Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar Açıklaması - Son Dakika
Yerel

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nın "Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Proje Olimpiyatları" adıyla 15-18 Ekim 2012'de Trabzon'da yapılacağını belirterek, "Bu olimpiyatların Trabzon'umuza, Türkiye'mize, Türk-İslam dünyasının mimarisine fayda sağlamasını diliyorum" dedi.

09.01.2012 15:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nın "Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Proje Olimpiyatları" adıyla 15-18 Ekim 2012'de Trabzon'da yapılacağını belirterek, "Bu olimpiyatların Trabzon'umuza, Türkiye'mize, Türk-İslam dünyasının mimarisine fayda sağlamasını diliyorum" dedi.

Bakan Bayraktar, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AK Parti Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu ve Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'yla 15-18 Ekim 2012'de Trabzon'da düzenlenecek Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Proje Olimpiyatları'nın tanıtılması amacıyla Zorlu Grand Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı'nın "Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Proje Olimpiyatları" adıyla Trabzon'da yapılacağını belirten Bakan Bayraktar, olimpiyatların mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında mesleğin gelişmesine ve ilerlemesine öncülük edeceğini söyledi.

Bakan Bayraktar, kimlikli, kişilikli, çevreye, insana saygılı, daha medeni şehirler oluşturmak, çeşitli sebeplerle tahrip olan, kaybolmaya yüz tutan ve bulunduğu coğrafya dışında bilinmeyen mimari eserlerin durum tespitlerini yapmak ve yok olmalarının önüne geçmek için bu tür çalışmalar yapıldığını kaydederek,

"Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir devletiz, büyük bir ulusuz. Taşkent'te, Buhara'da, Almatı'da, Bişkek'te, Bakü'de, Konya'da, Erzurum'da, Anadolu'nun birçok yerinde, tarihin derinliklerinden gelen, Türk-İslam mimarisini o günden bugüne taşıyan kıymetli eserlerimiz var" dedi.

Türk milletinin birlikteliği aradığını, aynı duygu ve düşüncelerle yaşamanın heyecanını duyduğunu ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bu bakımdan Trabzon'da yapılacak olimpiyatlar son derece önemlidir. Bu kadim şehirden, bu tarih kentinden dünyaya, Türk dünyasına verilecek mesajlar son derece önemli. Tarihten gelen kültürün yaşatılmasının en önemli mihenk taşları mimari eserlerdir. Bizim tarihin derinliklerinden gelen, hem Orta Asya'dan gelen hem İslam dünyası ile Karahanlılar'dan, Harzemşahlar'dan, Büyük Selçuklular'dan, Osmanlı Selçukluları'ndan, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşturduğu bu zaman tünelinde yapılan eserlerde, tamamen insanı rahatlatmaya, yaşam kalitesini artırmaya, komşuluk ilişkilerini pekiştirmeye, dayanışmayı, kaynaşmayı geliştirmeye yönelik bir unsur görürsünüz. Avlulu evlerden tutun da camilerimizin, medreselerimizin, köy meydanlarımızın dizaynına varıncaya kadar bu özelliği görmek mümkün. TOKİ'de çalıştığım yaklaşık 8,5 yıllık sürede bu mimariyi istenen ölçüde yaşatamadığımız için son derece üzgünüz ve suçlu olduğumu ifade etmek istiyorum ama Türkiye'nin o günkü şartlarında, 9 sene önceki şartlarında barınma sorunu vardı. Yuvaya ihtiyacı olan insanımızın ev alacak parası yoktu. Bunu öne koyduğumuz için gerekli mimari özellikleri yakalayamadık."

Bakan Bayraktar, TOKİ başkanı olduğu son yıl dünyadaki Türk mimari eserlerini bir araya getiren dünya çapında bir yarışma yaptıklarını ve Türk mimarisi ile yöresel mimarinin unsurlarını taşıyan yapıları Anadolu'nun çeşitli yörelerinde inşa etmeye başladıklarını belirterek, Trabzon'un Ortahisar semtinde de tarihi eserlere yönelik yaptıkları projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

Trabzon'da geçen yıl Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nı (EYOP) düzenlediklerini hatırlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

"EYOF bizim için önemli bir tecrübe oldu. Bütün dünya ve Türkiye tarafından takdir edildi. Bu sene inşallah onun bir benzerini yaşayacağız. Bu daha bilimsel ayağı olan ve tüm Türkiye'yi, Türk dünyasını ilgilendiren bir olimpiyat olacak. Trabzon'a yakışan bir özellik bu. İstanbul'da yapılacaktı. Belediye, valiliğimiz ve Karadeniz Teknik Üniversitesinden hocalarımızın çabasıyla İstanbul Belediyesi ile konuşarak Trabzon'a aldık. Bu olimpiyatların Trabzon'umuza, Türkiye'mize, Türk-İslam dünyasının mimarisine fayda sağlamasını diliyorum."

-Olimpik boksörler de Trabzon'da yarışacak-

Trabzon Valisi Recep Kızılcık ise geçen yıl Trabzon'da önemli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını belirterek, bunların ülkenin tanımı açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Bu yıl da Trabzon'da önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacaklarını belirten Vali Kızılcık, "Londra 2012 Olimpiyatları'na katılacak 40 ülkeden 400 boksör Trabzon'daki Hayri Gür Spor Salonu'nda müsabaka yapacak, böylece hem şehrimizin hem de ülkemizin tanımı yapılacak. Böylece ülkemize ve şehrimize maddi ve sportif anlamda katkı sağlanacak" dedi.

Vali Kızılcık, Avrupa Okullararası Hentbol Şampiyonası'nın da ağustos ayında Trabzon'da yapılacağını ifade ederek, "Nisan ayında Trabzon'da yapılacak Türk-İslam Dünyası Mühendislik-Mimarlık ve Şehircilik Proje Olimpiyatları'nın da kentimiz ve ülkemiz için son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Olimpiyat kenti Trabzon'umuzun bu güzel organizasyona da en iyi şekilde ev sahipliği yapacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Bakan Bayraktar ve beraberindekiler, basın toplantısının ardından, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Trabzon Belediyesince aynı otelde gazetecilere verilen yemeğe katıldı.

- TRABZON

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement