İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı - Son Dakika
Politika

İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı

- İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı Kanada'nın 154 yıllık tarihinde ilk kez yerli halkın bir üyesi olan Mary Simon, geçtiğimiz ocak ayında istifa eden Julie Payette'in yerine Kanada Genel Valisi olarak atandı.

06.07.2021 23:22  Güncelleme: 00:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı

OTTAWA - Kanada'nın 154 yıllık tarihinde ilk kez yerli halkın bir üyesi olan Mary Simon, geçtiğimiz ocak ayında istifa eden Julie Payette'in yerine Kanada Genel Valisi olarak atandı.

Kanada'da geçtiğimiz ocak ayında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından atanan Kanada Genel Valisi Julie Payette istifa etmişti. Kanada'nın 154 yıllık tarihinde ilk kez yerli halkın bir üyesi olan Mary Simon, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun tavsiyesi üzerine ve Kraliçe Elizabeth'in atamayı onaylaması ile Payette'nin yerine Kanada Genel Valisi olarak atandı.

Simon, atamanın onaylanmasının ardından Kraliçe Elizabeth'ten sonra Kanada'daki en yüksek ikinci federal ofise sahip olarak, Trudeau'yu geride bıraktı.

Simon atamanın ardından yaptığı açıklamada sözlerine İnuitçe diliyle başlayarak, "Umutlu geleceği geçmişte olanlara saygılı bir şekilde inşa edebileceğimize inanıyorum. Ortak insanlığımızı kucaklarsak ve birbirimiz için sorumluluğu paylaşırsak, Kanada'nın en büyük günleri henüz gelmedi" dedi.

Federal hükümetin yatılı okulunda bir dönem öğrenci olduğunu ifade eden Simon, yerli halk ile Kanadalılar arasında bir daha asla böyle bir trajedinin yaşanmayacağı bir ilişki geliştirmeyi umduğunu açıkladı.

Aynı zamanda, Kanada'yı Danimarka Büyükelçisi olarak temsil eden ilk İnuklu olan Simon, uzun süre İnuit hakları ve kültürünün savunucusu olmasının yanı sıra İnuit Tapiriit Kanatami ve Ulusal Eskimo Eğitim Komitesi Başkanı olarak görev yaptı. Şimdi ise Kraliçe Elizabeth'in Kanada'daki temsilcisi olarak görev yapacak.

Öte yandan, Simon'ın atanması Kanada'da son dönemde yerli halklara ait kayıt dışı mezarların bulunmasıyla yaşanan tepkileri geride bırakabilecek büyük bir adım olarak nitelendiriliyor.

İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika İlk kez yerli halktan biri Kanada Genel Valisi olarak atandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Trump'ın yargılandığı mahkemenin önünde bir kişi kendini yaktı
  22:39 Trump'ın yargılandığı mahkemenin önünde bir kişi kendini yaktı

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılandığı 'sus payı' davasında 12 jüri üyesinin belirlenmesinden dakikalar sonra mahkeme binasının önünde gelen bir kişi kendini ateşe verdi. Olay sonrası şahıs hastaneye kaldırıldı ve soruşturma başlatıldı.

 • Trump'ın duruşmasının yapıldığı mahkeme önünde bir kişi kendini ateşe verdi
  22:36 Trump'ın duruşmasının yapıldığı mahkeme önünde bir kişi kendini ateşe verdi

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılandığı "sus payı" davasında 12 jüri üyesinin belirlenmesinden dakikalar sonra mahkeme binasının önünde gelen bir kişi kendini ateşe verdi.

 • ABD'de Trump'ın yargılandığı dava önünde bir kişi kendini yaktı
  21:52 ABD'de Trump'ın yargılandığı dava önünde bir kişi kendini yaktı

  Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılandığı tarihi 'sus payı' davasının görüldüğü mahkeme binasının önünde bir kişi kendini yaktı. Görgü tanıkları, ABD'nin New York kentinde havaya broşürler atan bir erkeğin bir tenekeden kendisini yakıta buladığını ve ateşe verdiğini anlattı. Olay yerinden sedyeyle götürülen kişinin durumu bilinmiyor. Polis, olay yerini kordon altına alırken, yerde kalan bir sırt çantası ve çantanın kenarında 'şeytan milyarderler' başlıklı bir broşür olduğu belirtildi. Trump'ın suçlu bulunması halinde dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

 • 29 Yıl Önce Terör Saldırısında Şehit Edilen Babasının Koltuğuna Oturdu
  21:22 29 Yıl Önce Terör Saldırısında Şehit Edilen Babasının Koltuğuna Oturdu

  Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde 29 yıl önce terör örgütü PKK tarafından şehit edilen dönemin Belediye Başkanı Kemal Tekin'in oğlu Ali Emrah Tekin, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde belediye başkanı seçildi. Mazbatasını alarak göreve başlayan Tekin, babasının ilkeleri doğrultusunda Nazımiye halkına hizmet etmenin birinci amaçları olduğunu belirtti.

 • İmamoğlu, 2028'deki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin soruya cevap vermedi
  21:17 İmamoğlu, 2028'deki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin soruya cevap vermedi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gelecek seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin soruya cevap vermekten kaçındı. İmamoğlu, gazetecilere 'Allah bilir' cevabını bile vermediğini söyledi ve meseleye bütünlükçü bir bakış açısıyla yaklaştıklarını vurguladı.


Advertisement