Gazeteciler Konfederasyonu'ndan Bakan Elvan'a Ziyaret - Son Dakika
Politika

Gazeteciler Konfederasyonu'ndan Bakan Elvan'a Ziyaret

Gazeteciler Konfederasyonu\'ndan Bakan Elvan\'a Ziyaret

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, medyanın, demokrasi adına çok önemli görevleri yerine getirdiğini belirterek, “Basına destek boynumuzun borcudur.

21.08.2014 17:09

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, medyanın, demokrasi adına çok önemli görevleri yerine getirdiğini belirterek, "Basına destek boynumuzun borcudur. Böylesine büyük bir örgütsel yapıya destek vermek, demokrasi adına sorumluluğumuzdur" dedi.

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ı ziyaret etti. Gazeteciler Konfederasyonu heyetinde, Genel Başkan Kolaylı'nın yanı sıra Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Adem Alemdar, Medya İhtisas Gazetecileri Genel Başkanı ve Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Kenan Macit, Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Konfederasyon Yönetim Kurulu Üyesi Talat Akay, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı ve Konfederasyon Genel koordinatörlerinden Rıza Özel, Konfederasyon Genel Koordinatörü Bülent Öztürk, Konfederasyon Denetleme Kurulu Üyesi Sinan Tunç ve Karamanoğlu Mehmetbey Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Oğuz hazır bulundu.

Bakanlıkta gerçekleşen ziyarette, Bakan Elvan, ziyaretten büyük memnunluk duyduğunu belirterek, basının demokrasilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı. İyi örgütlenmiş ve bağımsız hizmet verebilmeyi başarmış basının olduğu ülkelerde demokrasinin daha hızlı ve sağlıklı geliştiğini belirten Bakan Elvan şunları söyledi:

"76 il cemiyetini ve 8 bölge federasyonunu bünyesinde toplayan Gazeteciler Konfederasyonu'nun kurulmasını çok önemsiyorum. Daha hızlı gelişim göstermeniz için de biz de dahil her kesimin bu örgütlü yapıya tam destek vermesi boynumuz borcudur. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Önerilerinizi tek tek not aldık. Gerek bakanlığımızda, gerekse bakanlar kurulu kararıyla uygulanacak önerileriniz var. Arkadaşlarımızla görüşerek somut adımlar atacağımıza inanıyorum."

"FEDERASYONLARIMIZIN TEMELİNİ İSE, KÖKLÜ TARİHLERİ OLAN 76 İL CEMİYETİMİZ ATMIŞTIR"

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ise yeni kurulan konfederasyon hakkında detaylı bilgi verdi. Konfederasyon yapısının yeni oluşmasına rağmen, konfederasyonu oluşturan cemiyetlerin onlarca yıl önce kurulduğunu ve köklü tarihleri olduğunu belirten Kolaylı, "Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonunun bir araya gelmesiyle Gazeteciler Konfederasyonu kurulmuş ve basının en üst çatı kuruluşu oluşmuştur. Bu federasyonlarımızın temelini ise, köklü tarihleri olan 76 il cemiyetimiz atmıştır. Amacımız, tüm Türkiye'de gazetecilik mesleğiyle ilgili sorunları çözmek ve dünya standartlarında mesleki hakların elde edilmesi için mücadele etmektir" dedi.

"TCDD, İDO, THY GİBİ KURUMLARIN, ŞEHİRLER VE ÜLKELER ARASI YOLCULUKLARDA BASIN MENSUBU ARKADAŞLARIMIZA İNDİRİM YAPILMASINI BEKLİYORUZ"

Basının sorunlarını çözümlemede, bakanlıkla ilgili düzenleme bekleyen konular olduğunu ifade eden Kolaylı, önerilerini şöyle sıraladı:

"Haberci arkadaşlarımız, yaşadıkları illerde toplu ulaşım araçlarına binerken, basın kartları yerine belediyelerin verdiği kartları kullanıyor. Her şehir için ayrı ulaşım kartı yerine, mevcut Basın Kartı'na bir elektronik çip eklenerek, ülke genelinde kullanımının sağlanmasını öneriyoruz. Böylece meslektaşlarımız, her şehirde ayrı bir kart kullanmak durumunda kalmayacaktır. Ayrıca, TCDD, İDO, THY gibi kurumların, şehirler ve ülkeler arası yolculuklarda basın mensubu arkadaşlarımıza indirim yapılmasını bekliyoruz. Özellikle yerel medyada görev yapan meslektaşlarımız, görevli olarak diğer şehirlere veya ülkelere yolculuk ederken, yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Ulaşım indirimi, yerel basın için büyük önem taşıyor. Basın mensubu arkadaşlarımız, meslekleri gereği haberleşmede telefon ve interneti çok yoğun kullanıyorlar. Ulaşımda olduğu gibi telefon ve internet bağlantı ücretlerinde de meslektaşlarımıza indirim yapılması, basının desteklenmesi açısından önemli bir gelişme olacaktır. Son olarak, uydu frekans tahsisinde yerel televizyonlarımıza kolaylık sağlanarak, bedellerin düşürülmesi, yerel medyayı rahatlatacaktır." - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Gazeteciler Konfederasyonu'ndan Bakan Elvan'a Ziyaret - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement