Rüştü Onur Mektubun Avcumda - Son Dakika

Rüştü Onur Mektubun Avcumda

22.02.2013 14:50
Rüştü Onur Mektubun Avcumda

Kaynak Yayınları, Zonguldaklı şair Rüştü Onur'un günışığına çıkan mektuplarını, şiirlerini ve resimlerini ilk kez bir araya getiriyor.

Rüştü Onur, 1920'de doğmuş 1942 yılında ölmüş.

Kısacık bir ömür... Ama yürek yakan mektuplar ve şiirler yazmış.

Rüştü Onur'un kısacık hayatı ve Mediha'ya olan derin aşkı, Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği ve oynadığı Kelebeğin Rüyası filmiyle de beyaz perdede.

Yılmaz Erdoğan Kitaba önsözüyle katkıda bulundu. Önsöz'den:

"(…) Şimdi mektuplarınızın kitaplaştığını görmek, sizin ulaşmak istediğiniz insanlara ulaşmanıza sebep olmak, bütün bunlar çok gurur verici…" YILMAZ ERDOĞAN

Kitapta yazarın karısına yazdığı hususi mektuplarının yanı sıra bilinmeyen aile arşivinde kalmış şiirleri ve özel fotoğraflarının tamamı da yer alıyor.

Kitabın adı: Rüştü Onur: Mektubun Avcumda-bilinmeyen mektupları ve şiirleri.

Rüştü Onur Kimdir:

Orhan Veli,Oktay Rifat, Necati Cumalı, Behçet Necatigil ve Melih Cevdet'in kuşağından olan Rüştü Onur, 1920'de Zonguldak'ta doğdu.

Toplam 22 yıl yaşayan Rüştü Onur, genç yaşına karşın edebiyat dünyasının ilgisini çeken ve kendine özgü sesi ve tekniği olanşiirler yazmış...

Rüştü Onur,"Garip şiiri'nin önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

O, Zonguldak'ta yaşamış şairler olan Muzaffer Tayyip Uslu ve Kemal Uluser'le birlikte simge adlardan biri olarak görülür.

Babası Mehmet Onur adında bir köy öğretmenidir.

İlköğretimini Devrek'te okur, liseye önce Kastamonu'da başlar sonra da Zonguldak'ta bitirir.

1938 yılında İnce hastalığına tutulduğu için o yıl okuyamaz.

1941 yılının başında Rüştü Onur'un hastalığı yeniden şiddetlenir. Üç ay Zonguldak'ta hastanede kalır. Bu arada Heybeliada sanatoryumuna da başvurur.

1941 yılının son ayı ile 1942 yılının ilk iki ayını Heybeliada'da geçirir. 1942 Mart ayında sanatoryumdan çıktığında yedi kilo almış ve hastalığı yenmiştir. Tekrar Zonguldak'a döner.

İstanbul'dan Zonguldak'a giderken Anafartalar Vapurunda Mediha Sessiz adında güzel bir kızla tanışır. Mediha'ya aşkının ifadesi olan duygulu mektuplar ve şiirler yazar. Önce nişanlanırlar sonra da 1942 yılında evlenerek, Beşiktaş'ta Mediha'nın evine yerleşirler.

Ne yazık ki bir talihsizlik sonucu Mediha bir karın zarı iltihabı geçirir ve 12 Kasım 1942'deyaşamını yitirir. Bu ölüm Rüştü Onur'a çok fazla gelir. Eşinin ardından adeta canına kıyarcasına yaşamını boş verir.

Yaşama sevdiği karısından sonra ancak iki hafta dayanabilir. 2 Aralık 1942'yi Beşiktaş'ta Şair Leyla Sokağı'ndaki evinde ciğerlerinden fazla kan gelmesi nedeniyle boğularak ölür.

Halen Ortaköy mezarlığında "Boğazın lacivert sularına bakan" bir sırtta eşiyle yan yana yatmaktadır.

Hakkında kim ne dedi:

Orhan Veli: "Son yıllarda Zonguldak üç büyük yetenek yetiştirdi: Biri Rüştü Onur..."

Behçet Necatigil: "Gamlı gecelerin öncüsü Rüştü, artık hatıralarım arasına geçti."

Salâh Birsel: "Rüştü Onur'un kısa bir şiir yaşantısı oldu. Her gün sıtma geçirirdi. Şiir sıtması."

Oktay Rifat: "Rüştü Onur Türkiye'de geç başlayan bir hareketin bayrağı altında şiir yazıyordu."

Cemal Süreya: "Rüştü Onur şiirleriyle hayatını, daha doğrusu ölümünü, bir arada götürmüş."

Doğan Hızlan:"O, insan kardeşlerine hep yaşam sevincinden insancıl duygulardan bahsetti."

YORUMLAR
500
Son dakika haberleri! Zonguldak'ta otomobilin devrilmesi sonucu ölen maden işçisinin cenazesi defnedildi Son dakika haberleri! Zonguldak'ta otomobilin devrilmesi sonucu ölen maden işçisinin cenazesi defnedildi Son dakika haberleri | Kazada hayatını kaybeden madenci Aladağ, toprağa verildi Son dakika haberleri | Kazada hayatını kaybeden madenci Aladağ, toprağa verildi Son dakika haberleri: Zonguldak'ta selin yaraları sarılıyor Son dakika haberleri: Zonguldak'ta selin yaraları sarılıyor
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Rüştü Onur Mektubun Avcumda - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement