Geçitboyu köyünde 3 asırdır süren kurban bayramı geleneği devam ediyor - Son Dakika
Yaşam

Geçitboyu köyünde 3 asırdır süren kurban bayramı geleneği devam ediyor

Geçitboyu köyünde 3 asırdır süren kurban bayramı geleneği devam ediyor

Şırnak'ın Geçitboyu köyünde, 300 yılı aşkın süredir devam eden kurban bayramı geleneği bu yıl da sürdü. Köyde toplu halde kesilen 35 küçükbaş ve 1 büyükbaş hayvandan elde edilen 1,5 ton et, köydeki 250 eve eşit olarak dağıtıldı. Geleneği devam ettiren köylüler, fakir-zengin ayrımı yapmadan her aileye paylaşım yapıyor. Köydeki gelenek, gelecek nesillere aktarılmaya devam edecek.

29.06.2023 16:16  Güncelleme: 16:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ŞIRNAK'ın Geçitboyu köyünde, Kurban Bayramlarında 3 asırdır sürdürülen gelenek, bu yıl da devam etti. Bu yıl toplu halde kesilen 35 küçükbaş ve 1 büyükbaş hayvandan elde edilen 1,5 ton et, köydeki 250 eve eşit olarak dağıtıldı.

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Geçitboyu köyünde, 300 yılı aşkın süredir Kurban Bayramı geleneği sürdürülüyor. Geleneği yıllardır devam ettiren köylüler, her yıl Kurban Bayramı'nın 2'nci gününde bir araya gelerek kestikleri kurbanlıkların etlerini, kesen-kesmeyen ayrımı yapmadan köydeki her aileye eşit olarak dağıtıyor. Bu yıl da sürdürülen gelenekle, köy meydanında toplananlar 35 küçükbaş ve 1 de büyükbaş hayvan kesildi. Kesilen kurbanlıklardan elde edilen 1,5 ton et, gönüllüler tarafından parçalanıp eşit paylar halinde köydeki 250 haneye dağıtıldı.

'FAKİR-ZENGİN AYRIMI OLMADAN, BERABER KESİP DAĞITIYORUZ'Geleneği her yıl sürdürdüklerini ifade eden Ahmet Zeyrek, "En az 300 yıldır bu gelenek bizim köyde var. Her Kurban Bayramı'nda, bu hayvanları köyde toplayıp kesiyoruz. Fakir zengin ayrımı olmaksızın hep beraber kesip dağıtıyoruz. Misafirimiz varsa onlara da veriyoruz. Bizim ecdadımızdan kalmış bir gelenek bu. Bizim çocuklarımız da devam edeceklerdir. Bu sene 35 küçükbaş, 1 tane de büyükbaş kestik. Köyün tamamına dağıtacağız" dedi.'DEDELERİMİZDEN KALAN BİR GELENEK'Geleneği anlatan Abdurrahman Demir, "Köyümüzde gelenektir, bu kurban kesme. Kurbanlarımızı bir yerde kesiyoruz. Gelip bir yerde parçalıyoruz. Köydeki hane sayısına göre liste çıkarıyoruz. Her haneye eşit şekilde, bir ölçekle ölçüp veriyoruz. Liste halinde isimleri okuyup, herkesin evine gönderiyoruz. Bu dedelerimizden gelen bir gelenektir. Biz de bunu uygun gördük, devam ediyoruz. Dedelerimizin yapmış olduğu bu güzelliği biz de devam ettiriyoruz. Yeter ki köyde ikamet etsin, ağası, muhtarı, zengini, fakiri herkese eşit olarak dağıtıyoruz" diye konuştu.

Kurban etlerinin kesiminde gönüllü çalışan Abulhakim Uğur ise "Bayram birliktir, beraberliktir, paylaşmaktır. Biz de paylaşmak istiyoruz. Paylaşmak iyidir" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Yaşam Geçitboyu köyünde 3 asırdır süren kurban bayramı geleneği devam ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzincan'da Çoban Bulmakta Zorlanılıyor
  08:54 Erzincan'da Çoban Bulmakta Zorlanılıyor

  Erzincan'da büyükbaş hayvan sahipleri, çoban bulmakta zorlanıyor. Aylık 40 bin TL teklif edilmesine rağmen çoban bulamayan köylüler, 200 ineği sırayla yaylıma çıkarıyor. Çobanlık mesleği yok olma noktasına gelmiş durumda. Tercan'a bağlı köylerde yaşayan hayvan sahipleri, hayvanlarını otlatacak çoban bulamayınca kendi aralarında sıra sistemi oluşturarak hayvanları meralarda otlatıyor. Çoban bulunamadığı için köylüler çaresizlik içinde. Eskiden çobanlık için yalvaranlar şimdi ise kimse yüzüne bakmıyor.

 • Kağızman'da çiriş otu toplanıp satışa sunuluyor
  08:53 Kağızman'da çiriş otu toplanıp satışa sunuluyor

  Kağızman ilçesinde, ilkbaharın gelişiyle dağlık ve ormanlık arazilerde toplanan çiriş otu tezgahlarda satılmaya başlandı. Baharın gelmesiyle dağlarda doğal yetişen bitkiler, yöre sakinleri tarafından toplanarak ilçe merkezinde satışa sunuluyor. İlçe sakinlerine ek gelir kaynağı olan çiriş otuna vatandaşlar ilgi gösteriyor. Çiriş otu satan Cesim Çelik, otun yumurtalı kavurması, çorbası, sulu yemeği, pilav ve böreğinin yapıldığını ifade ederek, 'Bu ot doğal antibiyotik olarak da nitelendiriliyor. Genelde mart ayının sonlarında çıkmaya başlıyor, gidip toplayıp getiriyoruz. İş yok, güç yok, ekmek paramız için bunu topluyoruz.' dedi. Murat Karaşal ise otun bir çok faydasının olduğunu, tereyağında yumurtayla kavurmasının çok lezzetli olduğunu anlattı.

 • Sarıyer'deki Cami Skandalı: Kaçak Yabancı Uyrukluların Barındığı İddiası ve Polis Memurunun Görev Yeri Değişikliği
  08:39 Sarıyer'deki Cami Skandalı: Kaçak Yabancı Uyrukluların Barındığı İddiası ve Polis Memurunun Görev Yeri Değişikliği

  İstanbul Sarıyer'deki Mekke Nur Camii'nde cep telefonuyla kaydedilen video ülke gündemine oturdu. Camide yer alan misafirhanedeki odalarda aralarında kaçakların da olduğu çok sayıda yabancı uyruklu gencin kaldığını rapor eden bir polis memurunun iddiaya göre silahına el konulup görev yeri değiştirildi. Camide yaşananlar sonrası kurs hocası ve cemaatten art arda açıklamalar geldi.

 • Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi
  08:33 Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi

  Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki teleferik kazasının yaşandığı alandaki enkaz havadan görüntülendi. Kazanın ardından başlatılan soruşturma kapsamında bölgede inceleme çalışmaları sürüyor. Havada asılı kalan kabinlerde mahsur kalan 174 kişi AFAD'ın koordinesinde kurtarılmıştı. Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden 5'i tutuklanmıştı.

 • Erdal Beşikçioğlu, Etimesgut Belediye Başkanı olarak ilk nikahı kıydı
  08:33 Erdal Beşikçioğlu, Etimesgut Belediye Başkanı olarak ilk nikahı kıydı

  31 Mart Yerel Seçimlerinde Etimesgut Belediye Başkanı olarak seçilen ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu, ilk nikah kıyma görevini gerçekleştirdi. Beşikçioğlu'nun ilk nikah töreni, Etimesgut Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yayınlandı. Belediye Başkanı, çiftin nikahını kıyarak, çiftimize ömür boyu mutluluklar diledi. Beşikçioğlu, oyuncu kimliğinin yanı sıra artık belediye başkanı sıfatını da taşıyor.

 • Erzincan'da örtü yangını itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü
  08:29 Erzincan'da örtü yangını itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü

  Erzincan merkeze bağlı Kilimli köyü arazisinde gece saatlerinde çıkan örtü yangını, itfaiyenin hızlı müdahalesiyle yerleşim alanına sıçramadan söndürüldü. İtfaiye ekipleri yangına kısa sürede müdahale ederek kontrol altına aldı ve soğutma çalışmalarını tamamladı.

 • Erzincan'da otluk arazide çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü
  08:23 Erzincan'da otluk arazide çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü

  Erzincan merkeze bağlı Kilimli köyü arazisinde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı ve söndürüldü.

 • Denizli'deki Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe'nin heykeli kundaklandı
  07:46 Denizli'deki Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe'nin heykeli kundaklandı

  Denizli'nin Tavas ilçesinde bulunan Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe'nin heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen polyester ve cam karışımı olan heykel, çıkan yangında büyük zarar gördü.

 • Cansu Taşkın'la aşk yaşadığı söylentisiyle konuşulan Yılmaz Erdoğan: Yaşandı ve sona erdi
  07:40 Cansu Taşkın'la aşk yaşadığı söylentisiyle konuşulan Yılmaz Erdoğan: Yaşandı ve sona erdi

  Cansu Taşkın ile ilişki yaşadığı ortaya çıkan ve boy boy fotoğrafları yayınlanan Yılmaz Erdoğan sessizliğini bozdu. Taşkın ve kardeşine dava açtığı söylentisini yalanlayan Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl yaşanmış ve sona ermiş bir ilişki garip bir şekilde gündeme geldi. Artık bu konunun kapatılmasını rica ediyorum" dedi.

 • Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı
  05:18 Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı

  Denizli'nin önemli Milli Mücadele kahramanlarından Köpekçi Nuri Efe anısına ilçe girişine 5 yıl önce yaptırılan heykelin, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandığı iddia edildi.

 • Yalova'da orman yangını
  04:39 Yalova'da orman yangını

  Yalova'nın Termal ilçesinde meydana gelen orman yangınına Yalova ve Bursa'dan gelen ekipler müdahale etti. Yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başlatıldı. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.


Advertisement