Ressam Sinan Demir'in eserlerinin yer aldığı 'Doğanın Belleğinde Uyuyanlar' sergisi açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Ressam Sinan Demir'in eserlerinin yer aldığı 'Doğanın Belleğinde Uyuyanlar' sergisi açıldı

Ressam Sinan Demir\'in eserlerinin yer aldığı \'Doğanın Belleğinde Uyuyanlar\' sergisi açıldı

Ressam Sinan Demir'in eserlerinin yer aldığı 'Doğanın Belleğinde Uyuyanlar' sergisi, İklim Müzesi Kolonlar'da sanatseverlerle buluştu. Sergi, iklim krizine dikkat çekmek amacıyla düzenlendi.

23.11.2023 18:49  Güncelleme: 18:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ressam Sinan Demir'in eserlerinin yer aldığı "Doğanın Belleğinde Uyuyanlar" sergisi Müze Gazhane açıldı.

Belgesel yapımcısı ve foto muhabiri Coşkun Aral'ın fotoğraflarıyla katkı sağladığı sergi, İklim Müzesi Kolonlar'da sanatseverle buluştu.

Açılışta AA muhabirine açıklamada bulunan ressam Demir, sergiyle dünyanın içinden geçtiği iklim krizine dikkati çekmek istediklerini ifade ederek, "Coşkun bey buzulların fotoğrafını bana gönderdi, ben de konar göçer kültürden gelen bir çoban olarak yaşadığım kültürdeki kuralık ve su krizine dikkati çekmek için onun fotoğraflarından yola çıkarak tatlı su balıklarının suya özlemini anlatmaya çalıştım." dedi.

Sergide yaklaşık 20 eser yer aldığını aktaran sanatçı, "İklim meselesi aslında uzun süredir üzerine çalıştığımız konular. Sergideki seçkiyi oluştururken de hem Coşkun hocanın buzul fotoğraflarına çeşitli dokunuşlar yaptım hem de aynı temadan hareketle tuval üzerine resim çalışmaları gerçekleştirdim." diye konuştu.

Usta fotoğrafçı Coşkun Aral ise ressam Sinan Demir'i uzun yıllardan beri tanıdığını anlatarak, "Sinan, toprağa, havaya, dağlara dokunan, can dostlarıyla beraber yaşayan bir arkadaşım ve onlara bakarken gören bir arkadaşım. Onun duyguları çok daha farklı, yıllardır birlikte ne tür bir mesaj verebiliriz diye düşünürken ortaya böyle bir sergi çıktı." ifadelerini kullandı.

Doğanın insanlara mesaj verdiğini söyleyen Aral, "Çanlar bizim için çalıyor ama bunu çok duyan yok açıkçası. Seller, yangınlar, obruklar giderek artıyor. Biz de bu krize böyle bir mesajla dikkati çekmek istedik. Özellikle bizim bulunduğumuz coğrafyanın tehlikede olduğunu düşünüyoruz, geçmişte de küçük buzul erime dönemlerimde bizim bölgemiz çok büyük zararlar görmüştü." değerlendirmesini yaptı.

"Doğanın Belleğinde Uyuyanlar" sergisi, 26 Kasım'a kadar Müze Gazhane'deki İklim Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Ressam Sinan Demir'in eserlerinin yer aldığı 'Doğanın Belleğinde Uyuyanlar' sergisi açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Gazze Savaşı Fotoğrafçısı Mohammed Salem'e Verildi
  18:22 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Gazze Savaşı Fotoğrafçısı Mohammed Salem'e Verildi

  Mohammed Salem'in çektiği fotoğrafta, Gazze'deki İsrail hava saldırısında ölen beş yaşındaki yeğeninin kefene sarılı cesedine sarılan Inas Abu Maamar yer alıyor. Jüri, fotoğrafın dayanılmaz bir kayba dair tüm hissi yansıttığını belirtti. Ayrıca, diğer dallarda da savaşlar, mülteci krizleri ve iklim değişikliği gibi konulara dair fotoğrafların ödüle layık görüldüğü belirtildi.

 • Türk ve Yunan Sanatçıların Ortak Çalışmasıyla Sahnelenecek Romeo ve Juliet Oyunu Provaları Tamamlandı
  18:04 Türk ve Yunan Sanatçıların Ortak Çalışmasıyla Sahnelenecek Romeo ve Juliet Oyunu Provaları Tamamlandı

  İngiliz yazar William Shakespeare'in Romeo ve Juliet oyunu, Türk ve Yunan sanatçıların ortak çalışmasıyla iki ülkede izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Devlet Tiyatroları ile Yunanistan Pire Şehir Tiyatrosunun ortak yapımı olan oyun, Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde sahnelenecek. Oyunun provaları tamamlanırken, yönetmen Lefteris Yovanidis, iki ülke sanatçılarının işbirliği yapmasının önemini vurgulayarak, nefret yerine sevgiyle kazanabileceğimizi belirtti. Oyun, Ankara, İstanbul ve Atina'da sahnelenecek.

 • Amasra, Bayram Tatilinde 80 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi
  17:38 Amasra, Bayram Tatilinde 80 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi

  Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Ramazan Bayramında ilçenin 9 günlük bayram tatilinde günlük ortalama 80 bin kişi ağırlandığını açıkladı. Amasra, turizmde parlayan yıldızı olarak Karadeniz'in incisi olarak biliniyor.

 • Burhaniye'de 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenecek
  17:20 Burhaniye'de 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenecek

  Burhaniye Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşku ile kutlanması için çeşitli etkinlikler planlandı. 23 Nisan Salı günü ilçede üç farklı noktada 'Çocuk Şenliği' düzenlenecek. Etkinlikler dahilinde çocuklar satranç turnuvasından tiyatroya, uçurtma şenliğinden gösterilere kadar birçok aktivite ile bayramlarını dolu dolu yaşayacaklar.

 • Gülcan Köseoğlu'nun Konseri Büyük Beğeni Topladı
  17:12 Gülcan Köseoğlu'nun Konseri Büyük Beğeni Topladı

  Umay Kadın Sesleri Korosu ve ZibziArt orkestrasıyla birlikte sahne alan Gülcan Köseoğlu, unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Konser, zengin repertuarı ve renkli sahne performansıyla izleyicileri büyüledi. İş, sanat ve sosyal yaşam dünyasından birçok seçkin ismin katıldığı etkinlik, işitme engelli çocuklara destek olma adına önemli bir adım olarak kaydedildi.

 • Samsun'da Turizm Haftası'nda Atatürk Resimleri Sergisi
  16:49 Samsun'da Turizm Haftası'nda Atatürk Resimleri Sergisi

  Samsun'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Atatürk Resimleri Sergisi'nde, Atatürk'ün hayatına dair 68 fotoğraf yer alıyor. Sergi, Atatürk Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi'nde 23 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

 • Antep İşi Nakışı UNESCO'ya aday gösterildi
  16:39 Antep İşi Nakışı UNESCO'ya aday gösterildi

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Antep İşi Nakışı'nın UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmesi için çalışmalar yapılıyor.

 • Filografi Sanatçısı Ümmühan Gürbüz ve Öğrencilerinin Eserlerinden Oluşan 'Mühür' Sergisi İstanbul'da Açıldı
  16:34 Filografi Sanatçısı Ümmühan Gürbüz ve Öğrencilerinin Eserlerinden Oluşan 'Mühür' Sergisi İstanbul'da Açıldı

  Filografi sanatçısı Ümmühan Gürbüz ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan 'Mühür' sergisi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yeni Camii Hünkar Kasrı'nda sanatseverlerle buluştu. Sergide, geleneksel ve modern eserlerin yer aldığı belirtilirken, serginin 30 Nisan'a kadar açık olacağı ifade edildi.

 • Erzurum'da Turizm Haftası kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı
  16:14 Erzurum'da Turizm Haftası kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı

  Erzurum'da düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Yakutiye Medresesi önünde asırlık yöresel lezzetler tanıtıldı. Vatandaşlara demir tatlısı, kadayıf dolması ve ayran aşı ikram edildi. Turizm Haftası'nın önemine değinen TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nuh Şenol, turizmin bacasız fabrika olduğunu vurguladı. Erzurum'un tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtımıyla turizm potansiyelinin arttığı belirtildi.

 • Çinli Yetkililer Manhattan'da İade Edilen 38 Kültürel Eseri Teslim Aldı
  16:08 Çinli Yetkililer Manhattan'da İade Edilen 38 Kültürel Eseri Teslim Aldı

  Çinli yetkililer, Manhattan Bölge Savcılığı tarafından Çarşamba günü iade edilen 38 kültürel eseri teslim aldı. Bu eserlerin iadesi, kültürel mirasın korunması ve uluslararası işbirliğinin önemini vurgulamaktadır.

 • Ordu Valisi Muammer Erol, Açık Hava Basın Müzesi ve Rüsumat No: 4 Gemisi Müzesi'ni ziyaret etti
  15:39 Ordu Valisi Muammer Erol, Açık Hava Basın Müzesi ve Rüsumat No: 4 Gemisi Müzesi'ni ziyaret etti

  Ordu Valisi Muammer Erol, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi ve Rüsumat No: 4 Gemisi Müzesi'ni ziyaret etti. Açık Hava Basın Müzesi'nde Türkiye'deki ilk köy gazetesinin basıldığı tarihi anlatılırken, Rüsumat No: 4 Gemisi Müzesi ise Ordu'nun Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlık destanını anlatıyor.


Advertisement