Gazetecilere Kutlama - Son Dakika
Yerel

Gazetecilere Kutlama

Mersin'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla çok sayıda kutlama mesajı yayınlandı.

09.01.2012 14:54

Mersin'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla çok sayıda kutlama mesajı yayınlandı.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, yayınladığı kutlama mesajda, 10 0cak 1961 tarihinde kabul edilen 212 sayılı yasanın, gazetecilere önemli haklar sağladığını ancak, aradan geçen zamanda hakların ileri gitmesi bir yana hak gasplarının sürekli arttığını iddia etti. Gazetecilerin "bayramlarını" kaybettiğine,

giderek çalışma koşullarının da zorlaştığına işaret eden Seçer, "Tekelleşme ve işten çıkarmalar fütursuzlaştı. İş güvencesinin en önemli dayanaklarından olan sendika, işyerlerinden sökülüp atıldı. Abdi İpekçi'den Uğur Mumcu'ya, Metin Göktepe'den Hrant Dink'e her türlü baskı ve hak gasplarıyla kalemleri kırılmaya çalışılan basın çalışanlarına yönelik bu tutum hız kesmeden sürüyor. Son 10 yılda gazeteci-yazarlar mahkeme kapılarında sıraya girdi. Çeşitli televizyon, gazete, ajans ve dergilerde çalışan tutuklu olarak cezaevlerinde bulunan 95 gazeteci, yeni yıla cezaevinde girdi. Türkiye, dünyadaki en fazla tutuklu gazetecinin yer aldığı ülkeler arasında ilk sıraya yerleşti" dedi.

Medyaya yönelik baskı ve sindirme girişimlerinin, yerelde büyük zorluklarla yaşam mücadelesi veren yerel basına da darbe vurduğunu öne süren Seçer, "Demokrasinin sağlıklı işlemesinde en önemli gücü olan yerel basına yönelik açılan davalar, kapatma tehditleri ve çalışanlarına yönelik baskı, sindirme ve tutuklamalar sürdü gitti. Basının halkın haber alma görevini sansürsüz, özgür ve demokratik bir şekilde yürütebilmesi, ancak ve ancak demokratik sistemin güçlü temeller üzerinde yükselmesi ile mümkündür. Unutulmamalıdır ki, gazetecilerin özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp, sansürlendiği toplumlarda, demokrasiden söz etmek artık olanaklı değildir" ifadelerini kullandı.

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç de basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. Genç, yayınladığı mesajda, iletişimin en temel taşlarından olan basının, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve sesini duyurmasının en etkili aracı olduğunu belirtti. "Basın görevlerini yerine getirirken, özgür bir çalışma ortamında olmalı, toplumun yararlarını gözetirken, sorunlarını savunurken gerçekleri tam olarak yansıtabilmeli, hiçbir çıkar grubu ve otoritenin baskısı altında ezilmemelidir" diyen Genç, hala çok zor koşullar altında görev yapmaya çalışan basın mensuplarının karşılaştıkları tüm engellerin kalkmasını, hak ettikleri gelir düzeyiyle en uygun çalışma ortamına kısa sürede kavuşmalarını diledi.

Mersin Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ise açıklamasında, yayınladığı haberlerle bir anda on binlerce insana ulaşabilen basının, haberin objektif, doğru, seviyeli olması yönünde önemli bir sorumluluk üstlendiğinin altını çizdi. Basın çalışanlarının büyük bir kısmının bu zor görevi, her türlü sosyal güvenlikten yoksun olarak yerine getirdiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, basın çalışanlarının karşısındaki en büyük tehlikenin ise tekelleşme olduğunu kaydetti. Basında çok sesliliğin sürdürülmesi için tekelleşmenin önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Dinçer, basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik koşullarının da iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Basın çalışanları için kutlama mesajı yayınlayan bir diğer isim de Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Kamil Ülgen oldu. Ülgen, gazetecilerin halk adına kutsal görev üstlendiklerini ve bunu yerine getirirken de zaman zaman zorluklarla karşılaştıklarını belirtti. Halk adına gören, gözlemleyip kamuoyuna taşıyan, bunu yaparken zamanından, ailesinden, fedakarlıkta bulunan basın mensuplarının gücünü kamuoyu desteğinden aldığına dikkat çekti. Basının, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Ülgen, "Basının ulaştığı seviyede en büyük pay, şartlar ne olursa olsun görevini fedakarca yapan basın çalışanlarına aittir" ifadesini kullandı. - MERSİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Gazetecilere Kutlama - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement