Kobi'ler 2012'de Daha Fazla Destek Bekliyor - Son Dakika
Yerel

Kobi'ler 2012'de Daha Fazla Destek Bekliyor

Kobi\'ler 2012\'de Daha Fazla Destek Bekliyor

(KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, 2011'in ekonomik anlamda oldukça olumlu geçtiğini, 2012'de KOBİ'lerin daha fazla kredi desteği beklediğini vurguladı.

04.01.2012 13:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği

(KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, 2011'in ekonomik anlamda oldukça olumlu geçtiğini, 2012'de KOBİ'lerin daha fazla kredi desteği beklediğini vurguladı.

Özgenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda birçok alanda büyük işlere imza attığını, çok büyük mesafeler kat ettiğini ifade etti.

Türkiye'nin ekonomi, eğitim ve sağlık konularında adeta çağ atladığını anlatan Özgenç, "Makro ekonomide zirveye çıkan büyüme rakamlarımızla gurur duyarken, işsizlik rakamlarının düşmesine sevindik. Arzumuz bu başarıların hız kesmeden devam etmesidir" dedi.

Özgenç, Türkiye ekonomisinde 2011 yılı objektif açıdan değerlendirildiğinde özellikle ihracatta ve büyümede rekorlar kırılması ve işsizlik oranının düşmesiyle dünya ülkelerine örnek olacak gelişmeler yaşandığını vurguladı.

AB ülkeleri krizden kıvranırken Türkiye'nin ihracatını artırmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Özgenç, "2011 yılı ihracatının 2010 yılına göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar dolara ulaşması bunun göstergesidir" dedi.

Özgenç, 2011 yılı başından itibaren ekonomik anlamda canlılık kazandıracak önemli yatırımlara kavuşan Türkiye ekonomisinin tüketime dayalı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çarşı-pazardaki alışverişin canlı tutulabilmesi için halkın alım gücü artırılmalı. Halkın tasarrufa yönlendirilmesi iç tüketimde daralmalara neden olmaktadır. 2011 yılında ekonomik ve sosyal olarak en çok gündemde olan konuların başında, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 6111 sayılı kanun gelmiştir. Bu kanun, özellikle ülkemizde zor ekonomik şartlar altında ayakta durmaya çalışan ve bu sebeple kamu kurumlarına olan prim ve vergi borcunu ödemekte güçlük çeken esnaf, sanatkar ve KOBİ'ler için birikmiş borçların ödenmesi noktasında büyük kolaylıklar getirdi."

-Yeni Türk Ticaret Kanunu'na uyum-

Özgenç, ticaret hayatının, Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile bir takım yeniliklere kavuşacağını, kanunun noksan kalan taraflarının da yürürlüğe girdiğinde daha net anlaşılacağını belirtti.

Kanun yürürlüğe girdiğinde kısa vadede uyum konusunda aksaklıklar yaşanacağını, bunun doğal olduğunu vurgulayan Özgenç, şöyle devam etti:

"Bu durum zaman içerisinde firmaların bilgilendirilmesiyle giderilebilir. Uzun vadede kanunun getirdiği yükümlülükler sayesinde iş dünyasına güven gelecektir. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na geçiş için çizilen yol haritasını takip etmeye çalışacağız. 50 yılı aşkın bir zamandan beri yürürlükteki mevcut Türk Ticaret Kanunu'ndan farklı birçok reformu içeren yeni kanuna geçiş sürecince işletme sahipleri bazı zorluklar yaşayacaklar ama bunlar da zamanla aşılacaktır.

KOBİDER olarak ekonominin lokomotifi olan KOBİ'lere Yeni Türk Ticaret Kanunu'ndaki yenilikleri duyurmak ve bu konuda yapmaları gerekenler hakkında bilgilendirme çalışmalarımız devam edecek. Görevimiz, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin sorunlarını tespit edip, çözüm önerileri geliştirmek ve bu önerileri ilgili makamlara ileterek sonuca kavuşturmaktır. Bunun yanı sıra esnaf ve sanatkarı bilinçlendirip, üretim ve satış kalitesinin artmasına yardımcı olmaktır."

-2012 beklentileri-

Özgenç, KOBİ'lerin bugün karşılaştığı geleneksel sorunların başında finansman eksikliği, teknoloji kullanmada yaşanan güçlükler, sınırlı yönetim kabiliyetleri ve düşük üretkenliğin geldiğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerde KOBİ'lerin toplam kredilerden aldıkları payın Türkiye'deki KOBİ'lerden çok fazla olduğunu anlatan Özgenç, şunları kaydetti:

"KOBİ'ler bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin en önemli unsurlarıdır. Türkiye'de yaklaşık 3,4 milyon esnaf, sanatkar ve KOBİ mevcuttur. Bunların yarıya yakını ticaretle uğraşmaktadır. Üretim yapan KOBİ'ler tüm işletmelerin yüzde 15'i kadardır. KOBİ'lerin toplam istihdama olan katkıları azımsanmayacak kadar büyüktür. Türkiye ekonomisinin sigortası olan KOBİ'ler kümede kalma mücadelesi veriyor. Zira gerektiği şekilde destelenmesi halinde bir üst lige çıkabilirler. Dolayısıyla bir dünya gerçeği olan KOBİ'ler bizim ülkemizde de hak ettiği şekilde desteklenirse Cumhuriyetin 100. yılında hedeflenen 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılır.

2012 yılında gerçekleşmesini en fazla arzu ettiğimiz konu; KOBİ'lere mevcut durumdan daha fazla kredi imkanı sunulması. Geçmiş yıllarda esnaf, sanatkar ve KOBİ'lere verilen "cansuyu" desteklerinin küçük işletmelere faydası olmuştu. Dünya coğrafyasında ve bulunduğu iki kıta üzerinde önemli bir konumda bulunan Türkiye'nin ekonomik anlamda kalkınması ancak, KOBİ'lerin desteklenmesinden geçer."

- ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kobi'ler 2012'de Daha Fazla Destek Bekliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  23 Şub Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  23 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  23 Şub Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.


Advertisement