İmam Hatip Lisesi Türk, Kürt, Arap ve Çerkez Mezunları 30 Yıl Sonra Bir Arada - Son Dakika
Yerel

İmam Hatip Lisesi Türk, Kürt, Arap ve Çerkez Mezunları 30 Yıl Sonra Bir Arada

İmam Hatip Lisesi Türk, Kürt, Arap ve Çerkez Mezunları 30 Yıl Sonra Bir Arada

Siirt İmam Hatip Lisesi'nin 1969-70 yılındaki ilk mezunları, 30 yıl aradan sonra ikinci kez piknikte bir araya geldi.

27.05.2013 12:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Siirt İmam Hatip Lisesi'nin 1969-70 yılındaki ilk mezunları, 30 yıl aradan sonra ikinci kez piknikte bir araya geldi.

Kardeşlik bağlarını pekiştirmek için bir araya geldiklerini kaydeden İdris Seven, kendilerinin 43 sene önceki birlik ve beraberliklerine hasret kaldıklarını söyledi. Son 30 yılda nifak tohumları ekenlerin kendilerini birbirine düşürdüğünü kaydeden Seven, "Maalesef yıllarca vesayetlerle ülkeyi yönetenler yıllarca beyinlere ideolojiyi pompaladılar, insanları birbirine düşürdüler, Lakin geldiğimiz bu süreçte yaşanan gelişmeler birlik ve beraberlik, kardeşlik bağlarını güçlendirdi. Biz şuna inandık, bu ülke hepimizindir" dedi. Toplanmanın çözüm sürecinin olumlu yansımasından kaynaklandığını kaydeden dönemin okul müdür vekili Rasim Arslan ise, Antalya'da yaşadığını, 41 yıl önce mezun ettikleri bu öğrencilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. Türkiye'de yaşanan çözüm sürecinin tam anlamıyla barışa vesile olması durumunda her sene buralara geleceklerini ifade eden Arslan, barışla birlikte buraların cennet olacağını ve bunun kıymetini bilmeleri gerektiğini söyledi.

Bu tür organizasyonların devamının geleceğini anlatan dönemin öğrencilerinden Seyrin Özer de "Ben de Arapım, buradaki birlikteliğin içinde Türk'ü, Arap'ı, Kürt'ü, Laz'ı Çerkez'i var. Eğer aramızda kin ve nefret olsaydı, ülkemizin değişik illerine dağılan bu insanlar burada toplanmazdı. Bizler et ile tırnak gibiyiz. İnşallah bu birlikteliğimiz barışa da katkı sağlar" şeklinde konuştu.

43 yıl önceki sınıf listesini çıkartan dönemin meslek lisesi öğretmeni Osman Ersoy da, bulunan öğrencilere yoklama yaptı. Birçoğu 'Burada' diye yanıt verirken, ismi okunanlar arasında vefat edenlerin bulunmasıyla duygulu anlar yaşandı. Osman Ersoy, "Ben Adana'dan geldim. 1970-71 yılında Siirt'te öğretmenlik yaptım. Bu ülke hepimizin bu topraklar hepimizin, kardeş hukuku içinde paylaşamayacağımız hiçbir şey yoktur. Çözüm süreci adı altında başlatılan kardeşlik projesi bizi birbirimize daha sımsıkı bağlamamıza vesile oldu" ifadelerini kullandı.

Değişik bölgelerden toplanarak ülkeye bir mesaj vermeye çalıştıklarını aktaran dönemin öğrencilerinden Sabahattin Ataker, "Son 30 yılda bölgemizde cereyan olaylar yüzünden çok yorulduk. Siirt'ten Şırnak'a bile gittiğimizde saatlerce aramalar yapılıp halka eziyetler çekiliyordu. Ama bugün çözüm süreci adı altında başlatılan kardeşlik projesi bizi birbirimize daha sımsıkı bağlamamıza vesile oldu. Ben Arapım bizimle birlikte Kürt kardeşlerimiz var. Türk var, Çerkez var, ülkemizin renkli motifleri burada toplandı. Son olarak şunu söylüyorum, hükümetimize ve dışarıdakilere sesleniyorum, herkes elini taşın altına koysun, barış ve huzur olsun bu kan dursun" dedi.

Etkinlik, yapılan piknikle sona erdi. - SİİRT

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İmam Hatip Lisesi Türk, Kürt, Arap ve Çerkez Mezunları 30 Yıl Sonra Bir Arada - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement