Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü - Son Dakika

Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü

19.08.2013 15:52
Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü

Zonguldak'ta Mithatpaşa Mahallesinde Namık Kemal Sokak'ta bulunan 8 pafta 63 ada 1 parsel üzerinde bulunan yaklaşık 150 yıllık tarihi binanın bir bölümü Ramazan Bayramının 2.Gününde ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden çökmüştü.

Zonguldak'ta Mithatpaşa Mahallesinde Namık Kemal Sokak'ta bulunan 8 pafta 63 ada 1 parsel üzerinde bulunan yaklaşık 150 yıllık tarihi binanın bir bölümü Ramazan Bayramının 2. Gününde ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden çökmüştü.

Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Şubat ayı içerisinde Tarihi binada incelemelerde bulundu. Kurul, tarihi bina ile ilgili bir rapor hazırladı. Kurul, bu raporu bina sahipleri ve Zonguldak Belediyesi'ne ileterek önlem alınmasını istedi. Ancak yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle Ramazan Bayramı'nın 2. Günü koruma altında ki binanın bir bölümü çöktü. Tarihi binanın koruma altında olan özel mülkiyet olması nedeniyle Zonguldak Kültür ve Turizm müdürlüğü yetkilileri bina sahiplerinden Necdet Ergin ile Tarihi binanın restorasyonu için görüşmüş ancak bina sahibi Necdet Ergin binanın restorasyonu için bir çalışma yapamayacağını belirtti.

Bir bölümü çöken tarihi binanın akıbeti merak konusu haline gelirken yıkılma tehlikesi devam eden ve çevresinde yeterli güvenlik önlemi bulunmayan tarihi bina tehlike saçmaya devam ediyor. Mahalle sakinleri, binanın yıkılma tehlikesi altında olduğunu, çocukların bina çevresinde oyunlar oynadıklarını bununda onlar için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Tehlikesi devam eden tarihi bina için Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun vereceği karar bekleniyor. - ZONGULDAK

Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü
Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü
Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü

YORUMLAR
500
Koruma altındaki göl son görüntüsü ile şaşkınlığa neden oldu Koruma altındaki göl son görüntüsü ile şaşkınlığa neden oldu KASTAMONU - Yaralı bulunan karaca koruma altına alındı KASTAMONU - Yaralı bulunan karaca koruma altına alındı Tunceli'de bitkin halde bulunan yaban keçisi koruma altına alındı Tunceli'de bitkin halde bulunan yaban keçisi koruma altına alındı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Koruma Altındaki Tarihi Bina Bakımsızlıktan Çöktü - Son Dakika


Advertisement