Afganistan'da sular durulmuyor! Yardımcısı, Gani'den sonra kendisinin Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı - Son Dakika

Afganistan'da sular durulmuyor! Yardımcısı, Gani'den sonra kendisinin Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı

18.08.2021 07:10

Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan'da olaylar durulmuyor. Kabil'e girilmesinin ardından önce Tacikistan'a ardından da Umman'a kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh, Afganistan Anayasası'na göre şu anda kendisinin geçici süreyle Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı.

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da karışık süreç devam ediyor. Bugün ilk kez kameralar karşısına geçen Taliban sözcüsü, kendilerine karşı savaşanlar dahil herkesi affettiklerini belirtirken, hükümet cephesinde de dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Afganistan'ı terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh, Afganistan anayasasına göre kendisinin geçici cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı.

Afganistan'da sular bir türlü durulmuyor! Yardımcısı, Gani'den sonra kendisini Cumhurbaşkanı ilan etti
Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh (En solda)

"GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI BENİM"

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etmişti. Gani'nin yardımcısı Amrullah Saleh sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afganistan anayasasına göre, cumhurbaşkanının yokluğunda, kaçışında, istifasında veya ölümünde cumhurbaşkanı birinci yardımcısının geçici cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, "Şu anda ülkemdeyim ve meşru geçici cumhurbaşkanı benim. Desteklerini ve fikir birliğini sağlamak için tüm liderlere ulaşıyorum" dedi.

TALİBAN'IN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AMERİKA'NIN AFGANİSTAN'DAKİ STRATEJİSİ NE OLACAK? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Iraklı uzmanlara göre Sadr'ın katılmadığı bir hükümetin uzun ömürlü olması zor Iraklı uzmanlara göre Sadr'ın katılmadığı bir hükümetin uzun ömürlü olması zor Iraklı uzmanlara göre Sadr'ın katılmadığı bir hükümetin uzun ömürlü olması zor Iraklı uzmanlara göre Sadr'ın katılmadığı bir hükümetin uzun ömürlü olması zor Taliban'ın önde gelen isimlerinden Stanekzai, kız okullarının açılmasını istedi Taliban'ın önde gelen isimlerinden Stanekzai, kız okullarının açılmasını istedi
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Afganistan'da sular durulmuyor! Yardımcısı, Gani'den sonra kendisinin Cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement