Şeftali Üreticisi 30 Kuruşa Alıcı Bekliyor - Son Dakika

Şeftali Üreticisi 30 Kuruşa Alıcı Bekliyor

16.08.2013 13:34
Şeftali Üreticisi 30 Kuruşa Alıcı Bekliyor

Erdemli ilçesindeki şeftali üreticisinin düşük fiyattan satış yaptığı için sıkıntılı olduğu bildirildi.

Erdemli ilçesindeki şeftali üreticisinin düşük fiyattan satış yaptığı için sıkıntılı olduğu bildirildi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 6 bin dekar tarım alanında, yılda 15 bin ton şeftali üretimi yapıldığını söyledi.

Kent genelinde olduğu ilçede de şeftali üretiminin önemli bir geçim kaynağı olduğunu anlatan Dölek, ancak 2 yıldır üreticinin beklediğini bulamadığını vurguladı.

Kilogram maliyeti 50 kuruş olan şeftalinin 30 kuruştan satılmasının beklendiğini belirten Dölek, "50 kuruşa bin bir emekle yetiştirdiğimiz ürünü dalında 30 kuruşa satamıyoruz ve dolayısıyla perişanız. Üreticilere acilen destek gerekiyor" dedi.

Erdemli'nin Çerçili Köyü'nde 10 dekar şeftali bahçesi olan Nihat Erdoğan ise şeftali hasadının sıkıntılı başladığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Köyümüz şeftali deposudur. Her yıl 3 bin ton şeftali üretimi yapılıyor. Benim geçimim, 10 dekar şeftali bahçesinden kazandığım paraya bağlı. Şeftali hasadına başladık, kilosunu 30 kuruştan satmaya çalışıyoruz ancak alıcı yok. Bu rakamlar emeğimizin karşılığı değil. Bizim ürettiğimiz şeftaliler, manavlarda ve marketlerde kilosu 2-3 liradan satılıyor. Aracılar tonla para kazanıyor ama üreticiler perişan oluyor." - Mersin

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Şeftali Üreticisi 30 Kuruşa Alıcı Bekliyor - Son Dakika


Advertisement