Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Bakan Bilgin, Prof. Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı - Son Dakika

Bakan Bilgin, Prof. Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı

Bakan Bilgin, Prof. Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı Bakan Vedat Bilgin: "Turan abi kendi nesli içerisinde bir aydın sorumluluğuyla kendi bilgi alanında, çalışma alanından kalkarak itirazlar yapmış bir aydındır" Prof.Dr.

02.12.2022 - 13:32,  Güncelleme: 14:34

Bakan Bilgin, Prof. Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı

Bakan Vedat Bilgin: "Turan abi kendi nesli içerisinde bir aydın sorumluluğuyla kendi bilgi alanında, çalışma alanından kalkarak itirazlar yapmış bir aydındır"

ANKARA - Prof.Dr. Turan Güven'i anma programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ""Turan abi kendi nesli içerisinde bir aydın sorumluluğuyla kendi bilgi alanında, çalışma alanından kalkarak itirazlar yapmış bir aydındır"dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesinde gerçekleştirilen Prof.Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı. Düzenlenen programa Gazi Üniversitesi Rektörü Musa Yıldız, farklı üniversitelerden çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı. Anma programında konuşan Bakam Vedat Bilgin, Turan Güven'i anmayı onunla münasebet derecesinde farklı anlamlara geldiğini söyledi. Bakan Bilgin, Turan Güven'i arkadaşları, öğrencileri ve meslektaşları tarafından farklı anılacağını ifade ederek, "Bir aydın olarak hayatın temel sorularına verdiği cevap arayışı önemlidir. Hepimizin karşı karşıya kaldığı temel problemi Turan abi yazdıklarında sık sık belirtiyor. Turan abide kendi nesli içerisinde bir aydın sorumluluğuyla kendi bilgi alanında, çalışma alanından kalkarak itirazlar yapmış bir aydındır. Bilim inanç konusu değildir. Bilim inançla ilgili bir konu değildir. Bilim bilgiyle ilgili bir konudur. Bilimsel bilgi de her an yeniden üretilir. 19.yüzyıl Türk aydınlarının pozitivizmin inanç olarak bağlanıp kendi hayatlarını, damarını kesip deneyini yapan adamların bu pozitivist tavırlarını eleştiriyoruz ama anlayabiliyoruz onları. Pozitivizm ekseninde yükselmiş aydınlanmayı bir dogma olarak benimseyen aydınların durumu trajikomiktir" diye konuştu.

"Turan Güven, çalışmalarıyla bilim dünyasına katkı sağladı"

Gazi Üniversite Rektörü Musa Yıldız, Turan Güven'in bilimsel çalışmalarıyla bilim dünyasına katkı sağladığını ifade ederek, "Engin düşünce dünyası ve vatan sevdasıyla bu milletin evlatlarına yol göstermeye çalışıyordu. Çalışkanlığı, azmi, titizliği özenli haliyle öğrencilerine ve dostlarına örnek olmaya çalışıyordu. Güler yüzlü, sıcak sohbeti, samimi halleri ve hayat dair yaptığı anlamlı tespitleriyle sevenlerinin gönlünde ayrı bir yeri vardı. Gençlerle vakit geçirmeye çok ehemmiyet verir. Onlara zorlu hayat mücadelesini anlatmayı, vatan ve millet sevgisinin köklerini aktarmayı görev kabul ederdi. Turan hocamız kitaplara olan sevdasını, ilim yapma sürecindeki heyecanını ve memleket meseleleriyle dertlenmeyi ömrünün son demlerine kadar sürdürmüştü. Rahmetli hocamızın sahip olduğu bu kıymetli bilgi ve tecrübeleri bizlere emanet olarak kaldı" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakan Bilgin, Prof. Dr. Turan Güven'i anma programına katıldı - Son Dakika


Advertisement