Kepez'den Kıbrıs Barış Harekatı Parkı - Son Dakika

Kepez'den Kıbrıs Barış Harekatı Parkı

31.01.2012 12:04
Kepez'den Kıbrıs Barış Harekatı Parkı

Kepez Belediyesi 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nı park çalışmasıyla yaşatacak.

Kepez Belediyesi 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nı park çalışmasıyla yaşatacak.

Kepez Belediyesi, Çanakkale Savaşı'nı, Sarıkamış faciasını, Milli Mücadele'yi anlattığı Şehitler Parkı'nın ardından, ilçeye ikinci bir şehit temalı bir park daha kazandırıyor. İlçede Türkiye'nin, EOKA'nın (Kıbrıs Rum Milli Mücadele Örgütü) adayı, Yunanistan'a bağlamak istemesi üzerine 20 Temmuz 1974 gerçekleştirdiği 'Kıbrıs Barış Harekatı' temalı park yapılacak.

Park çalışmasıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kurulmasını sağlayan, adaya barış getiren askeri müdahaledeki kahramanlıkların ve Kıbrıs şehitlerinin hatıralarının yaşatılmasının amaçlandığı kaydedildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğünün '20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı' adının verileceği parkın projesini hazırladığı bildirildi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kıbrıs davasının Türkiye için önemini vurgulayarak, 20 Temmuz 1974'de yapılan Kıbrıs Barış Harekatı'nın Türk milletinin hafızasında silinmez bir yer edindiğine dikkat çekti. Park çalışmasıyla Kıbrıs Barış Harekatı'nın hatırasını yaşatmak istediklerini belirten Başkan Hakan Tütüncü, "Park ve Bahçeler Müdürlüğünün gayretli çalışmaları neticesinde bir proje oluşturuldu.

O projeyi uygulayacağımız uygun bir mekan bulmak suretiyle, 2012 yılı içerisinde parkı Antalya'ya kazandıracağız" dedi. - ANTALYA

YORUMLAR
500
'Üniversiteler 3x3 Basketbol Türkiye Şampiyonası' Çanakkale'de düzenlenecek 'Üniversiteler 3x3 Basketbol Türkiye Şampiyonası' Çanakkale'de düzenlenecek Kepez basketboluna şampiyon antrenör Kepez basketboluna şampiyon antrenör
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kepez'den Kıbrıs Barış Harekatı Parkı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement