Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Ayvalık'taki Evi Önünde Düzenlenen Törenle Anıldı - Son Dakika
Yerel

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Ayvalık'taki Evi Önünde Düzenlenen Törenle Anıldı

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Ayvalık\'taki Evi Önünde Düzenlenen Törenle Anıldı

22 yıl Ankara’da evinin önünde arabasına konan bombalı suikast sonucu katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu için Ayvalık’ta ama töreni düzenlendi.

24.01.2015 19:13

22 yıl Ankara'da evinin önünde arabasına konan bombalı suikast sonucu katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu için Ayvalık'ta ama töreni düzenlendi.

Mumcu'nun Ali Çetinkaya Mahallesi'ndeki Tapu Kadastro Sitesi'nde bulunan evinin önüne karanfiller bırakıldı.

Uğur Mumcu'nun Ayvalık'taki evinin önünde düzenlenen anma etkinliğine Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sevenleri katıldı.

ÇYDD ve ADD tarafından düzenlenen Mumcu'yu anma etkinliğinde Saygı duruşu ve istiklal Marşı'nın ardından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ayvalık Şubesi Başkanı Nuray Özer, Uğur Mumcu'yu ve nasıl katledildiğini anlatan bir konuşma yaptı.

Her yıl derin bir acıyla katledilen Uğur Mumcu'yu derin bir hüzünle andıklarını kaydeden Özer, "Karanlık ilişki ağlarını çıkarları doğrultusunda örüp, halkın yarınlarını çalanlar, bilgiden ve aydınlıktan korkarlar. Uğur Mumcu gibi aydınlık saçan basın şehitleri ise; o korkakların verdiği emirlerle; arkalarında dul eşler, öksüz ve yetim çocuklar, acılı ana ve babalar bırakarak öldürmüşlerdir. Bu faili meçhul cinayetlere milletçe yaşadığımız güzel ülkemizde bilinçli bir şekilde karşı koymak aydın olmanın bir gereğidir" dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'de gazeteci yazar Uğur Mumcu ile tanışma fırsatı bulan şanslı kişilerden birisi olduğunu anlatarak, "Uğur Mumcu babasının tapu Müdürü olarak atanmasıyla Ayvalık'a geliyor ve buraya aşık oluyor. Böyle bir hemşerimiz var bizim. Kendisi çok büyük bir demokrasi mücadelesi vermiş. Bu gün internette O'nun 1990'lı yılların başındaki bir konuşmasını izledim aynen bu günleri anlatıyor. Bir ülkede yolsuzluk varsa o ülkede demokrasi olmaz diyor. Bir ülkede insan eşitliği yoksa basına özgürlük yoksa o ülkede demokrasi olmaz diyor. O kadar şeyi o zamandan söylemiş, onların mücadelesini vermiş, ama bu ülke maalesef O'nu katledenleri bulmamıştır" ifadelerini kullandı.

Gençer ayrıca Uğur Mumcu'yu "Gerçek bir Atatürkçü, inançlı bir cumhuriyetçi, yılmaz bir demokrasi savunucusu, kararlı bir ant emperyalist ve yürekli bir yazardı" sözleriyle tarif etti.

Ayvalıklı yazar Ahmet Yorulmaz'ın Uğur Mumcu için "Ülkesi ve halkı için baş veren bir yurtseverdi" dediğini hatırlatan Gençer, Mumcu'nun yakın arkadaşı Ayvalıklı yazar Ahmet Yorulmaz'ı da hüzünle andıklarını sözlerine ekledi.

Mumcu'yu anma etkinliği şiir ve türkü dinletisiyle sona erdi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu Ayvalık'taki Evi Önünde Düzenlenen Törenle Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement