Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu haberleri, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu son dakika, son dakika Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu

Son Dakika Türkiye İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu Haberleri

Son dakika Türkiye İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumu haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son türkiye insan hakları ve eşitlik kurumu haberleri anında burada.


 • 29.11.2023 29 Kas 11:07 Uluslararası hukuk adalete değil güce yakın

  Uluslararası hukuk adalete değil güce yakın Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Filistinlilere karşı uygulanan İsrail şiddetinin neden cezasız kaldığını ve Ukrayna örneğiyle kıyaslandığında uluslararası camiada uygulanan çifte standardı AA Analiz için kaleme aldı.

 • 25.11.2023 25 Kas 08:28 TİHEK, Filistin'deki insan hakları ihlallerini incelemek üzere komisyon kurdu

  TİHEK, Filistin'deki insan hakları ihlallerini incelemek üzere komisyon kurdu TİHEK Başkanı Muharrem Kılıç, Filistin'de yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek ve raporlandırmak üzere komisyon kurduklarını açıkladı. Ayrıca, aralık ayında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Mısır'a çalışma ziyareti gerçekleştireceklerini belirtti.

 • 25.11.2023 25 Kas 01:35 "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi" Resmi Gazete'de

  'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi' Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili 2023/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi" Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 24.11.2023 24 Kas 16:49 TİHEK, Filistin'deki İnsan Hakları İhlallerini İncelemek İçin Komisyon Kurdu

  TİHEK, Filistin'deki İnsan Hakları İhlallerini İncelemek İçin Komisyon Kurdu TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, Filistin'de yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek ve raporlandırmak üzere komisyon kurduklarını belirterek, aralık ayında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Mısır'a çalışma ziyareti gerçekleştireceklerini açıkladı.

 • 24.11.2023 24 Kas 15:43 TİHEK, Filistin'deki insan hakları ihlallerini inceleyecek

  TİHEK, Filistin'deki insan hakları ihlallerini inceleyecek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Filistin'de yaşanan insan hakları ihlallerini incelemek ve raporlamak amacıyla bir komisyon oluşturduğunu duyurdu. Toplanacak verilerin Uluslararası Ceza Mahkemesi ile paylaşılacağı belirtildi.

 • 23.11.2023 23 Kas 11:08 TBMM Genel Kurulunda Bütçe Maratonu Başlıyor

  TBMM Genel Kurulunda Bütçe Maratonu Başlıyor TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda tamamlanacak olan bütçe maratonu, 11-22 Aralık tarihleri arasında TBMM Genel Kurulunda sürecek. Bütçe görüşmeleri kesintisiz 12 gün boyunca cumartesi ve pazar günleri dahil olmak üzere devam edecek. Görüşmelerde kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesapları ele alınacak ve bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler 22 Aralık Cuma günü tamamlanacak.

 • 22.11.2023 22 Kas 00:05 Adalet Bakanı Tunç, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı: (2)

  Adalet Bakanı Tunç, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı: (2) Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Can Atalay kararlarına ilişkin, "Kanunlarımızda yorum farkı nedeniyle birtakım tartışmalar ortaya çıkıyorsa bu yorum farkını ortadan kaldıracak olan TBMM'dir.

 • 21.11.2023 21 Kas 18:10 Rahmi Aşkın Türeli: "Türkiye'nin İhtiyacı Olan Daha Çok Demokrasi, Daha Çok Adalettir"

  Rahmi Aşkın Türeli: 'Türkiye'nin İhtiyacı Olan Daha Çok Demokrasi, Daha Çok Adalettir' CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde; “Türkiye'nin ihtiyacı olan daha çok demokrasi, daha çok adalettir; birlikte yaşama, huzur içinde, bir arada yaşama hepimizin en büyük isteğidir. Bugün yaşanan krizin bir devlet krizine dönüşmesi söz konusudur. Bu anlamda da bunun bir an önce çözülmesine gerek var. Çünkü vatandaş, yüksek yargı organları arasındaki yaşanan bu sıkıntıyı son derece olumsuz algılıyor ve bu, adaletsizlik duygusunu da büyütüyor diye düşünüyorum. TBMM de bu konuda üzerine düşeni derhâl yapmak zorundadır” dedi.

 • 21.11.2023 21 Kas 10:22 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının 2024 bütçesi görüşülmeye başlandı

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının 2024 bütçesi görüşülmeye başlandı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Adalet Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine başladı. Komisyonda Adalet Bakanlığı yanı sıra diğer ilgili kurumların bütçe, kesin hesap ve raporları da ele alınacak. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bakanlığının bütçesine ilişkin sunumuna başladı.

 • 27.10.2023 27 Eki 11:09 CUMHURİYET'İN 100. YILI /GÖRÜŞ - Darbe anayasalarının Türk demokrasisine etkisi

  CUMHURİYET'İN 100. YILI /GÖRÜŞ - Darbe anayasalarının Türk demokrasisine etkisi Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'de darbelerin ve beraberinde tanzim edilen anayasaların Türk demokrasisine etkisini AA Analiz için kaleme aldı.

 • 25.10.2023 25 Eki 23:44 Adalet Bakanı Tunç: "Gazze'de insan hakları nerede"

  Adalet Bakanı Tunç: 'Gazze'de insan hakları nerede' Adalet Bakanı Tunç: "Gazze'de insan hakları nerede" Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Sempozyumu'na katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Sözüm ona insan hakkı savunuculuğu yapan modern dünya olanlara seyirci kalmakta hatta oradaki zulmü alkışlayabilmekte, destekleyebilmektedir.

 • 25.10.2023 25 Eki 12:40 Bakan Tunç: Gazze'de insan hakları nerede

  Bakan Tunç: Gazze'de insan hakları nerede ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, 'İnsan Hakları Sempozyumu'nda konuşarak, "Gazze'de insan hakları nerede?

 • 25.10.2023 25 Eki 11:52 Adalet Bakanı Tunç'tan Batılı ülkelere insan hakları tepkisi Açıklaması

  Adalet Bakanı Tunç'tan Batılı ülkelere insan hakları tepkisi Açıklaması Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Maalesef modern dünya yaşananlara gözlerini kapatmış, sessizliğe bürünmüş halde.

 • 25.10.2023 25 Eki 11:31 Adalet Bakanı Tunç: "Gazze'de insan hakları nerede"

  Adalet Bakanı Tunç: 'Gazze'de insan hakları nerede' Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Sempozyumu'na katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Sözüm ona insan hakkı savunuculuğu yapan modern dünya olanlara seyirci kalmakta hatta oradaki zulmü alkışlayabilmekte, destekleyebilmektedir.

 • 25.10.2023 25 Eki 11:12 Görme engelli kişinin talebi yerine getirilmedi, belediyeye ceza verildi

  Görme engelli kişinin talebi yerine getirilmedi, belediyeye ceza verildi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), görme engelli bir kişinin oturduğu mahalledeki yolun erişilebilir hale getirilmesi talebinin yerine getirilmemesi nedeniyle ilgili belediyeye 10 bin lira idari para cezası verdi. TİHEK'in kararına göre, engelli kişiye önerilen parke taşı döşeme çözümü de yeterli olmadı ve belediye erişilebilirliği sağlamak konusunda isteksiz davrandı. Bu durumda engelli kişinin ayrımcılığa maruz kaldığı ve eşit muamele ilkesinin ihlal edildiği sonucuna varıldı.

 • 24.10.2023 24 Eki 11:28 Uluslararası hukuk bağlamında Gazze'de yaşanan insanlık krizi

  Uluslararası hukuk bağlamında Gazze'de yaşanan insanlık krizi Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku ve İnsancıl Hukuk bağlamında Gazze'de yaşanan insanlık krizini AA Analiz için kaleme aldı.

 • 18.10.2023 18 Eki 13:16 Yeniden Refah Partisi, kamuda 35 yaş sınırının kaldırılmasını talep etti

  Yeniden Refah Partisi, kamuda 35 yaş sınırının kaldırılmasını talep etti Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Vekili Doğan Aydal, kamuda istihdam için '35 yaş sınırı'nın kaldırılması çağrısında bulundu. Aydal, hukuki, sosyal ve bilimsel gerekçelerle 35 yaş sınırının acilen gözden geçirilerek kaldırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, yaş sınırının anayasanın eşitlikle ilgili maddelerine aykırı olduğunu savundu ve bu sınırın kaldırılmamasının Türk bilim insanlarına engel oluşturacağını ifade etti.

 • 18.10.2023 18 Eki 11:23 TİHEK: İsrail'in Gazze'deki Hastane Bombalaması İnsanlık Suçu

  TİHEK: İsrail'in Gazze'deki Hastane Bombalaması İnsanlık Suçu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), İsrail'in Gazze'de hastaneyi bombalaması sonucu yaşanan sivil ölümlerinin insanlık suçu olduğunu bildirdi. TİHEK açıklamasında, İsrail'in çocuk, yaşlı, kadın ayrımı gözetmeden sivilleri hedef aldığı ve bu eylemlerin uluslararası hukuk ve insancıl hukuk kurallarını ihlal ettiği vurgulandı. Gazze'deki katliamın şiddetle kınandığı ve uluslararası toplumun İsrail'e karşı harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

 • 15.10.2023 15 Eki 13:28 İstanbul'da Hastaneye Para Cezası

  İstanbul'da Hastaneye Para Cezası TİHEK, İstanbul'da bir hastanenin yoğun bakımında yaşlı hastaya kötü muamelede bulunulmasına ilişkin soruşturmada hastaneye 89 bin 571 TL para cezası uyguladı.

 • 10.10.2023 10 Eki 11:14 Bankaya Hamilelik Nedeniyle İdari Para Cezası

  Bankaya Hamilelik Nedeniyle İdari Para Cezası Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), ilgili sınavları kazanan kadının hamile olduğu için işe alımını iptal eden bankanın ayrımcılık yasağı ihlali yaptığına hükmetti ve bankaya üst sınırdan idari para cezası verilmesine karar verdi.

 • 06.10.2023 06 Eki 12:54 TİHEK Bursa'da İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

  TİHEK Bursa'da İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından, insan hakları sorunlarını tartışmak, bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Bursa'da 'İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı' gerçekleştirildi. TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, toplantıda insan haklarının korunması gerektiğini vurguladı.

 • 06.10.2023 06 Eki 12:47 Sivrihisar İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeleriyle Toplantı Düzenlendi

  Sivrihisar İlçe İnsan Hakları Kurulu Üyeleriyle Toplantı Düzenlendi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), İl ve ilçe insan hakları kurullarının üye ve uzmanlarına yönelik faaliyetler düzenlemek amacıyla Sivrihisar İlçe İnsan Hakları Kurulu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları Aykut Aydın ve Ayşe Begüm Başbozkurt tarafından sunumlar yapıldı.

 • 06.10.2023 06 Eki 10:45 Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Bursa'da İnsan Hakları İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

  Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Bursa'da İnsan Hakları İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) öncülüğünde, Bursa'da İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, insan hakları konuları ele alındı ve katılımcılar arasında kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, basın ve yayın kuruluşları yer aldı. Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada insan haklarının önemine vurgu yaparak, Türkiye Cumhuriyeti'nin insan haklarına saygılı bir devlet olduğunu belirtti.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:56 Başörtülü Öğrenciyi Kaydetmeyen Okul Müdürüne İdari Para Cezası

  Başörtülü Öğrenciyi Kaydetmeyen Okul Müdürüne İdari Para Cezası Eskişehir'de başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydedilmeyen depremzede öğrencinin ailesinin şikayeti üzerine açılan davada beraat eden okul müdürü İsmail Samur'a, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından 'ayrımcılık yasağını ihlal' ettiği gerekçesiyle 89 bin 571 lira idari para cezası uygulandı.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:47 Başörtülü öğrenciyi okula almayan müdüre para cezası! İşte ödeyeceği rakam

  Başörtülü öğrenciyi okula almayan müdüre para cezası! İşte ödeyeceği rakam Eskişehir'de başörtülü olduğu gerekçesiyle depremzede bir öğrenciyi okula almayan Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı'na bağlı bir özel okulun müdürüne 89 bin 571 TL idari para cezası uygulandı.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:21 Başörtülü öğrenciyi kabul etmeyen okul müdürüne para cezası

  Başörtülü öğrenciyi kabul etmeyen okul müdürüne para cezası Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Eskişehir'de başörtülü bir depremzede öğrenciyi okula kaydetmeyen özel okul müdürüne 89 bin 571 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

 • 28.09.2023 28 Eyl 11:06 Eskişehir'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası

  Eskişehir'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası Eskişehir'de depremzede bir öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine okul müdürüne 89 bin 571 lira para cezası verildi.

 • 27.09.2023 27 Eyl 13:38 TİHEK Başkanı: Avrupa Ülkeleri Kur'an-ı Kerim Yakılmasına Müsamahakar Davranıyor

  TİHEK Başkanı: Avrupa Ülkeleri Kur'an-ı Kerim Yakılmasına Müsamahakar Davranıyor Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, Avrupa ülkelerinin Kur'an-ı Kerim yakılması eylemlerine müsamahakar davrandığını belirterek, bu eylemlerin bireysel olmadığını ve nefret söyleminin bir görünümü olduğunu söyledi. Kılıç, bu eylemlerin Avrupa'nın temel insan hakları değerleriyle çeliştiğini ve toplumsal barışı, demokratik siyasal düzeni ihlal ettiğini vurguladı. Ayrıca, nefret söyleminin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini ve Avrupa'nın en büyük tehdidinin İslamafobi ve nefret söylemi olduğunu belirtti.

 • 12.09.2023 12 Eyl 18:43 Prof. Dr. Yavuz Atar: Türkiye, kendilerine hukukun uygulanabileceğine inandıkları bir anayasa sistemi inşa etmek durumunda

  Prof. Dr. Yavuz Atar: Türkiye, kendilerine hukukun uygulanabileceğine inandıkları bir anayasa sistemi inşa etmek durumunda Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Yavuz Atar, Türkiye'de her kesimin kendilerini özgür hissedebileceği, adaletin işleyişi konusunda şüphe ve tereddütleri olmayacağı bir anayasa sistemi inşa etmek ve uygulamak gerektiğini belirtti. Ayrıca, yeni anayasa çalışmalarına yönelik kuşkuların giderilmesi için açıklamalar ve çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

 • 11.09.2023 11 Eyl 13:17 Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından "2023 Anayasası Sempozyumu"

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından '2023 Anayasası Sempozyumu' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakiyle 12 Eylül 2023 tarihinde Ulucanlar Cezaevi'nde "1982 Yerine 2023 Anayasası Sempozyumu" gerçekleştirilecek.

 • 07.09.2023 07 Eyl 19:06 Çanakkale'de İl İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

  Çanakkale'de İl İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi Çanakkale'de İl İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun çalışmaları ve vatandaşların başvurularının değerlendirildiği konuşuldu.

 • 01.09.2023 01 Eyl 23:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sivil Anayasa çağrısı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sivil Anayasa çağrısı - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sivil Anayasa çağrısı "Coğrafyamızdaki devletler silsilemizin son temsilcisi Cumhuriyetimizin ikinci asrını Türkiye Yüzyılına dönüştürmenin yolu hamasetten değil, hatalarımızdan ders çıkarıp, başarılarımızdan ilham almaktan geçiyor" "Önümüzdeki dönemde, ilk...

 • 01.09.2023 01 Eyl 16:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "85 milyonun tamamının sahipleneceği ve 'İşte benim anayasam' diyerek baş tacı edeceği bir metni, artık milletin takdirine...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: '85 milyonun tamamının sahipleneceği ve 'İşte benim anayasam' diyerek baş tacı edeceği bir metni, artık milletin takdirine... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "85 milyonun tamamının sahipleneceği ve 'İşte benim anayasam' diyerek baş tacı edeceği bir metni, artık milletin takdirine sunmamız gerekiyor.

 • 24.08.2023 24 Ağu 11:38 TİHEK'ten bekara ev vermeyen ev sahibi, emlakçı ve web sitelerine 90'ar bin TL para cezası

  TİHEK'ten bekara ev vermeyen ev sahibi, emlakçı ve web sitelerine 90'ar bin TL para cezası TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, medeni hal nedeniyle bekara ev vermeyen kişilere karşı idari yaptırım uygulandığını belirterek, "Hem mülk sahibine, hem emlakçıya ayrımcılık talimatını uyguladığı için, hem de ilgili web sayfasının hizmetini sunan kuruluşa...

 • 19.08.2023 19 Ağu 12:03 TİHEK: Bankaların 10 bin liranın altındaki işlemlere sınırlama getirmesi yaşlılara ayrımcılık oluşturabilir

  TİHEK: Bankaların 10 bin liranın altındaki işlemlere sınırlama getirmesi yaşlılara ayrımcılık oluşturabilir Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bazı bankaların şube işlemleri için getirdiği 10 bin liranın altındaki işlemlere yönelik sınırlamanın, gerekli önlemler alınmadığı takdirde yaşlıların bankacılık hizmetlerine erişmeleri açısından ayrımcılık oluşturabileceği uyarısında bulundu. TİHEK, yaşlıların bu uygulama nedeniyle hak ihlallerine maruz kalabilecekleri ve mağduriyet yaşayabileceklerine yönelik endişelerin olduğunu belirtti. Ayrıca, yaşlı hakları söz konusu olduğunda görünüşte ayrımcı olmayan uygulamaların dolaylı ayrımcılığa yol açma riskinin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı.

 • 19.08.2023 19 Ağu 11:46 TİHEK, özel halk otobüslerinden ücretsiz faydalananların kartının iptali iddiasını takip ediyor

  TİHEK, özel halk otobüslerinden ücretsiz faydalananların kartının iptali iddiasını takip ediyor Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) yaşlı ve engelli bireylere ücretsiz seyahat hakkının kullandırılmamasına yönelik medyaya yansıyan iddiaları yakından takip ettiğini bildirdi.

 • 27.07.2023 27 Tem 16:56 Bolu'da İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

  Bolu'da İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi Bolu'da, İl İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aktivite Merkezi'ndeki toplantıya, Vali Erkan Kılıç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, daire amirleri ve ilgili kurum temsilcileri katıldı. Toplantıda, devletin insan haklarıyla ilgili idari yapılanmaları ve yürüttüğü çalışmalar vurgulandı. Türkiye'nin insan hakları ihlalleriyle mücadelede bilinçli bir ülke olduğu belirtildi.

 • 22.07.2023 22 Tem 14:07 İslam ülkeleri Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına izin veren İsveç'e tepkili

  İslam ülkeleri Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına izin veren İsveç'e tepkili İslam ülkeleri ve uluslararası İslami kuruluşlar, Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırılara izin vermesi sebebiyle İsveç'e tepki gösteriyor.

 • 21.07.2023 21 Tem 14:15 TİHEK: Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar uluslararası toplumun karşı duruşuyla son bulabilir

  TİHEK: Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar uluslararası toplumun karşı duruşuyla son bulabilir Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırıların uluslararası toplumun tüm aktörleri tarafından benimsenecek bir karşı duruş ile son bulabileceğini bildirdi. TİHEK açıklamasında, din temelli ayrımcılığın tipik bir görünümü olan Müslümanlara yönelik ayrımcı tutumların hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık korkusu taşımadan toplumda yaşayabilmesi ve gelişebilmesini güvence altına alma görevi olduğuna vurgu yapıldı. Ayrıca, İslam karşıtlığının nefret suçları bağlamında varlığını sürdürdüğü ve bu saldırıların ancak uluslararası toplumun karşı duruşuyla son bulabileceği ifade edildi.

 • 17.07.2023 17 Tem 11:54 Emlakçı ve ev sahibine cinsiyet ayrımcılığı cezası

  Emlakçı ve ev sahibine cinsiyet ayrımcılığı cezası Yüksek öğrenimini sürdürmek için gittiği şehirde ev kiralamak isteyen genç, emlakçı ve ev sahibinin, 'Evimiz aileye, bayan öğrenciye uygundur' cevabıyla sarsıldı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), üç muhataba toplamda 102 bin TL ceza kesti.

 • 14.07.2023 14 Tem 14:09 TİHEK Başkanı: 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde birçok hak ihlali yaşandı

  TİHEK Başkanı: 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde birçok hak ihlali yaşandı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca birçok temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğini belirterek, 'Kirli bir sürecin sonrasında bu darbe girişimi gerçekleşti.' dedi. Kılıç, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yaralananlara sağlık, şehit olanlara rahmet diledi.

 • 21.06.2023 21 Haz 17:07 TİHEK Bartın'da İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi

  TİHEK Bartın'da İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Bartın'da istişare toplantısı düzenledi. Bartın Valisi Nurtaç Arslan, toplantıda TİHEK'in çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirtti. Toplantıda katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

 • 19.06.2023 19 Haz 18:24 TİHEK ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı

  TİHEK ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı TİHEK Başkanı Muharrem Kılıç ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası arasında imzalanan protokol ile emlak danışmanlarının hizmet verirken eşitsizliğe sebep olabilecek davranışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Protokol kapsamında sektördeki temsilcilere ve çalışanlara ayrımcılıkla mücadele için eğitim verilecek. Ankara'daki 4 bin emlak danışmanı eğitimden faydalanacak ve İstanbul, İzmir ve Antalya'da da benzer eğitim faaliyetleri yapılacak.

 • 09.06.2023 09 Haz 12:02 TİHEK Başkanı Kılıç: Kahramanmaraş depremleriyle ilgili rapor önümüzdeki hafta tamamlanacak

  TİHEK Başkanı Kılıç: Kahramanmaraş depremleriyle ilgili rapor önümüzdeki hafta tamamlanacak Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin izleme faaliyetlerine yönelik raporun gelecek hafta tamamlanacağını söyledi. Kılıç, ayrımcılıkla mücadelede yasalar kapsamında faaliyetler yürütüldüğünü aktardı ve hukuk fakültesi öğrencilerine insan hakları ve eşitlik konusunda sertifika eğitimleri vereceklerini belirtti.

 • 08.06.2023 08 Haz 11:02 TİHEK, Hukuk Fakültesi Öğrencilerine İnsan Hakları ve Eşitlik Eğitimi Verecek

  TİHEK, Hukuk Fakültesi Öğrencilerine İnsan Hakları ve Eşitlik Eğitimi Verecek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Muharrem Kılıç, hukuk fakültesi öğrencilerine insan hakları ve eşitlik konusunda sertifika eğitimleri vereceklerini açıkladı. Eğitimler TİHEK'de temmuz ayının ilk haftasında başlayacak ve öğrencilerin uluslararası vizyona kavuşmaları, kariyerlerini geliştirmeleri hedefleniyor. Ayrıca ulusal insan hakları kurumlarının yapısı, insan haklarının uluslararası ölçekte korunması, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik hukuku çerçevesinde öğrencilerin donanımının geliştirilmesi, bilgi kapasitelerinin artırılması noktasında çalışmalar yürütülecek.

 • 01.06.2023 01 Haz 22:09 TİHEK tarafından Isparta'da İnsan Hakları İstişare Toplantısı düzenlendi

  TİHEK tarafından Isparta'da İnsan Hakları İstişare Toplantısı düzenlendi Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından organize edilen Isparta İl İnsan Hakları İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Aydın Baruş, TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç ve kurul üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu, adli ve idari yargı mensupları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ilçe ve belde belediye başkanları, muhtarlar ile STK temsilcileri katıldı.

 • 31.05.2023 31 May 13:18 TİHEK'ten şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'na ayrımcılık nedeniyle 150 bin TL'lik idari para cezası

  TİHEK'ten şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'na ayrımcılık nedeniyle 150 bin TL'lik idari para cezası İmam hatip liselilerin başvurusunu karara bağlayan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'nun konserinde imam hatip liselilere yönelik kullandığı sözler nedeniyle ayrımcılık yasağını ihlal ettiğine hükmetti ve 150 bin lira idari para cezası verdi.

 • 17.05.2023 17 May 11:28 TİHEK, Bursa Emniyet Müdürlüğü nezarethanelerine ziyaret gerçekleştirdi

  TİHEK, Bursa Emniyet Müdürlüğü nezarethanelerine ziyaret gerçekleştirdi TİHEK heyeti, Bursa Emniyet Müdürlüğü nezarethanelerine habersiz bir ziyaret gerçekleştirerek tutulanların muamele ve barınma şartlarını inceledi. Yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşılacak.

 • 13.05.2023 13 May 11:12 TİHEK: Engellilik temelinde ayrımcılığa 13 karar verdik

  TİHEK: Engellilik temelinde ayrımcılığa 13 karar verdik TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, engellilik temelinde ayrımcılığa ilişkin 28 karar verdiklerini ve ihlal durumunda yaklaşık 90 bin lira idari yaptırım uyguladıklarını açıkladı. Kılıç, engellilik temelinde herhangi bir ayrımcılığın ortaya çıkmaması adına makul düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. TİHEK, engelli hakları konusunda önemli tavsiyeler içeren raporlama faaliyetleri de yürütüyor.

 • 25.04.2023 25 Nis 09:24 Engelli Genç, İş Hanındaki Ayrımcılık Nedeniyle TİHEK'e Başvurdu

  Engelli Genç, İş Hanındaki Ayrımcılık Nedeniyle TİHEK'e Başvurdu Tekerlekli sandalyesiyle gittiği iş hanındaki asansörü küçük olduğu için kullanamadığını öne süren engelli genç Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun (TİHEK) kapısını çaldı. Kurum ayrımcılığın yasağının çiğnendiği gerekçesiyle iş hanı yönetim kurulunu para cezasına çarptırdı.

Advertisement