Kastamonu'da 4 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu - Son Dakika
Yerel

Kastamonu'da 4 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu

Kastamonu\'da 4 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu

Kastamonu'da Hava Muhalefeti Nedeniyle Ertelenen 'Ağaç Bayramı' Törenle Kutlandı. 4 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu.

09.04.2008 18:58

Kastamonu'da hava muhalefeti nedeniyle ertelenen 'Ağaç Bayramı' törenle kutlandı. 4 bin 500 fidan toprakla buluştu.

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) kampusun de düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turan, KÜ. Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, İl Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak, Milli Eğitim Müdürü Nihat Tarakçı, Orman Bölge Müdürü Ali Akgün, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Halk oyunları gösterileri ile başlayan törende bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Ateş, yıllardır ormanların tahrip edilerek telafisi olmayan kayıpların oluştuğunu söyledi. Doğayı tahrip eden insanoğlunun doğayı tekrar kurmak zorunda olduğunu belirten Ateş, "Erozyon, çölleşme, küresel ısınma gibi yaşamı olumsuz etkileyen etmenlerin ortadan kaldırılması, daha dengeli bir iklim için daha fazla ağaç dikilmesi gerekir" dedi.

Orman Bölge Müdürü Akgün ise zehirli gazların havaya, zehirli atıkların çevreye yayılması sonucunda bitkilerin ve canlıların öldüğünü belirterek küresel ısınma sonucu kutuplardaki buzulların erimeye başladığına dikkat çekti. Dünyada susuzluk ve kuraklığın baş gösterdiğinin altını çizen Ali Akgün, ormanlara verilen önemin artırılmasını istedi.

Ormanların doğadaki en görkemli varlıklardan biri olduğunu ifade eden Akgün, "Ormanlar toprağın taşınmasını ve sel felaketlerini önler. Ormanlar denizlerden sonra doğadaki en büyük oksijen kaynağıdır. Ormanlar ülke savunması için de ideal ortamlardır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Orman" konusunda şiir, kompozisyon ve resim dallarında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Daha sonra KÜ kampusunun arka kısmındaki alana 4 bin 500 adet fidan dikildi. Protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler fidan dikmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

(SÖ-BÖ-HE-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kastamonu'da 4 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement