Oscar adayı "Quo Vadis, Aida?" oyuncularından Orucevic, ödülü kazanacaklarına inanıyor - Son Dakika

Oscar adayı "Quo Vadis, Aida?" oyuncularından Orucevic, ödülü kazanacaklarına inanıyor

25.04.2021 11:57
Oscar adayı "Quo Vadis, Aida?" oyuncularından Orucevic, ödülü kazanacaklarına inanıyor

Bu gece 93'üncü kez sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri'nde "En İyi Uluslararası Film" kategorisinde yarışan TRT ortak yapımı olan Jasmila Zbanic imzalı "Quo Vadis, Aida?

Bu gece 93'üncü kez sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri'nde "En İyi Uluslararası Film" kategorisinde yarışan TRT ortak yapımı olan Jasmila Zbanic imzalı "Quo Vadis, Aida?" filminin oyuncularından Sasa Orucevic, bütün kalbiyle Oscar'ı kazanmalarını temenni ettiğini söyledi.

Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde 1995'ye yaşanan soykırımı anlatan filmde bir Sırp askerini canlandıran Orucevic, basına yaptığı açıklamada, filmin büyük başarı yakalayacağını tahmin ettiğini belirterek "Filmi çekerken ne kadar ciddi bir konuyu ele aldığımızı hissettim. Zbanic de ne istediğini bilen bir yönetmendi. Oscar'ı kazanmak bir filmin en büyük hayalidir. Bizim de buna çok yakın olduğumuzu hissediyorum." dedi.

Savaş konusunun Bosna Hersek'te kapanmayan bir yara olduğunu söyleyen Orucevic, "Srebrenitsa'da soykırımın yapıldığı bir gerçektir. Böyle bir gerçekliği oynamak hem zor hem de büyük bir sorumluluk." ifadelerini kullandı.

Orucevic, filmin Srebrenitsa'da yaşananları tüm çıplaklığıyla anlattığına işaret ederek, filme kayıtsız kalabilmenin imkansız olduğunu vurguladı.

Srebrenitsa'da yapılanların bilinmesi gerektiğinin altını çizen Orucevic, "Tüm kalbimle Oscar'ı kazanmamızı temenni ediyorum ve umarım bu ödül Srebrenitsa'ya olan bakış açısını da değiştirir. Geldiğimiz bu nokta ülkede böyle hassas konuları işlemekte ikilemde kalan diğer film sevdalılarına da cesaret olsun." diye konuştu.

Dünya prömiyerini 2020'nin eylül ayında Venedik Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde yapan "Quo Vadis, Aida?" filmi, Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalı'nın öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü'nde geçiyor.

YORUMLAR
500
Sahte Kabadayı nerede çekildi, hangi ilde geçiyor? Sahte Kabadayı konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Film ne zaman çıktı, hangi tarihte? Sahte Kabadayı nerede çekildi, hangi ilde geçiyor? Sahte Kabadayı konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Film ne zaman çıktı, hangi tarihte? Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Geliştirme Fonu'na başvurular başladı Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Geliştirme Fonu'na başvurular başladı Son dakika haber... İzmir'de öğrencilerine istismar iddiasıyla tekrar yargılanan müdür vekilinin davasında mütalaa Son dakika haber... İzmir'de öğrencilerine istismar iddiasıyla tekrar yargılanan müdür vekilinin davasında mütalaa
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Oscar adayı 'Quo Vadis, Aida?' oyuncularından Orucevic, ödülü kazanacaklarına inanıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement