15 Temmuz Gazileri Yaşadıklarını Gümüşhane'de Anlattı - Son Dakika

15 Temmuz Gazileri Yaşadıklarını Gümüşhane'de Anlattı

14.07.2017 08:46
15 Temmuz Gazileri Yaşadıklarını Gümüşhane'de Anlattı

Gümüşhane’de 15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında darbe girişiminin olduğu gece yaralanan gaziler yaşadıklarını vatandaşlar anlattı.

Gümüşhane'de 15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında darbe girişiminin olduğu gece yaralanan gaziler yaşadıklarını vatandaşlar anlattı.

Atatürk Caddesi Belediye önündeki sokağın trafiğe kapatılması sonucu oluşturulan platformda gerçekleştirilen programda ilk olarak İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından "İhanet" adlı tiyatral gösteri sahnelendi.

"Vatandaşların tankların önüne yatmaları tarihte emsali görülmemiş bir olaydır"

Etkinliğe katılan ve burada halka seslenen Gümüşhane Valisi Okay Memiş, bu tür darbe girişimi, illegal yapılanmalar ve örgütlenmelerin meşru sisteme karşı her türlü tevessülünün terör eylemi olduğunu belirterek, "Bu tür faaliyetlere karşı gelmek de devletin görevidir, ama bu kardeşlerimizin asli görevleri değildir. Gerçek anlamda görevleri olmamasına rağmen hayatlarını hiçe sayarak kendilerini ortaya atmaları, tankların, silahların, kurşunların önüne yatmaları tarihte emsali görülmemiş bir olaydır. Kendi tarihimizde de görülmemiş bir olaydır" dedi.

10 yılda bir darbe geleneği olan bir Türkiye'de darbelerde çıt çıkarılmadığını fakat 15 Temmuz'da milletin tavrını açıkça ortaya koyduğunu dile getiren Vali Memiş, "Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bey olmak üzere sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin, diğer bütün kahraman güvenlik kuvvetlerimizle birlikte emniyet teşkilatımızla ve kahraman milletimizle birlikte ilk defa dünya ve Türkiye Cumhuriyeti siyasal tarihine örnek olacak bir duruş sergilediler. Biz kendilerine minnettarız. 249 şehidimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi henüz 1 aylık Vali olduğunu belirterek, Gümüşhane'de neler yaşandığını ve kendisinin neler yaşadığını anlatan Vali Memiş, devleti ve sistemi FETÖ'cü unsurlardan en küçük şüphenin de üzerine giderek ayıklamaya başladıklarını ancak bunu yaparken herkesi bir kefeye koymadıklarını ve buna çok dikkat ettiklerini vurguladı.

"Bu virüsü sizlerin de desteğiyle tamamiyle devletimizden, milletimizden, şehrimizden silip atacağız"

Türk devletinin mutlaka adaleti tecelli ettireceğini devletin intikamla değil, delil ile hareket ettiğinin altını çizen Vali Memiş, "Bu virüsü sizlerin de desteğiyle tamamiyle devletimizden, milletimizden, şehrimizden silip atacağız. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyorum" ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül ise "Darbe girişimi olduğunda birileri tanka karşı, topa karşı, kurşuna karşı göğsünü siper ederken, birileri bir evde televizyonun başında televizyon izliyordu. Televizyon seyreden kişiler bugün sokakta adalet arayışı içerisinde. Oysaki adaleti arayanlar buradalar. Kendilerini bu ülkenin ve cumhuriyetin sahibi sanan, her türlü imtiyazda kendilerine hak görenler artık adalet arıyorsa demek ki bu ülkede adalet var olmuştur" ifadelerini kullandı.

"Biz 15 Temmuz'u unutmadık ve unutturmayacağız"

Belediye Başkanı Ercan Çimen ise 15 Temmuz hain darbe girişiminde gazi olan Gümüşhane nüfusuna kayıtlı gazileri Gümüşhanelilerle buluşturacaklarını belirterek, "Bundan 1 yıl önce bu meydanı dolduran hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Biz 15 Temmuz'u unutmadık ve unutturmayacağız. Bize düşen ne varsa gereğini yapacağız. Bu cennet vatanın uğruna tanklara, toplara, mermilere göğüs geren abilerimize, ablalarımıza, kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Vatan, millet bayrak dendi mi her şeyin teferruat olduğunu millet olarak hain FETÖ'cülere hep beraber gösterdik" dedi.

Programda daha sonra 15 Temmuz darbe girişiminin Gümüşhaneli gazileri Yusuf Pezük, Behçet Avcı, Teoman Akhan, Abdurrahman Şahin, Fatma Çelebi, Mustafa Soysal, Yaşar Parlak, Abdullah Şişman, Ünal Şişman, Selçuk Tayfur ve şehit yakını Murat Çalı o gece yaşadıklarıyla ilgili katılımcılara notlar aktardı.

"Bunlar bizi vurduklarını sanıyor, bunlar kendi kendilerini vurdular"

O gece TRT binası önünde yaralanan gazi Yaşar Parlak, 5 kurşunla kendisini vurduklarını fakat yıkamadıklarını, bayrağın hala dalgalandığını, memleket ve devletin aslanlar gibi ayakta olduğunu belirterek, "Bunlar bizi vurduklarını sanıyor, bunlar kendi kendilerini vurdular. Bundan sonra benim büyük devletim bunların cezasını en iyi şekilde verecektir. Hiçbirimiz hiçbir şekilde bu olayların içine girdiğimiz için pişman değiliz" dedi.

Boğaz köprüsünde gazi olan Abdurrahman Şahin ise bugün olduğu gibi yarın da vatan için canlarını vermeye hazır olduklarını ve kimseden korkularının olmadığını belirterek, "FETÖ'cü veya ne olursa olsun hain terör örgütlerine karşı biz daima siperiz ve hiç kimse bizi yıldıramaz. Allah bir daha böyle şeyleri vatanımıza göstermesin" diye konuştu.

"O gece bir çağ kapanarak yeni bir çağ açıldı"

Boğaz köprüsünde yaralanan Yusuf Pezük, köprüye giderken çocuklarını Milletvekili Hacı Osman Akgül'e mesaj çekerek ona emanet ettiğini hatırlatarak, "Allah böyle acıları bu millete göstermesin" ifadelerini kullanırken, kadın gazi Fatma Çelebi ise devleti o hainlere bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını, gazi Behçet Avcı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yürüdüklerini, o gece bir çağın kapanarak yeni bir çağın açıldığını ve 15 Temmuz'un bir milat olduğunu, Çanakkale zaferi gibi olduğunu söyledi.

Program sonunda gazilere plaket ve tablo takdim edildi. - GÜMÜŞHANE

İBB Başkanı İmamoğlu'nun 'Görevim son bulabilir' çıkışına CHP'den yanıt: Gönlü rahat olsun İBB Başkanı İmamoğlu'nun 'Görevim son bulabilir' çıkışına CHP'den yanıt: Gönlü rahat olsun Eskişehir'de mera alanlarına ekim yapan çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi: Erdoğan'ın sözünü hatırlatıp ceza affı talep ettiler Eskişehir'de mera alanlarına ekim yapan çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi: Erdoğan'ın sözünü hatırlatıp ceza affı talep ettiler Park halindeki motosikletten yılan çıktı Park halindeki motosikletten yılan çıktı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 15 Temmuz Gazileri Yaşadıklarını Gümüşhane'de Anlattı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement