Şahinbey'de Kursiyerlere "Verem" Semineri - Son Dakika

Şahinbey'de Kursiyerlere "Verem" Semineri

11.01.2013 13:46
Şahinbey'de Kursiyerlere "Verem" Semineri

Şahinbey Belediyesi'ne bağlı Boyacı Sosyal Tesisleri'nde eğitim gören kursiyerlere yönelik "Verem" konulu eğitim semineri düzenlendi.

Şahinbey Belediyesi'ne bağlı Boyacı Sosyal Tesisleri'nde eğitim gören kursiyerlere yönelik "Verem" konulu eğitim semineri düzenlendi.

Boyacı Sosyal Tesisleri toplantı salonunda verilen ve kursiyerlerin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde Şahinbey Toplum Destekli Sağlık Merkezi Eğitim Şube hemşireleri Şenel Işıklar ve Fatma Doğan tarafından verem hastalığının önemi ve hastalığın tedavisi anlatıldı. Hemşire Işıklar ve Doğan, veremin solunum yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, "Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanıyor. Verem hastalığı zengin, fakir, genç veya yaşlı fark etmeksizin herkese bulaşabilir. Tedavi görmemiş ya da düzenli tedavi görmeyen verem hastasında öksürme, hapşırma veya konuşma esnasında ortama yayılan ve verem mikrobu içeren damlacıkların solunum yoluyla alınmasıyla bulaşır. Verem hastalığı 2 ya da 3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı ile kan tükürme gibi belirtiler göstermektedir. Verem hastalığında ilaçlar bir gün bile aksatılmadan kullanılmalıdır. İlaçların düzenli kullanıldığı takdirde veremin yakın çevresindeki kişilere bulaştırma riskleri de yok olur. Veremin bulaşmaması için öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burun mendille kapatılmalıdır. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Veremin belirtilerini hisseden bir kişi hemen en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir" dedi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Şahinbey Millet Kütüphanesi hızla yükseliyor Şahinbey Millet Kütüphanesi hızla yükseliyor

Son Dakika Yerel Şahinbey'de Kursiyerlere 'Verem' Semineri - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement