Göç İdaresi Başkanlığı, Afganlara kolay vize verileceği iddialarını yalanladı - Son Dakika
Politika

Göç İdaresi Başkanlığı, Afganlara kolay vize verileceği iddialarını yalanladı

Göç İdaresi Başkanlığı, Afganlara kolay vize verileceği iddialarını yalanladı

Türk heyetinin Afganistan'a yaptığı ziyaret sonrası Afganlara kolay vize verileceği iddiaları ortaya atıldı. Göç İdaresi Başkanlığı, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek ziyarette Türkiye'deki düzensiz göçmen durumundaki Afganistan vatandaşlarının geri dönüş süreçlerinin ele alındığı ifade edildi. Ayrıca görüşmede Türk bayrağının yer almamasının gerekçesi ise Türkiye'nin Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımaması olarak gösterildi.

26.05.2024 07:40

Göç İdaresi Başkanlığı, düzensiz göçle mücadele için Türk heyetinin Afganistan'a gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan "Afganlara kolay vize verilecek" iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

"TÜRKİYE'DEKİ DÜZENSİZ AFGAN GÖÇMENLERİN GERİ DÖNÜŞÜ ELE ALINDI"

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda " Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelesi kapsamında, Göç İdaresi Başkanlığı heyetinin Afganistan'a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin gerçek dışı iddialar hakkında açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Düzensiz göçle mücadelenin kesintisiz bir şekilde yürütülmesi ve düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşlerinin sağlanabilmesi için kaynak ülkelerle ikili temaslarda bulunulması gerekmektedir. Afganistan'a bu çerçevede gerçekleştirilen ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, düzensiz göçle mücadelede kararlılığımız vurgulanmış ve ülkemizde düzensiz göçmen konumunda bulunan Afganistan vatandaşlarının geri dönüş süreçleri ele alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

TÜRK BAYRAĞI NEDEN KONULMADI?

Ayrıca görüşmelere, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve ilgili kurum yetkililerinin de katıldığı belirtilerek, "Ülkemiz, Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımadığı için bu tür toplantılarda bayrağımız konmamaktadır. Bahse konu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Göç İdaresi Başkanlığı olarak düzensiz göçle mücadelemizi azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz" denildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Göç İdaresi Başkanlığı, Afganlara kolay vize verileceği iddialarını yalanladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (7)

  • Adem Deniz: Vizeye gerekmi varki sallana sallana geliyorlar zaten 26 0 Yanıtla
  • Behzat: yalanladiginiz her şey bize gerçek olarak geri geliyor 26 0 Yanıtla
  • Gökhan Çelik: Çok kolay bizim bina da bile 3 aile var 22 1 Yanıtla
  • Ahmet burak: vize kolayligina gerek mi var ben eve bu kadar rahat girip cıkamiyorum 17 0 Yanıtla
  • Nazim Akkuş: bu güne karadr neye yok dediyseniz tam tersi oluyor Allah yardımcımız olsun 11 0 Yanıtla
  • Güven Yaşar: Yetti artık bu hükumetin göçmen sevgisi 5 0 Yanıtla
  • Ahmet Maviş: Haber doğru. Afganlılar değil yanlışlık olmuş. Doğrusu Iraklılar olacak :) 0 0 Yanıtla

Advertisement