Sanko Koleji Öğrencileri 'Genç Eleştirmenler Sempozyumu'nda - Son Dakika

Sanko Koleji Öğrencileri 'Genç Eleştirmenler Sempozyumu'nda

16.04.2014 20:33
Sanko Koleji Öğrencileri 'Genç Eleştirmenler Sempozyumu'nda

Özel Sanko Koleji öğrencilerinden Şevval Özdinç ve Dilek Süral, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından düzenlenen ‘4. Ulusal Genç Eleştirmenler Sempozyumu’na katıldı.

Özel Sanko Koleji öğrencilerinden Şevval Özdinç ve Dilek Süral, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından düzenlenen '4. Ulusal Genç Eleştirmenler Sempozyumu'na katıldı.

Lise öğrencilerinin edebiyat dersleri aracılığıyla edindikleri kültürel birikimi paylaşmaları, edebi metinlere yaklaşım ve eleştiri yöntemleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen sempozyum, aralarında ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi, İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi, TED Zonguldak Koleji, TED Samsun Koleji, Özel Sanko Koleji, Büyük Kolej'in yer aldığı okullardan 190 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Dört oturumda düzenlenen sempozyum, yapıtları tartışılan şair ve yazarlara anma niteliği de taşıdı. Şiir oturumunda Ahmet Erhan'ın 'Buz Üstünde Yürür Gibi', roman oturumunda Peride Celal'in 'Gecenin Ucunda', tiyatro oturumunda Turgut Özakman'ın 'Ocak' adlı yapıtları tartışıldı. Öykü oturumunda ise Leyla Erbil'in 'Hallaç, Gecede, Eski Sevgili' adlı kitaplarından öyküler seçildi.

Edebiyattan Sinemaya Uyarlamalar bölümünde ise John Steinbeck'in 'Fareler ve İnsanlar' filmi (1992) ile romanı, Ayla Kutlu'nun 'Sen de Gitme Triyandafilis' adlı filmi (1995) ve romanı, Necati Cumalı'nın 'Susuz Yaz' adlı filmi (1964) ve romanı tartışıldı. Öğrenci sunumlarından hareketle üç araştırma sorusunun belirlendiği etkinlikte, makale yazma çalışması da yapıldı. Ayrıca, üç günlük süreçte öğrencilerin edebiyat ile dil ve anlatım derslerinden edindikleri becerileri sergileme olanağı buldukları edebiyat ve drama atölyelerine ve diğer etkinliklere de yer verildi.

Okulda uyguladıkları programla öğrencilerini araştıran, sorgulayan, analiz edebilen bir altyapı ile yetiştiklerini belirten Özel Sanko Liseleri Müdürü İhsan İçbudak, öğrencilerinin bilgi paylaşım platformlarında aktif rol almalarının birikim ve tecrübelerini artırdığını kaydetti. - GAZİANTEP

YORUMLAR
500
İHA muhabirinin o fotoğrafına kayıtsız kalınmadı İHA muhabirinin o fotoğrafına kayıtsız kalınmadı Cafe Akademi'de İlk Fakülte Kahvaltısı İktisadi ve İdari Bilimlerden Cafe Akademi'de İlk Fakülte Kahvaltısı İktisadi ve İdari Bilimlerden BEÜ'de yenilenen beş servis ünitesi yenilendi BEÜ'de yenilenen beş servis ünitesi yenilendi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sanko Koleji Öğrencileri 'Genç Eleştirmenler Sempozyumu'nda - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement