Ege Koop-Köy Koop Elele - Son Dakika
Yerel

Ege Koop-Köy Koop Elele

Ege Koop-Köy Koop Elele

Ege-Koop Proje Merkezi'nin üçüncü projesi EGEM35, üreticiyi heyecanlandırdı.

02.09.2013 11:02

Ege-Koop Proje Merkezi'nin üçüncü projesi EGEM35, üreticiyi heyecanlandırdı. Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği olan KÖY-KOOP, proje ile üreticinin ürününü pazarlayamama sorununun ortadan kalkacağını belirterek, Ege-Koop ile işbirliği kararı aldı. Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Muhittin Akbulut, Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'a "Projeyi birlikte gerçekleştirelim" önerisinde bulundu. EGEM35 Projesi'ne daha önce de İzmir Ziraat Mühendisleri Odası ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi de tam not vermişti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında gösterilen Aslan, hayvancılıktan süt üretimine, seracılıktan zeytinyağı işlemesine kadar birçok alanda faaliyet gösteren ve Türkiye genelinde 2 bin 700 koperatifi bünyesinde bulunduran Köy-Koop'un İzmir Birliği Başkanı Akbulut ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede özellikle Aslan'ın yaklaşık iki ay önce açıkladığı üreticiden tüketiciye doğrudan satışı amaçlayan EGEM35 projesi ele alındı.

ASLAN: İZMİR'DEN TÜRKİYE'YE DALGA DALGA YAYILIR

Projenin uygulanması halinde örnek olacağını ve İzmir'den tüm Türkiye'ye dalga dalga yayılacağını belirten Aslan, " Proje her şeyiyle hazır durumda. Büyükşehir Belediyesi hamiliğinde gerçekleştirilmesi yerinde olur. Egem35 ile her mahallede muhtarlık uhdesinde kurulacak perakende satış birimleriyle üretici ve tüketiciyi aynı noktada buluşturmayı, doğal ürünleri uygun fiyatla tüketiciye ulaştırmayı amaçladık. Bunun yanında, çevre esnafın da bir bütün olarak hareket etmesini sağlayarak, ekonomik alanda rekabetçi konuma gelmelerini hedefledik. Ege-Koop'un 30 yıldır konut sektöründe yürüttüğü kooperatifleşme hareketini, bu projeyle sosyal perakendecilik alanına da taşıdık. EGEM 35 projesindeki ana hedef, üreticinin malını en iyi fiyatla değerlendirip, tüketiciyi ucuz ve kaliteli malla buluşturmaktır" dedi. Projenin özellikle tarımda ürününü satacak mecra bulamayan üretici için en çarpıcı çözümlerden biri olduğunu kaydeden Aslan, yirmi bine yakın işsizin de iş sahibi olabileceğine vurgu yaptı.

AKBULUT: BİZ EGE-KOOP İLE PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIRIZ

Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Muhittin Akbulut ise, EGEM35'i ilk açıklandığı günden itibaren incelemeye aldıklarını, kendilerini fazlasıyla heyecanlandırdığını söyledi. Üreticiler olarak başlıca sorunlarının ürünlerini pazarlayamamak olduğunu dile getiren Akbulut, "Çiftçinin ürünü çoğu kez tarlada kalıyor. Çünkü satacak mecra çok az. EGEM35 bize bu fırsatı sunuyor. Köy-Koop olarak halı, kilim üretiminden tutunda süt üretimine kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyoruz. Tüm bu ürünleri EGEM35 sayesinde kentin dört bir yanında kurulacak satış noktalarında birinci elden tüketiciye ulaştırabiliriz. Proje Büyükşehir Belediyesi'nin hamiliği öngörülüyor ancak biz buna hazırız ve Ege-Koop ile birlikte ilk adımı atabiliriz. Ege-Koop ve Sayın Aslan'ın tecrübesi, birikimi ve birliğimize bağlı 120'ye yakın kooperatifimizle biz bunu başarırız" şeklinde konuştu. Her iki başkan, işbirliklerini önümüzdeki günlerde protokole dökme kararı aldı.

DAHA ÖNCE DE TAM NOT ALMIŞTI

Öte yandan projeye İzmir Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun da tam destek vermişti. Çiftçi, EGEM35'in tarım sektöründe üreticiye ürünlerini doğrudan pazarlama şansı sunarak, rahat bir nefes aldıracağını belirtirken Prof. Olgun da, EGEM35'i örnek bir proje olarak göstermiş, uygulanması halinde kısa zamanda ülke geneline yayılacağına olan inancını dile getirmişti. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ege Koop-Köy Koop Elele - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement