Netekim Karakolu" Filminin Galası Yapıldı - Son Dakika
Yerel

Netekim Karakolu" Filminin Galası Yapıldı

Netekim Karakolu" Filminin Galası Yapıldı

Mersin'de, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, daha önce çektikleri filmden dolayı gözaltına alınan köylülerin hikayesini anlatan "Netekim Karakolu" filminin galası yapıldı.

10.02.2015 21:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin'de, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, daha önce çektikleri filmden dolayı gözaltına alınan köylülerin hikayesini anlatan "Netekim Karakolu" filminin galası yapıldı.

Mersin Cep Sinemaları'nda gerçekleştirilen galaya filmin yönetmeni Yasin Korkmaz, oyuncular ve çok sayıda davetli katıldı.

Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Netekim Karakolu filmi için 2 yıl boyunca gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Bütün Mersinlilerin desteğiyle güzel bir projenin ortaya çıktığını ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu:

"Netekim Karakolu Yörük gençlerin yaşadığı gerçekleri anlatıyor. 44 yıllık bir film. 1970 yılında bir grup Yörük genci film çekmek istiyorlar. Film aksiyon filmi ve birçok sebepten dolayı yarım kalıyor. Aradan uzun zaman geçiyor ve 1980 askeri darbesiyle birçok ev basılıyor. Gençlerin birinin evinde film ve fotoğraflar bulunuyor. Filmde yer alan bütün oyuncular ve köylüler suç örgütü kurmaktan, gerilla eğitimi vermekten ve adam öldürmekten karakolda sorgulanıyor. 'Netekim' bunu anlatıyor. 12 Eylül filmidir. Konusu kara mizahtır. Filmde 200 oyuncu rol aldı. Bunun 100'ünü bölge halkı oluşturuyor."

Başrol oyuncusu Deniz Sandalcı ise Mersin'de uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yaptığını, bazı dizilerde de rol aldığını söyledi.

Netekim Karakolu'nun kendileri için dönüm noktası olduğunu söyleyen Sandalcı, "Alışılmışın kırıldığı bir nokta oldu. Biliriz ki bir sinema filmi İstanbul'da çekilir. Biz bu filmi tamamen yerel kaynaklarla çektik. Mersin'in amatör profesyonel oyuncuları ve hiç oyunculuk deneyimi olmayanlarla çektik. Sinema filmi sadece ve sadece İstanbul'da çekilir yargısı kırılmış oldu" ifadelerini kullandı.

Filmde, 12 Eylül 1980'de, daha önce çektikleri film nedeniyle gözaltına alınan köylülerin trajikomik hikayesi anlatılıyor. - Mersin

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Netekim Karakolu' Filminin Galası Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement