TBMM Başkanı Çiçek'in Basın Toplantısı - Son Dakika
Politika

TBMM Başkanı Çiçek'in Basın Toplantısı

TBMM Başkanı Çiçek\'in Basın Toplantısı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 2012'nin ilk günlerinin anayasa çalışmaları açısından verimli olduğunu belirterek, 37 üniversiteden 563 sayfalık, 14 çatı kuruluşundan 364 sayfalık, 35 dernekten 820 sayfalık, 29 vakıftan 739 sayfalık görüş geldiğini söyledi.

03.01.2012 18:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 2012'nin ilk günlerinin anayasa çalışmaları açısından verimli olduğunu belirterek, 37 üniversiteden 563 sayfalık, 14 çatı kuruluşundan 364 sayfalık, 35 dernekten 820 sayfalık, 29 vakıftan 739 sayfalık görüş geldiğini söyledi. Çiçek, "2012 yılı, yeni bir anayasa yılı olsun" dedi.

Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun bugünkü toplantısıyla ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına yeni yılın tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini dileyerek başlayan Çiçek, yeni anayasa çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Çiçek, yılın son haftasında çatı kuruluşlar olarak ifade ettikleri 17 meslek kuruluşunu komisyon üyeleriyle ziyaret ettiklerini, bu 17 kuruluşun yaklaşık 45 milyonu temsil ettiğini söyledi. Bu ziyaretler sonrası zaten açılamalar yaptıklarını belirten Çiçek, bugün de komisyon toplantısında bu ziyaretlerin bir değerlendirmesini yaptıklarını söyledi. Bu ziyaretlerin iki amacı olduğunu, bunlardan birincisinin yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek ve takvimi detaylı aktarmak olduğunu belirten Çiçek,ikincisinin de kuruluşların katkılarını istemek olduğunu söyledi.

Yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak 2012'ye biraz hızlı başladıklarını belirten Çiçek, görüş bildirilmesi ile ilgili yeni rakamların umut verici olduğunu söyledi. Çiçek, "Toplum sürece kurumlar ve kişisel olarak büyük ölçüde katılmaya başlamıştır. Bunanla ilgili değerlendirme yaptık. 14 meslek çatı kuruluşu pazar günü muhtelif yerlerde toplantı yapacak. İlki Ankara'da olacak. Biz de bunlara katılacağız" dedi.

"2012'NİN İLK GÜNLERİ VERİMLİ OLDU"

Çok sayıda üniversiteden görüş gelmeye başladığını belirten Çiçek, "37 üniversite görüş bildirmiş oldu. Toplam 563 sayfalık görüşlerini bildirmiş oldular. 14 çatı kuruluşundan 364 sayfa görüş geldi. 35 dernekten toplam 820 sayfa, 29 vakıftan 739 sayfa ve 14 de siyasi parti görüş bildirmiş oldu. Dolayısıyla 2012'nin ilk günleri verimli oldu. Bundan sonra da diğer meslek örgütleri, vakıf, dernek ve siyasi partilerden ve şüphesiz üniversitelerin görüşlerini bekliyoruz. Görüş bildiren kuruluşlara teşekkürediyorum" diye konuştu. Görüşlerle ilgili alt komisyonların bu kuruluşları dinlemeye başladığını belirten Çiçek, bugüne kadar 7 siyasi parti ile üç çatı kuruluşu ve 20 sivil toplum kuruluşunu dinlediklerini söyledi.

Önümüzdeki haftadan itibaren bunu hızlandıracaklarını belirten Çiçek, gelen görüşleri 23 başlık altında değerlendirdiklerini söyledi. Çiçek, "Ümit ediyoruz kamuoyuna ilan ettiğimiz takvim içinde anayasa çalışmalarını sürdüreceğiz. 2012 yılı yeni bir anayasa yılı olsun, bu kararlılıkla bu çalışmaları sürdürüyoruz" dedi.

Üniversitelerden gelen görüşlerin hukuk fakültelerinden mi geldiğinin sorulması üzerine Çiçek, bunun üniversitelerin kendi tercihi olduğunu, yaptıkları çalışmalarla ilgili usul ve yöntem telkinleri olmadığını ve amaçlarının sadece üniversitelerin görüşünü almak olduğunu söyledi.

Görüşlerin 31 Aralık 2011'e kadar alınacağının hatırlatılması üzerine ise Çiçek, asıl görüş alma sürecinin 30 Nisan 2012'de bittiğini, ancak görüşler ne kadar erken gelirse hem yüz görüşmeler hem de görüşleri tasnif etmek, analiz etmek ve raporlamanın daha iyi yapılacağını söyledi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika TBMM Başkanı Çiçek'in Basın Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement