BUÜ Hastanesi'nde Robotik Böbrek Taşı Kırma Ameliyatı Yapıldı - Son Dakika
Sağlık

BUÜ Hastanesi'nde Robotik Böbrek Taşı Kırma Ameliyatı Yapıldı

BUÜ Hastanesi\'nde Robotik Böbrek Taşı Kırma Ameliyatı Yapıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı bünyesinde bir hastaya ilk kez robotik böbrek taşı kırma ameliyatı yapıldığı bildirildi. Ameliyatın başarılı geçmesiyle BUÜ'nün tıp alanındaki yenilikçi yaklaşımı ve uzmanlığı bir kez daha kanıtlandı. Robotik cerrahi teknolojisi, hastalar için daha az invaziv bir tedavi seçeneği sunmanın yanı sıra cerrahi müdahalelerin hassaslığını ve etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır.

08.08.2023 10:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı bünyesinde bir hastaya ilk kez robotik böbrek taşı kırma ameliyatı yapıldığı bildirildi.

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, robotik böbrek kırma ameliyatı Prof. Dr. Hakan Kılıçarslan, Doç. Dr. Kadir Ömür Günseren ve Doç. Dr. Mehmet Çağatay Çiçek öncülüğündeki ekip gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Kılıçarslan, robotik cerrahi teknolojisinin böbrek taşı tedavisi için potansiyel taşıdığını vurguladı.

Ameliyatın başarılı geçmesinin BUÜ'nün tıp alanındaki yenilikçi yaklaşımını ve uzmanlığını bir kez daha kanıtladığını belirten Kılıçarslan, şu bilgileri verdi:

"Robotik cerrahi, cerrahların daha hassas bir şekilde çalışmasına olanak tanıyarak hastaların tedavi sürecini iyileştiriyor. Robotik cerrahi teknolojisinin kullanıldığı ameliyat, hastalar için daha az invaziv bir tedavi seçeneği sunmanın yanı sıra cerrahi müdahalelerin hassaslığını ve etkinliğini artırmayı amaçlıyor. Bu yeni yöntem, hastaların daha hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olurken, taşsızlık başarısını artırarak ameliyat sonrası ağrı ve komplikasyon riskini de azaltmayı hedefliyor."

Operasyonun sonucundan çok memnun kaldıklarını kaydeden Doç. Dr. Günseren de ameliyat öncesi robotik cerrahi teknolojisi kullanarak detaylı bir planlama gerçekleştirildiğini, bu sayede operasyon sırasında gereken adımları daha önceden belirleyerek ameliyat sürecinin daha verimli geçtiğini aktardı.

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık BUÜ Hastanesi'nde Robotik Böbrek Taşı Kırma Ameliyatı Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bahçesaray'da iki hasta ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi
  00:40 Bahçesaray'da iki hasta ambulans helikopterle hastaneye sevk edildi

  Van'ın Bahçesaray ilçesinde göğüs ağrısı olan 75 yaşındaki hasta ile 22 yaşındaki hamile kadın, ambulans helikopterle Van'a sevk edildi. Bahçesaray Devlet Hastanesine göğüs ağrısı şikayetiyle kaldırılan 75 yaşındaki hasta ile doğum sancısı çeken 22 yaşındaki hamile kadının ileri tetkik ve tedavi için Van'a sevkine karar verildi. Karayoluyla sevkin sıkıntılı olmasından dolayı Van İl Sağlık Müdürlüğünden helikopter ambulans talep edildi. Kısa sürede hazırlanan ambulans helikopter, Bahçesaray ilçesine giderek 75 yaşındaki hasta ile gebe kadını Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırdı.

 • Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek
  21:20 Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılıp yerine 'Sağlık Yerleşkesi' yapılacağını duyurdu. Yerleşkede Aile ve Halk Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri gibi birimlerin bulunacağı belirtildi.

 • Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı
  18:39 Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı

  Siirt Tabipler Odası üyeleri, Gaziantep'te görevi başındayken hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktor Ersin Arslan'ı anmak için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sağlıkta şiddetin önlenmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı
  18:34 Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı

  Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Kabala Mahallesi'nde kayalıklara çıkan Hamdullah Buray, dengesini kaybederek düştü. Olay yerine AFAD, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Buray, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor
  17:54 Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor

  Karabük Üniversitesi, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla Sağlık Bilimleri Festivali düzenleyecek. Festival, 6-7 Kasım tarihlerinde Türkiye'deki birçok paydaşın katılımıyla gerçekleştirilecek. Festivalde akademisyenler, profesyoneller ve öğrenciler bir araya gelerek sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacak. Ayrıca festivalde yarışmalar, atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek.

 • Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi
  17:17 Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi

  Samsun'un Bafra Ovası'nda çeltik komisyonu tarafından alınan dron ile sivrisinekle mücadele çalışmaları başlatıldı. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ilaçlama çalışmalarının 4 periyot halinde devam edeceğini belirtti. Bin kilometrelik kanalda ve 780 dekar alanda gerçekleştirilen mücadele ile sivrisinek üreme alanlarına etkin bir şekilde müdahale edileceği düşünülüyor.


Advertisement