"Suriye'ye Şartlı Asker Gönderebiliriz" - Son Dakika
Politika

"Suriye'ye Şartlı Asker Gönderebiliriz"

"Suriye\'ye Şartlı Asker Gönderebiliriz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International televizyonundan Christiane Amanpour'a verdiği röportajda Suriye'ye şartlı asker gönderilebileceğini söyledi.

06.10.2014 17:56  Güncelleme: 21:09

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International televizyonundan Christiane Amanpour'a verdiği röportajda Suriye'ye şartlı asker gönderilebileceğini söyledi. Başbakan Davutoğlu bunun ancak ABD'nin stratejilerinin Esad sonrası dönemi kapsamasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yabancı medyaya ilk röportajını CNN'den Christiane Amanpour'a verdi. Davutoğlu ile İstanbul'da bir araya gelen Amanpour, röportajda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, IŞİD ve Kobani konularını konuştu. Röportaj ise bu akşam TSİ 21.00'de yayınlanacak. CNN'in İran asıllı gazetecisi Christiane Amanpour, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşme kapsamında geçtiğimiz günlerde İstanbul'a gelmişti. Röportaj sırasında çektiği fotoğrafları sosyal medya Twitter üzerinden yayınlayan Amanpour röportajda konuşulan konularla ilgili sık sık tweet attı. Amanpour'un resmi twitter hesabından "Türkiye Başbakanı Kobani'ye insani yollarla yardım etmeye çalıştıklarını fakat Esad'ın bu yardımları durdurduğunu ve IŞİD'in daha fazla şehir ele geçireceğini söyledi" dedi.

Röportajın bir kısmını Sultanahmet Camii bahçesinde gerçekleştiren Amanpour, bir diğer tweetinde ise; Başbakan Davutoğlu'nun kendisine, "Suriye'ye kara harekatı sadece Amerikan stratejilerinin Esad sonrası dönemi kapsamasıyla mümkün olur" dediğini yazdı.

Birçok medeniyete başkentlik yapmış İstanbul'daki Ayasofya Müzesi'nde de çekim yapmayı ihmal etmeyen Amanpour, bugün paylaştığı tweetinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni başbakanının yabancı medyaya verdiği ilk röportajında, Başbakan'ın Suriye'deki uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge oluşturulmasını kapsayan koalisyonuna gönüllü olarak katılabileceğini söylediğini yazdı. Birkaç saat önce paylaştığı son tweetinde ise "Türkiye ve Joe Biden yabancı savaşlar üzerinden tartıştı. Ben de bunu Başbakan'a sordum" diyerek Davutoğlu'nun "İki şey bekliyoruz: Adalet ve empati. Amerika Birleşik Devletleri'nin Meksika ile sınırı var. Tüm sınırları kontrol etmek kolay mı?" cümlelerini paylaştı.

Amanpour ayrıca Davutoğlu'nun Kobani hakkında söylediği, "Kobani halkına yardım etmek için mümkün olan herşeyi yapacağız, çünkü onlar bizim kardeşlerimiz" cümlelerini aktardı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika 'Suriye'ye Şartlı Asker Gönderebiliriz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement