Cenevre'deki Libya görüşmeleri sonuçsuz kaldı - Son Dakika

Cenevre'deki Libya görüşmeleri sonuçsuz kaldı

30.06.2022 19:33
Cenevre'deki Libya görüşmeleri sonuçsuz kaldı

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya'nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi ile Libya Devlet Konseyi arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya'nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi ile Libya Devlet Konseyi arasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya'nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi ile Libya Devlet Konseyi arasında yapılan ve Libya'da Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimler için anayasal bir temel ile geçici düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varmayı amaçlayan görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams yaptığı açıklamada, devlet başkanı, parlamento ve hükümetin rolü ve yetkileri üzerinde anlaşmaya varma konusunda ilerleme kaydettiklerini, ancak diğer farklılıklar arasında anlaşma sağlayamadıklarını ifade etti. Williams "İlk devlet başkanlığı seçimlerinde adayların uygunluk şartları konusunda anlaşmazlık devam ediyor" ifadelerini kullanarak, anlaşmazlığı çözmek için ileriye dönük alternatif yollar konusunda önerilerde bulunacağını açıkladı.

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun Kasım 2020'de düzenlediği toplantılarda, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021'de yapılmasına karar verilmişti, ancak bazı tartışmalı adayların seçime katılması konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle çıkmaza giren seçimler yapılamamıştı.

Libya'nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz mart ayında Ulusal Birlik Hükümeti'nin görev süresinin dolduğu gerekçesiyle Fethi Başağa'yı başbakan olarak seçmiş, BM tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise istifa etmeyi reddetmiş ve görevi seçilmiş bir hükümete devredeceğini ifade etmişti. - CENEVRE

YORUMLAR
500
Libya'nın günlük petrol üretimi 1 milyon 200 bin varilin üstüne çıktı Libya'nın günlük petrol üretimi 1 milyon 200 bin varilin üstüne çıktı Sivas'ta hafif ticari araç ile otomobilin çarpıştığı kazada 6 kişi yaralandı Sivas'ta hafif ticari araç ile otomobilin çarpıştığı kazada 6 kişi yaralandı BM'den İsrail'in Gazze'ye saldırılarında çok sayıda çocuğun ölmesine tepki BM'den İsrail'in Gazze'ye saldırılarında çok sayıda çocuğun ölmesine tepki
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Cenevre'deki Libya görüşmeleri sonuçsuz kaldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement