Kırmızı Dipli Mum ile Güreş Daveti - Son Dakika
Yerel

Kırmızı Dipli Mum ile Güreş Daveti

Kırmızı Dipli Mum ile Güreş Daveti

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve güreş ağası Abdullah Altıntaş, Balıkesir il protokolünü 17 Ağustos'ta yapılacak olan Kurtdereli Güreşleri'ne kırmızı dipli mumla davet etti.

06.08.2014 18:27

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve güreş ağası Abdullah Altıntaş, Balıkesir il protokolünü 17 Ağustos'ta yapılacak olan Kurtdereli Güreşleri'ne kırmızı dipli mumla davet etti.

Karesi Belediyesi tarafından 17 Ağustos tarihinde Kurtdere Mahallesi'nde 'Kurtdereli Mehmet Pehlivan' anısına düzenlenecek olan '34.Geleneksel Kurtdereli Güreşleri'ne, protokol kırmızı dipli mumla davet edildi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Sağay, güreş ağası Abdullah Altıntaş, Vali Ahmet Turhan'ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'u ve İl Emniyet Müdürü Feridun Boz'u makamlarında ziyaret ederek kırmızı dipli mumla Kurtdereli Güreşleri'ne davet etti. Davette, Kurtdereli Güreşleri Komisyon Başkanı Mesut Akbıyık, yürütme kurulu üyeleri; Hüseyin Adın, Cem Özışıklıoğlu, Başar Atikbay, İsmail Aygül ve Harun Kızılgül de hazır bulundu.

Önceki yıllarda yapılan Kurtdereli güreşlerine göre bu yıl Karesi Belediyesi tarafından organize edilen güreşlerin daha güzel ve düzenli olacağına inandığını vurgulayan Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, "Güreş denildiğinde sadece Kırkpınar değil Kurtdereli'nin de akla gelmesi gerekiyor. Bu tür etkinlikler sadece değerlerimizi rahmetle anmak değil genç nesillere güreşi sevdirmek açısından da önemli" dedi.

DAVETİYELER DAĞITILIYOR

Bu hafta Başbakanlığa ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne davetiyelerin dağıtılacağı bilgisini veren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 81 vilayete de davetiye gönderildiğini söyledi. Komisyon üyelerinin, Balıkesir'in ilçelerini tek tek gezerek davetiye dağıtacağını belirten Başkan Yılmaz, otobüslere, bilboardlara Kurtdereli ile ilgili afişlerin asıldığını açıkladı.

Kurtdereli güreş alanında çalışmaların yüzde 80'nin bittiğini açıklayan Başkan Yılmaz, köyün içerisindeki merkez caddelerin hemen hemen bittiğini söyledi. Başkan Yılmaz, "Çeşmeler kullanılabilir durumda, güreş sahasının girişine kalıcı bir kemer yapılıyor. Tribünlerin çoğunluğu bitti. Çimlerde düzenleniyor. Köyün girişinden güreş sahasına kadar asfalt atılacak. Köydeki evler boyanmaya başladı" şeklinde konuştu.

KIRMIZI DİPLİ MUM

Kırkpınar ağaları, kırmızı dipli mumları, başta devlet erkanı olmak üzere önemli saydıkları dostlarına zamanında atlı postacılarla gönderirlerdi. Atlı postacılar ayrıca kahvelere kırmızı dipli mumu asarak halkı, Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşleri'ne çağırırlardı. Bu yıl Balıkesir'in Karesi İlçesi'nde düzenlenecek olan Kurtdereli Güreşleri'nde de aynı gelenek sürdürülmek isteniyor. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kırmızı Dipli Mum ile Güreş Daveti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement