10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

09.01.2012 11:20
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

"Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın mensupları için yol gösterici değerler olmalıdır" dedi.

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal,

"Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın mensupları için yol gösterici değerler olmalıdır" dedi.

Ünsal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Gazetecilerin zor şartlar altında görev yaptığınI ifade eden Ünsal, "Gazeteciler zor şartlar altında ve sorumluluk duygusu içerisinde bir taraftan gelişen olaylar karşısında toplumu bilgilendirirken bir taraftan da halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler" dedi.

Türkiye'de gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesinin simgesi olan 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 Sayılı kanunun, gazeteciler için önemli bir mana taşıdığını ifade eden Ünsal, gazeteciliğin fedakarlık isteyen, zahmetli bir görev olduğunu belirtti.

Ünsal, basın mensuplarının haklarının korunması, çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesi ve iyileştirilmesi için tüm çalışmaların biran önce yapılması gerektiğini belirterek, "Hak ve özgürlüklerin evrensel standartlara kavuşması medyamıza daha da güç kazandıracaktır" ifadelerini kullandı.

Özgür basının, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirebildiği, yansız haber akışı sağlayabildiği ölçüde, vatandaşların çevresindeki olayları, gerçekleri ve sorunları kavramasını, toplumla ve dünyayla bütünleşmesini kolaylaştırabildiğini anlatan Ünsal, şunları kaydetti:

"Yerel basınımız da, ilimizde olan gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirmekte, vatandaşlarımızla devlet arasında köprü görevi yaparak, ilimizin kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenmektedirler. Basın mensupları, görevlerini yaparken hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişilerin temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmalı ve meslek etiğini her şeyin üzerinde tutmalıdırlar. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın mensupları için yol gösterici değerler olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizde kamuoyunun aydınlatılması, vatandaşlarımızla kamu kurumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve kamu hizmetlerinde etkinliğin sağlanması konularında önemli katkıları bulunan basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyor, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum."

- SİVAS

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Virajı alamayan otomobil takla attı: 1'i ağır 2 yaralı Virajı alamayan otomobil takla attı: 1'i ağır 2 yaralı Kansere bile çare, fiyatı altınla yarışıyor Kansere bile çare, fiyatı altınla yarışıyor Depremzede çocuklara Ramazan eğlencesi Depremzede çocuklara Ramazan eğlencesi

Son Dakika Yerel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü - Son Dakika


Advertisement