Mozaik Tarlası"Nda Bin 500 Yıllık Sikke Bulundu - Son Dakika
Kültür Sanat

Mozaik Tarlası"Nda Bin 500 Yıllık Sikke Bulundu

Mozaik Tarlası"Nda Bin 500 Yıllık Sikke Bulundu

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, geçen yıl tespit edilen ve üzerinde insan ile çeşitli hayvan figürlerinin yer aldığı, bin 400 yıllık olduğu değerlendirilen taban mozaiğinin bulunduğu yonca tarlasında kazı çalışmaları sürüyor.

22.10.2016 13:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, geçen yıl tespit edilen ve üzerinde insan ile çeşitli hayvan figürlerinin yer aldığı, bin 400 yıllık olduğu değerlendirilen taban mozaiğinin bulunduğu yonca tarlasında kazı çalışmaları sürüyor. Kazılarda bin 500 yıllık sikke bulundu.

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, ilçeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Yunuslar Mahallesi'ndeki tarihi mozaiğin bulunduğu yonca tarlasında yürütülen kazı çalışmalarını inceledi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Yarar, bölgedeki kazının 2 yıl önce başladığını, ilerleyen aşamalarda da gözle görülür somut bilgilere erişildiğini vurguladı.

Abdüssettar Yarar, Beyşehir'in diğer tarihi ve kültürel değerleriyle birlikte yeni bir değere daha kavuştuğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bölgede yaklaşık 5 ve 6'ncı yüzyıllarda bu alanda yaşamın sürdürüldüğünü görmekteyiz. Bu bulgular buna işaret etmektedir. Bölgede 500'lü yılların ortalarına ait bir sikke bulundu. Bu coğrafyanın neresine kazma vurursak vuralım, mutlaka altından küçük de olsa bir tarihi eserle karşılaşıyoruz. Şu anda gördüğünüz bu alanın gelecek yıllarda yapılacak olan kazılarla daha ne kadar bir genişliğe kavuşacağını şimdiden öngöremiyoruz. Çünkü bu komple bir tesis de olabilir. Gelecek yıllardaki kazılarla bilgilerimizi pekiştireceğini tahmin ediyoruz. İnşallah turizme katma değer sağlaması açısından da önemli bir arter olacağına inanıyorum."

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da bölgenin, ilçenin tanıtımı yönündeki yürüttükleri çalışmalara artı bir değer katacağına inandığını ifade etti.

Kazı çalışmalarının yapıldığı alanın kış öncesi üzerinin kapatılarak ziyarete açılacağını dile getiren Özaltun, "Coğrafyamızın sadece günümüzde değil, geçmişte de çok değerli ve kıymetli olduğunu görüyoruz. Anadolu'nun tapusunun Miryokefalon Savaşı ile bu bölgede kazanılması da bunu gösteriyor." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Mozaik Tarlası'Nda Bin 500 Yıllık Sikke Bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement