Pevlivanlar Er Meydanında Yarıştı - Son Dakika
Spor

Pevlivanlar Er Meydanında Yarıştı

Pevlivanlar Er Meydanında Yarıştı

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 16. Batı Trakyalılar Panayırı ve 10. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası yoğun ilgi gördü.

18.08.2014 00:09

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 16. Batı Trakyalılar Panayırı ve 10. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası yoğun ilgi gördü. Er meydanında yapılan güreşlerde Baş pehlivan Ali Rıza Kaya oldu.

Gündoğdu Köyü'nde düzenlenen 16. Balkan Panayırı ve 10. Uluslararası Balkan Yağlı Güreşler renkli görüntülere sahne oldu. Şampiyonaya Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya ve Kosova'dan yaklaşık 300 sporcu katıldı. Şampiyona, Yıldırım Belediyesi Halk Oyunları Dans Gurubu'nun gösterileri ile start alırken, mehter takımı da panayırda sahne aldı. Programa Batı Trakya Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse'nin yanı sıra Batı Trakya Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Osmangazi Belediyesi Başkanvekili Ünal Aksoy, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdulkadir Karlık, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, protokol ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KÖSE: "ATA SPORU YAĞLI GÜREŞLERİMİZİN GELECEĞİ"

Günün önemini anlatan Köse, "Balkanlardaki soydaşlarımızla, kardeşlerimizle anavatanda bir araya gelinmesini sağlamamız ve kardeşliği üst seviyelere taşımamızdır. Bunun için etkinliği çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu ata sporu yağlı güreşlerimizin geleceği, gençlerimize özendirilmesi gerekiyor. Güreş tutacakları motive etmek ve desteklemek amacıyla önemlidir. Böylesi bir etkinliği yapılması ekip ruhuyla olur. O yüzden de çok önemlidir. Etkinliklerin önümüzdeki yıllara her geçen gün iyileştirilerek kusursuz olması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

YURT: "TÜRKÇE KONUŞMA SORUNLARI DA BAŞLADI"

Batı Trakya'da sıkıntıların devam ettiği vurgulayan Yurt ise, " Türkiye'de bunun mücadelesini dernek olarak veriyoruz. Batı Trakya'da okullarımız kapanmaya başladı ve Türkçe konuşma sorunları da başladı. Bunlarla çaba safa sarf etmeye ve bertaraf etmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: "YILLARDIR SÜRÜLEN BASKILAR NETİCESİNDE BURALARA GELDİK"

Batı Trakya'nın Yunanistan topraklarını dahilinde olan bir Müslüman bölgesi olduğunu anlatan Çavuşoğlu ise, şöyle konuştu:

"Yıllardır sürülen baskılar neticesinde buralara geldik. Orada yaşanmakta olan sıkıntıları, dertleri o kardeşlerimizle hep paylaştık. Aynı şekilde yaşamış olduğumuz sevinçleri de yaşadık. Türkiye bizim ana vatanımız. Türkiye bölgesinde güçlenmiş ve küresel aktif haline gelmiştir. Bu coğrafyamızla ilgilenmemiz gerektiğini biliyoruz."

BAŞPEHLİVAN KAYA OLDU

Konuşmaların ardından yağlı güreşler start aldı. 11 farklı kategoride yapılan şampiyonada sporcular, er meydanına çıkarak birinci gelmek için kıyasıya yarıştı. Başpehlivanlık için 3 rakibini eleyerek finale çıkan Ali Rıza Kaya ile Ekrem Yavuz kıyasıya güreşti. Yaklaşık 20 dakikanın sonunda rakibini deviren Kaya, başpehlivan oldu. 11 farklı kategoride yapılan yarışmada ilk 3'e giren sporculara da madalya verildi. Ayrıca programa katılan protokol üyelerine Köse, tarafından plaket verildi.

AĞALIK 60 BİN LİRAYA ALICI BULDU

Öte yandan Balkan panayırı ve yağlı güreşlerde ağalık yarışı da kıyasıya oldu. Batı Trakya Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse 15 bin liradan açık arttırmaya başlattığı ağalığı 60 bin lira karşılığında Mehmet Emin Salih kazandı. Salih'e ağalığı eski ağa Erdoğan Çavuş takdim etti. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Pevlivanlar Er Meydanında Yarıştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement