Ömrünün Yarısı Obezite ile Mücadeleyle Geçti - Son Dakika
Yerel

Ömrünün Yarısı Obezite ile Mücadeleyle Geçti

Orhan Topal - Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yaşayan 170 kilogram ağırlığındaki Ayşe Aydın, 30 yıl önce başlayan obezite rahatsızlığı nedeniyle 10 yıldır yürüyemiyor.

03.01.2012 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Orhan Topal - Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yaşayan 170 kilogram ağırlığındaki Ayşe Aydın, 30 yıl önce başlayan obezite rahatsızlığı nedeniyle 10 yıldır yürüyemiyor.

İlçenin Uçarsu köyündeki tek katlı bir evde çocuklarıyla yaşayan ve obezite sorunuyla mücadele eden Ayşe Aydın'ın (63), yaşadığı sağlık sorunları yaklaşık 30 yıl önce mide kanaması geçirmesiyle başladı.

Mide kanaması sebebiyle kaldırıldığı hastanede doktorlarca ülser teşhisi konulan ve hastalığı atlatması için tedavisinin yanı sıra sağlıklı beslenmesi gerektiği de belirtilen Aydın, sağlıklı beslenemeyince bir süre sonra şeker hastalığına yakalandı.

Sağlık sorunları yüzünden beslenme düzeni de değişen Aydın gün geçtikçe kilo almaya başladı. İlk dönemlerde güncel yaşamını sürdürebilmesi nedeniyle durumunun ciddiyetini fark edemediği için tedavi de olmayan Aydın, 10 yıl önce yaklaşık 200 kilogram ağırlığa ulaştı.

Kilosu yüzünden artık yürüyemeyen ve yatağa bağımlı yaşamaya başlayan Ayşe Aydın, bir süre ekonomik sorunları, yürüyememesi ve evinin önüne de karayolu ulaşmaması sebebiyle hastaneye gidip tedavisini yaptıramadı.

Bu durumun basında yer alması üzerine Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ın sahip çıktığı Aydın, Kızılcık'ın girişimi ile geçen yıl kaldırıldığı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yaklaşık 3 aylık tedaviyle kilosu 170 kilograma düşürülen Ayşe Aydın, yürümeye başlayınca taburcu edildi. Tedavisine rağmen kendi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve aile fertlerinin desteğiyle ancak birkaç adım atabilen Aydın, yaşamının büyük çoğunluğunu tek katlı evindeki yatağına bağlı olarak sürdürebiliyor.

Yaşadığı sıkıntıları AA muhabirine anlatan Ayşe Aydın, obezite rahatsızlığı ortaya çıkmadan önce evinin tüm işlerini kendisinin gördüğünü, aşırı güç gerektiren işleri bile tek başına yapabildiğini belirterek, "Tüm bunları yaparken birdenbire yürüyemez, çalışamaz oldum. Evimin yükünü hep ben sırtlardım ama artık yapamamaya başladım" dedi.

Aydın, yıllarca yoksulluk çektiğini, soğan-ekmek yediği günler olduğunu belirterek, "Bu sıkıntılarla uğraşırken 30 yıl önce midem kanama yaptı. Ülser teşhisi koydular. Bu ilerledi. Ona bakalım derken aşırı kilo aldım ve bugün bu hale geldim" şeklinde konuştu.

-"Ağrısız zamanım geçmiyor"-

Kilolarının yanı sıra şeker hastalığı ve yüksek kolesterolü olduğunu dile getiren Aydın, "Ayağım şişiyor, ağrıyor, yürüyemiyorum. Ağrısız zamanım geçmiyor. Çocuklarım beni zorla birkaç adım yürütürler ama kendi başıma yürüyemiyorum" ifadelerini kullandı.

Yaşadığı sıkıntıların her geçen gün arttığını vurgulayan Aydın, "Kilolu olmak çok kötü. Hayatımı dört duvar arasında geçiriyorum. Benim durumumda olan insanları herkes görsün, ibret alsın. Beslenmelerine dikkat etsinler. Spor yapsınlar" dedi.

Ayşe Aydın'ın oğlu Münir Aydın ise annesinin aşırı kilolarının tamamen beslenme bozukluğundan kaynaklandığını anlatarak, "Zamanında bunun önlemini alamadık. Yediği zaman da doymuyor. İştahı çok açık. İştah kesici vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Annesini bu durumda görünce büyük üzüntü yaşadıklarını belirten Münir Aydın,

"Hayatımızda hep sorun var. Vatandaşlarımıza şu önerim olur, anamın vaziyeti görülüyor, hamur işlerinden kaçınsınlar, sebze ağırlıklı yesinler. Hiçbir şey yapamıyorlarsa tarlalarına iki marul diksinler" dedi.

-"Önemli olan şişmanlığı tedavi etmek değil, önlemek"-

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Ekrem Algün de obezite tedavisinde yapılanları sürekli devam ettirmenin önemine değinerek, "Tedaviyi durduğunuzda tekrar kiloları geri alma hatta daha fazla kilo alma tehlikeniz var. Bu hastalıkla mücadelede önemli olan şişmanlığı tedavi etmek değil, önlemek" diye konuştu.

Obeziteyle mücadelenin ilerleyen yaşlarda değil çocukken başlanması gerektiğine dikkati çeken Algün, "Çünkü artık insanlar ilköğretim döneminden sonra hazır gıdaların da etkisiyle egzersiz yapmadan yaşayarak şişman büyümeye başlıyor" dedi.

Dünya genelinde şişmanlığın artık salgın denilebilecek boyutlara vardığını, araştırmaların erişkin nüfusun en az 3'te 1'inin şişman olduğunu ortaya koyduğunu belirten Algün, "Obezitenin en önemli nedeni çocukluk çağından itibaren başlayan yüksek kalorili yanlış beslenme alışkanlığı ve egzersiz yapılmaması" şeklinde konuştu.

Obeziteyle, çocukluk çağından alınabilecek önlemlerle başa çıkılabileceğini vurgulayan Algün, "Küçük yaşlarda çocuklarımıza doğal gıdalarla beslenmeyi, kahvaltı yapmayı, meyve ve sebze yemeyi öğretmeliyiz. Egzersiz yapmaları için ortam sağlamalıyız. Küçük yaşlardan itibaren alınacak önlemler, ileride çocuğumuzun obeziteye yakalanma riskini azaltacaktır" dedi.

- TRABZON

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ömrünün Yarısı Obezite ile Mücadeleyle Geçti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi
  21 Şub CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi

  CHP'nin İvrindi ilçesinde belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine ilişkin aday listesi, süresinde İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmediği için yerel seçimlere katılamayacak. İvrindi Belediye Başkan adayı Ali Kundakçı, CHP İvrindi İlçe Başkanı Ayhan Arslanbey'e tepki gösterdi. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise aday listelerinin seçim kurullarına tesliminin ilçe başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti ve ittifak görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

 • Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı
  21 Şub Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı

  Yalova'da düzenlenen Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında Bodrumsporlu milli sporcular 8 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Sporcuların başarılarından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Branşlardan Sorumlu Asbaşkan Fatih Öztarakçı, Bodrumspor'un genç yetenekleri geliştirerek başarı göstermek için çalıştığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek
  21 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri programı çerçevesinde Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek mitingde vatandaşlara seslenecek. Mitingin saat 14.00'da başlaması bekleniyor. Alanda geniş güvenlik önlemleri alınırken, cadde ve sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar detaylı bir aramadan geçerek alana giriş yapabilecekler.

 • TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi
  21 Şub TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi

  Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 'Yüz Yüze' söyleşilerinin ikincisi gerçekleştirildi. Söyleşinin konukları TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ve TÜGİAD Politika Danışmanı Metehan Demir oldu. Söyleşide ekonomi ve siyaset konuları ele alındı.

 • Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti
  21 Şub Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve önceki dönem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti. Ziyarette Denizli'nin yatırımları ve başarıları konuşuldu.

 • İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti
  21 Şub İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti

  İş adamı Sıtkı Polat, İYİ Parti'den hem kurucular kurulu üyeliğinden hem de partiden istifa ettiğini açıkladı. Polat, partinin merkez sağı toparlayamadığını belirterek istifa ettiğini duyurdu.

 • Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor
  21 Şub Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor

  Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi, 23-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Oyman Atabay 2024 sezonunun ilk yarışı, 23 Şubat Cuma günü saat 17.30'da Kars Kalesi önünde düzenlenecek start seremonisi ile başlayacak. Ekipler, rallinin ikinci ve üçüncü gününde saat 08.00'de başlayacak yarışlarda 6 özel etapta mücadele edecek. Sarıkamış Rallisi, 25 Şubat Pazar günü saat 13.20'de Duja Chalet önündeki finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreniyle tamamlanacak.

 • Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor
  21 Şub Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor

  Bölgesel kalkınma projeleri kapsamında üreten şehirlerin oluşturulması, insanların sosyal yaşamının geliştirilmesi ve şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla çok sayıda proje desteklenecek. Bakanlık bütçesinden ve yerel paydaşlar tarafından kalkınma ajanslarına aktarılan kaynaklarla yürütülen mali ve yenilikçi destek programları, güdümlü projeler ve bölge planlarında belirlenen öncelikler hayata geçirilecek. Üreten şehirler programıyla Adana, Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya ve Tekirdağ'ın uluslararası alanda rekabetçi bir üretim yapısına kavuşması hedefleniyor.

 • Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi
  21 Şub Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi

  Yerel seçimlerde siyasi partiler tarafından 26 milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi. İYİ Parti 7, CHP ve Saadet Partisi 5'er, AK Parti ise 4 milletvekili ile yarışacak. Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek.

 • İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor
  21 Şub İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

  İzmir'de yaşayan Ahmet Özdemir, toprağa olan ilgisiyle ata tohumu üretimine başladı ve elindeki çeşitli meyve ve sebze tohumlarını Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, yerel tohum hareketine destek vererek, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı
  21 Şub Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine...

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız
  21 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da kent uzlaşısı sağlamak için temaslar yaptıklarını belirtti. Özel, seçimde Hatay'ın AK Parti'ye muhalif oylarının CHP'ye kazandıracağını düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, Lütfü Savaş'ın seçimi kazanması durumunda Hatay'ın kazanacağını ve 1 Nisan günü Hatay'ı AK Parti'ye emanet etmek yerine Lütfü Savaş'a emanet etmeyi tercih edeceğini söyledi.


Advertisement