Göz teması kurmayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısı - Son Dakika
Sağlık

Göz teması kurmayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısı

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Doktor Remzi Oğulcan Çıray, göz teması kuramayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısında bulundu. Ailelerin polikliniklere en sık başvuru nedenlerinden bir tanesi özellikle çocuklarındaki patolojik olabilecek semptomları fark edememeleri olduğunu belirten Çocuk Psikiyatri Uzman Doktor Remzi Oğulcan Çıray, çocuklarda gelişim dönemlerinde bazı problemler görülebileceğini ve bunlar dönemsel olabileceğini söyledi.

27.11.2023 23:14  Güncelleme: 23:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Göz teması kurmayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısı

MARDİN - Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Doktor Remzi Oğulcan Çıray, göz teması kuramayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısında bulundu.

Ailelerin polikliniklere en sık başvuru nedenlerinden bir tanesi özellikle çocuklarındaki patolojik olabilecek semptomları fark edememeleri olduğunu belirten Çocuk Psikiyatri Uzman Doktor Remzi Oğulcan Çıray, çocuklarda gelişim dönemlerinde bazı problemler görülebileceğini ve bunlar dönemsel olabileceğini söyledi.

Çocukların hırçın ve huysuz olabileceğini, bu durumun yaş ilerledikçe ortadan kalkacağını ifade eden Dr. Çıray, çocuklarda patolojik bir durum olup olmadığını anlamanın bazı kırmızı bayraklar olduğunu ve bu bayrakları gören ailelerin mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almaları önerisinde bulundu.

En yaygın olan patolojik rahatsızlıkları aktaran Uzm. Dr. Çıray, "Bunlardan en sık gördüğümüz göz teması kurmamaktır. Çocuklarda eğer göz teması kurmuyorsa aile, aile ortak dikkati ortak bir oyun oynamıyorsa, arkadaşlarıyla birlikte oynamıyorsa daha çok yalnız oyun oynuyorsa ve sosyal gülümsemesi yoksa bu bizim için bir otizm lehine bir kırmızı bayraktır. Dolayısıyla bunlar varsa bir sağlık profesyoneline danışabilir. Aileler, çocuklara karşı oldukça fazla tolerans gösterebiliyorlar. Dolayısıyla aşırı saldırganlık kendine ve çevreye zarar verici davranışlar aileler tarafından bazen dikkate alınmayabiliyor. Ancak aşırı miktarda olan kendine zarar verici, çevreye zarar verici davranışlar yine bizim için kırmızı bayraktır. Bu davranışları varsa bunlara müsaade etmiyoruz ve bir sağlık profesyoneline danışıyoruz" dedi.

"Altta yatan bir hareket tarzı bozukluğunun ya da bir dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun bulgusu olabilir" diyen Dr. Çıray, "Bizim için diğer bir kırmızı bayrak, konuşma geriliği ve konuşma geriliği çok yaygın durumda. Bunların yüzde 90'ı 5-6 yaşına kadar geçmekle birlikte yine de biz 2 yaşında bir çocuğun eli kelimesinin olmasını istiyoruz. Bu nedenle eğer bir çocuk 2 yaşında 50 kelimesi yoksa veya 3 yaşındayken 3 kelimeli cümleler kıramıyorsa örneğin anne su ver gibi cümle kuramıyorsa mutlaka profesyonele danışmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Göz teması kurmayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısı
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Göz teması kurmayan çocuklarda patolojik rahatsızlık uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti
  20:49 Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti

  Siirt'in Kurtalan ilçesinde doktorlar ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Beyaz önlüklerini giyen sağlık çalışanları, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak slogan atmadan yürüdü. Grup adına açıklama yapan Dr. Muhammed Bakır Varol, İsrail'in Filistin topraklarında işlediği suçların devam ettiğini belirtti ve özgür Filistin Devleti'nin kurulması için mücadele edildiğini vurguladı. Yürüyüşe bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

 • Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı
  20:14 Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı

  Gümüşhane'de Yeşilay Gümüşhane Şubesi tarafından Yeşilay'ın kuruluşunun 104'üncü yılı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Yeşilay Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem ile gönüllü vatandaşlar katıldı. Yeşilay, 120 şube, 107 danışmanlık merkezi, 2 rehabilitasyon merkezi ve 100 bini aşan gönüllüsü ile hizmet veriyor.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  20:12 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli ilçelerindeki hastanelerde başlattığı uygulama ile hastanede yatan hastaların yakınlarına refakat hizmeti sunuyor. Bu uygulama ile hastaların hayatı kolaylaştırılmayı hedefleniyor.

 • Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti
  16:51 Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti

  Erzurum'da görevli hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 'sessiz yürüyüş'lerini sürdürdü. Sağlık çalışanları Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüdü. Programda Kur'an-ı Kerim okunup dua edildi. Protesto edenler, Filistinlilerin zorluklarla mücadele ettiğini ve İsrail'in sistematik işgal politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  15:55 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli'deki hastanelerde hastası olan vatandaşlara refakatçi hizmeti sunmaya başladı. Hafta içi beş gün, Büyükşehir Belediyesi ekipleri sabah 8:30 - akşam 17:30 saatleri arasında refakat hizmeti verecek.

 • Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı
  15:38 Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı

  Erzincan'da oyun oynarken bir çocuğun parmağı metal gazoz açacağına sıkıştı. Ailesinin kurtaramaması üzerine çocuk hastaneye götürüldü. Sağlık ekiplerinin sonuç alamaması üzerine itfaiye ekipleri çağrıldı ve parmak metal gazoz açacağı kesilerek çıkarıldı.

 • Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor
  15:33 Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor

  Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri'nin 2. turu başladı. Eğitimlerle, katılımcılara deprem anında arama kurtarma faaliyetlerinde etkin rol alabilmeleri için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmak hedefleniyor.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.


Advertisement