Şahinbey'de Necip Fazılı Anlamak Konulu Konferans Düzenlendi - Son Dakika
Yerel

Şahinbey'de Necip Fazılı Anlamak Konulu Konferans Düzenlendi

Şahinbey\'de Necip Fazılı Anlamak Konulu Konferans Düzenlendi

Şahinbey Belediyesi, Araştırmacı Yazar Mustafa Yazgan’ın da katıldığı “Necip Fazılı Anlamak” isimli bir konferans düzenledi.

30.05.2016 16:32

Şahinbey Belediyesi, Araştırmacı Yazar Mustafa Yazgan'ın da katıldığı "Necip Fazılı Anlamak" isimli bir konferans düzenledi.

Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa katılan Necip Fazıl Kısakürek'in öğrencisi Mustafa Yazgan Mayıs ayının İstanbul'un Fethine, Necip Fazıl Kısakürek'in ölüm ve doğum yıl dönümü gibi üç önemli olaya tanıklık yaptığını belirtti. İstanbul'un 127 yılda 55 kez kuşatılmasına rağmen fethinin Fatih Sultan Mehmet'e nasip olduğunu ifade eden Araştırmacı Yazar Mustafa Yazgan, Necip Fazıl Kısakürek'in hayatından da kesitleri anlattı. Yazgan, konuşmasında gençlerin eğitimlerini aşk ile yapmaları gerektiğine dikkat çekerek, "Kireçleşmiş beynimizi, kaslarımızı ve zihniyetimizi biraz aksiyona hazırlayalım. Yani kitapla, kültürle, araştırmayla şu kireçleri biraz dökelim artık, ucuzculuğu bırakalım. Özlediğimiz neslin vasıfları ilk olarak vecd ve aşkla yanmadır. Bu ifade üstad Necip Fazıl'ın ifadesidir. Ama sakın bu aşk kelimesini parklarda, bahçelerde ve banklarda mart kedileri gibi burun buruna dolaşanların aşkı zannetmeyin. Bu aşk başka bir aşktır. Mart ayı kedilerini biz hoş görüyoruz ama insanları maalesef yanlış oldukları kanaatiyle görmüyoruz. Yakışmaz, ne genç kızlarımıza ne de delikanlılarımıza. Vecd ve aşk, aşk olmazsa meşk olmaz demiş büyükler. Her şey aşka bağlı. Üniversiteye veya liseye gelişiniz, okumanız hepsi bir aşkla olmalı. Hele hele gayri meşru dünyalara böyle bir sevdalanmakla büyük bir felakete sakın düşmeyin. Bir diğeri ise, sır idrakiyle doymanın vasfı. Yani sadece madde boyutunda görmeyin. İşte Necip Fazıl metafiziğin ruhaniyetini ve sırrını o zamanın gelecek nesli olan bizlere böyle anlattı. Şimdi bende bunları sizlere anlatıyorum. Eşya ve hadiseye hakimiyet şecaatiyle davranmanın vasfı. Sonra her türlü fedakarlık ve disiplinle ileriye atılmanın cehdi. En derin merhamet içinde en keskin şiddet seviyesine ermenin vasfı. Üstad bunları böyle sıralamış ve bu sıralananların hepsi size birer örnek olması gerekir" diye konuştu.

Program sonrasında Necip Fazıl Kısakürek adına düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şahinbey'de Necip Fazılı Anlamak Konulu Konferans Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement