Başkan Karaosmanoğlu, "Türkiye Güçlüyse Balkanlar Huzurludur" - Son Dakika
Politika

Başkan Karaosmanoğlu, "Türkiye Güçlüyse Balkanlar Huzurludur"

Başkan Karaosmanoğlu, "Türkiye Güçlüyse Balkanlar Huzurludur"

Koaceli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni makamında kabul etti.

15.02.2018 13:11

Koaceli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'ni makamında kabul etti. Karaosmanoğlu "Balkanlarda ki huzur Türkiye'nin güçlü olmasıyla direkt ilgilidir" dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Doç. Dr. Selçuk Koç ve yeni yönetimi makamında konuk etti. Koç, ziyarette geçmiş dönemlerden gelen ve bugün devam ettirilen projeler, dil kursları ve Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen Balkan Evi'nde ki çalışmalar hakkında Başkan Karaosmanoğlu'na bilgi verdi.

Balkanlarda yaşayan Müslüman ve Türklerin geçmiş dönemlerde yaşadığı zulmün nesiller üzerinde nedenli etki bıraktığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, "Avrupa'nın göbeğinde Müslüman kardeşlerimize ve soydaşlarımıza yapılan zulmü unutmadık. O günlerden bugünlere çok zaman geçti. Hatırlamak dahi istemediğimiz günler inşallah bir daha gelmeyecek. Bunun için bizler ve Balkanlar'da ki kardeşlerimiz de çok çalışacak. Unutmayalım ki Türkiye güçlüyse Balkanlar huzurludur" dedi.

1990 yılından itibaren yeniden oluşan dünya şartları kapsamında başta Orta Asya, Kafkasya ve Balkan coğrafyasında olmak üzere kardeş ve akraba topluluklarla yeniden sıcak ilişkiler kurulması imkanı doğduğunu ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, "Bazı kardeşlerimizle son yüz yıldır, bazılarıyla ise 250 - 300 yıldır iletişimimizin koptuğu bu devletlerle tekrar buluşmamız Türk Dünyası için ne kadar anlamlı ise, bir o kadar da dünya huzuru için de büyük bir anlam ifade etmektedir" diye konuştu.

Türkiye arasından kökü tarihe dile, geçmişe ve kardeşliğe dayanan pek çok devlet ve özerk bölge ile iş birliği gerçekleştirildiğini belirten Başkan Karaosmanoğlu, "Huzura en çok ihtiyaç duyulan söz konusu bu coğrafyada istikrar ve kardeşlik duygularının gelişmesi, dünya barışına katkıda bulunacağı gibi, aynı zamanda Türkiye'mizin de etkin dostluk politikasına da uygun bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Söz konusu kardeş ve akraba topluluklarla olan ilişkilerin yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri düzeyinde hayatiyet bulması ise bahse konu toplumlar arası ilişkilerin daha sıkı ve kaynaştırıcı biçimde gerçekleşmesine vesile olmaktadır" şeklinde konuştu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin Türk Dünyası'nın geleceğinde büyük önem arz ettiğini vurgusunu yapan Karaosmanoğlu,"Dili bir, soyu bir halkların yerel boyutta iş birliklerini geliştirmesi uzun vadeli dostlukların da en temel öğesi olarak olmazsa olmaz öneme haizdir. Kentimiz Kocaeli'nin de Türk Dünyası ve akraba topluluklarla giderek ilerleyen ilişkileri ve yapılan ortak çalışmaları geliştikçe inanıyorum ki, Türk Dünyası'na çok daha büyük fırsatlar sunacaktır. Bu anlamda "Kardeş Şehir Projeleri" kentlerimizin bu coğrafya ile sıcak ilişkiler kurma arzu ve isteğinin en temel göstergelerini ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.

"Kocaeli'nde gerçekleştirilen Türk Dünyası 1. Sosyoloji Kurultayı, Azerbaycan, Balkan ve Kafkasya Dostluk Evleri'nin çok ayrı bir önemi var" diyen Başkan Karaosmanoğlu, "Ayrıca Kocaeli'mizdeki Kafkasya'dan, Balkanlar'a ve hatta Kırım'a kadar, geniş bir coğrafyadan çeşitli nedenlerle göç etmiş yüz binlerce hemşehrimizin yaşıyor olması, Büyükşehir Belediyesi olarak söz konusu coğrafyaya ilgimizi bir kata daha artırmaktadır. 3 kıtaya yayılmış, 22 milyon kilometrekare alan üzerinde yaklaşık 300 milyon insanı ilgilendiren bu hassas konuda çalışmalar yapılması tekrar birbirine kavuşan bu kardeşlerin ilişkilerinin hızlandırılması açısından büyük önemi vardır" dedi.

Görüşme karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi. - KOCAELİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Başkan Karaosmanoğlu, 'Türkiye Güçlüyse Balkanlar Huzurludur' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement