemli eserlerinden biri olan tarihi saray, tarihi mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistler, Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek İshak Paşa Sarayı'na akın etti.

 • Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'
  11:26 Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'

  Sivas'ın Sıcak Çermik bölgesinde bulunan Altınkale, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal travertenlerin oluşturduğu sarı kayalıklar ve sıcak su kaynaklarıyla çevrili Altınkale, doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Bayram tatilinin son günlerinde ilgi odağı haline gelen Altınkale, adeta minyatür bir Pamukkale olarak nitelendiriliyor.

 • Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor
  11:15 Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor

  56 yaşındaki sanatçı Tevfik Dinç, çocukluğundan beri merak saldığı kuklacılığı 35 yıldır sürdürüyor. Dinç, atölyesinde ağaç, ağaç hamuru, strafor ve sünger kullanarak kendine özgü kuklalar tasarlıyor ve bu eserleri farklı etkinliklerde sahnelediği oyunlarda kullanıyor. Ayrıca Dinç, çocuklar için gerçekleştirdiği gösterilerin yanı sıra sanata ilgi duyan öğrencilere de ücretsiz kurslar veriyor.


Advertisement