Çevre Bakanı Özhaseki: Düzenli depolama sahası sayısı arttı - Son Dakika
Politika

Çevre Bakanı Özhaseki: Düzenli depolama sahası sayısı arttı

Çevre Bakanı Özhaseki: Düzenli depolama sahası sayısı arttı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, düzenli depolama sahası sayısının arttığını ve 1241 belediyeye hizmet verildiğini açıkladı. Ayrıca, 2023 yılında 2 bin 802 çevre projesine 4,5 milyar TL destek sağlandığı belirtildi.

05.03.2024 10:59  Güncelleme: 11:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "1994 yılında 2 olan düzenli depolama sahası sayısı, bugün itibarıyla 93'e yükseldi. Bu tesisler ile 1241 belediyeye düzenli depolama hizmeti veriliyor" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çevre Kanunu kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi, çevrenin korunması, iyileştirilmesi ve daha temiz bir çevrede yaşanabilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlere desteklerini sürdürüyor.

Bakan Özhaseki, 2023 yılında ise 2 bin 802 çevre projesine 4,5 milyar TL destekte bulunduklarını bildirdi. Özhaseki, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda atıksu arıtma tesisi, yağmur suyu, kanalizasyon, katı atık tesisleri ve atıksu arıtma tesisi enerji teşvikleri gibi çevre altyapı projelerine destek sağladıklarını ifade etti.

Bakan Özhaseki, çevre altyapı projelerinin yanı sıra millet bahçesi, çevre düzenlemesi, sokak sağlıklaştırılması, bisiklet yolu, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve çevre kirliliğinin giderilmesine yönelik projelere de nakdi destek verdiklerini söyledi.

Özhaseki, Katı Atık Programı Projeleri (KAP) ile AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programı çerçevesindeki Çevre Altyapı Projelerinin Ulusal Katkı Payları ve atıksu arıtma tesisleri enerji teşviklerine de çevre yatırımları kapsamında nakdi destek sağladıklarını hatırlattı.

"1994 yılında 2 olan düzenli depolama sahası sayısı 93'e yükseldi"

Belediye atıklarının yönetimine ilişkin olarak gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda düzenli depolama sahalarının sayısında da önemli bir artış sağlandığını belirten Bakan Özhaseki, "1994 yılında 2 olan düzenli depolama sahası sayısı, bugün itibarıyla 93'e yükseldi. Bu tesisler ile 1241 belediyeye düzenli depolama hizmeti veriliyor" ifadesini kullandı.

2023 yılında 2 bin 802 çevre projesine 4,5 milyar TL destek sağladıklarını belirten Bakan Özhaseki, "Daha temiz, yaşanabilir ve yeşil bir çevre için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Çevre Bakanı Özhaseki: Düzenli depolama sahası sayısı arttı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya'da Teleferik Kazasıyla İlgili Adli Soruşturma Başlatıldı
  23:01 Antalya'da Teleferik Kazasıyla İlgili Adli Soruşturma Başlatıldı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde meydana gelen teleferik kazasının ardından olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatıldığını ve makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildiğini bildirdi. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için incelemeler devam etmektedir.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya Valisi ile telefonda görüştü
  22:32 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya Valisi ile telefonda görüştü

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya Konyaaltı'ndaki teleferik kazasıyla ilgili bilgi almak için Antalya Valisi Hulusi Şahin ile telefonda görüştü. Özel, arama kurtarma ekiplerinin bölgeye hareket ettiğini ve çalışmalara hazır olduklarını paylaştı.

 • İmamoğlu Trabzon'da Bayramlaştı
  22:19 İmamoğlu Trabzon'da Bayramlaştı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzon'da bayramlaşma programına katıldı ve hemşehrilerine hitap etti. İmamoğlu, birlikte çalışacaklarını ve millete hizmet edeceklerini söyledi.

 • Almanya'da Yetişkinlerin İsim ve Cinsiyet Değişikliği İçin Yeni Yasa Kabul Edildi
  22:16 Almanya'da Yetişkinlerin İsim ve Cinsiyet Değişikliği İçin Yeni Yasa Kabul Edildi

  Almanya'da yetişkinlerin resmi kayıtlarda isim ve cinsiyetlerini değiştirmelerini kolaylaştıran bir yasa parlamentoda kabul edildi. Yeni düzenleme ile cinsiyet kaydı değiştirme işlemi için doktor raporu ve mahkeme onayı gerekmeyecek. 18 yaşından büyük kişiler kayıtlarını erkek, kadın ya da 'üçüncü cinsiyet' olarak değiştirebilecek. Ayrıca, başvuru yapmak isteyen 14-18 yaşındakilerin ebeveynlerinin veya yasal vasilerinin onayına ihtiyacı olacak. Karar, trans bireylere saygı gösterildiğini ve yaşamın gerçeklerinin yasalarla mümkün kılındığını gösteriyor.

 • Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, ilk nikahını kıydı
  22:15 Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, ilk nikahını kıydı

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Didim'in ilk kadın Belediye Başkanı seçilen Hatice Gençay, göreve geldikten sonra ilk nikahını kıydı. Didim'de yaşayan bir çiftin düğün törenine katılan Başkan Gençay, genç çiftin nikahını kıyarak Belediye Başkanı unvanıyla ilk nikahını gerçekleştirdi. Başkan Gençay, çifte ömür boyu mutluluklar diledi.


Advertisement