Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Çekya, Slovakya sınırında düzensiz göçe karşı kontrollere başlıyor - Son Dakika

Çekya, Slovakya sınırında düzensiz göçe karşı kontrollere başlıyor

Çekya, Polonya'nın da desteğiyle Slovakya sınırında düzensiz göçe karşı kontrollere başlama kararı aldı. Çekya Başbakanı Petr Fiala, kayıt yaptırmamış göçmen sayısındaki artış nedeniyle kontrollerin başlayacağını duyurdu. İçişleri Bakanı Vit Rakusan, kontrollerin rastgele yapılacağını ve Polonya ile işbirliği yapılacağını belirtti. Çekya daha önce de komşu ülke sınırlarında kontroller yapmış ve düzensiz göçmen sayısında düşüş kaydedilmesi üzerine uygulamayı sonlandırmıştı.

Çekya, Slovakya sınırında düzensiz göçe karşı kontrollere başlıyor
03.10.2023 - 13:21,  Güncelleme: 13:27

Çekya, Polonya'nın da desteğiyle düzensiz göçe karşı yarından itibaren Slovakya sınırında yeniden kontrollere başlayacak.

Çekya Başbakanı Petr Fiala, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada, kayıt yaptırmamış göçmen sayısındaki ciddi artış nedeniyle Slovakya sınırında kontrollere başlanacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Vit Rakusan, şimdilik kontrollerin rastgele yapılacağını ve ilk etapta 13 Ekim'e kadar süreceğini kaydetti.

Rakusan, söz konusu önlemin Polonya ile alındığını belirterek bu ülkeden emniyet güçlerinin 10 gün boyunca Slovak sınırında düzensiz göçe karşı kendileriyle işbirliği yapacağını ifade etti.

Çekya, daha önce de düzensiz göçe karşı komşu ülke sınırlarında kontroller yapmış, Eylül 2022-Şubat 2023 arasındaki kontroller sayesinde düzensiz göçmen sayısında düşüş kaydedilmesi üzerine uygulama sonlandırılmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Çekya, Slovakya sınırında düzensiz göçe karşı kontrollere başlıyor - Son Dakika


Advertisement