Suluova'da, "Suluova Tarihiyle 100'leşiyor" Programı Düzenlendi - Son Dakika

Suluova'da, "Suluova Tarihiyle 100'leşiyor" Programı Düzenlendi

19.03.2015 12:24
Suluova'da, "Suluova Tarihiyle 100'leşiyor" Programı Düzenlendi

Suluova'da, "Suluova tarihiyle 100'leşiyor" programı düzenlendi.

Suluova'da, "Suluova tarihiyle 100'leşiyor" programı düzenlendi.

Ticaret Meslek Lisesi salonunda Suluova Gençlik Derneği tarafından Çanakkale Zaferi'nın 100. yılı nedeniyle yapılan programda konuşan Belediye Başkanı Fatih Üçok, Çanakkale Zaferi'nin, bir milletin bir coğrafyada varoluş mücadelesi ve ecdadın tüm dünyayı hayrete düşüren kahramanlık destanı olduğunu söyledi.

Türk milletinin kahraman atalarıyla ne kadar gururlansa az olduğunu ifade eden Üçok, şunları dile getirdi:

"Bu milletin genlerinde zafer kazanmak vardır. Bundan tam 100 yıl önce yedi düvele karşı 'Çanakkale Geçilmez' dedirttiren bir neslin çocuklarıyız. Ne kadar iftihar ve Rabbimize hamd etsek azdır. Dünyanın dört bir tarafından, topuyla, tüfeğiyle, gemisiyle, uçağıyla gelerek üzerine ölüm yağdıran düşmana karşı sadece süngüsüyle karşı koyarak bire bir mücadele eden ve olağanüstü kahramanlık gösteren bir milletin torunlarıyız biz. Çanakkale bir vatan, bayrak ve ezan savunmasıdır. Bugün camilerde ezanı okutabiliyorsak, ellerimizi semaya kaldırabiliyorsak ve bu toprakları kendimize yurt edinebiliyorsak hiç şüphesiz Çanakkale'de canıyla bedel ödeyenlerin eseridir. Biliyoruz ki bu coğrafyada bu millet daha çok Çanakkale destanları yazacaktır. Sevgili gençler biz bunu tarihte bütün dünya milletlerine öğrettik, bundan sonra da öğretebilecek bir hikayemiz ve destanımız var. Biz bu coğrafyada 1071'den beri yüz binlerce şehit veriyoruz. Vatan topraksız, toprak şehitsiz olmaz. Bu vatan Anadolu yarımadasıysa asla şehitsiz olmaz. Çünkü bu topraklar kıymetli ve bizim için de azizdir."

Geçmişi ve geleceği adına sorumluluk alan Suluovalı gençlere de teşekkür eden Üçok, "Belediye olarak 100 gencimizi Çanakkale'ye götürmek, oradaki şanlı destanı gözleriyle görmelerini ve bizzat o şanlı destanı yaşamalarını istiyoruz. ve her yıl bu sayıyı arttırarak devam ettireceğiz. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen genç arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

TOKİ Celebi Mehmet İlkokulu 1. Sınıf öğrencisi Semih Sait Çetin'in istiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okumasının ardından programa konuşmacı olarak katılan Çanakkale rehberlerinden Dr. Emrullah Semerci katılımcılara "Çanakkale" konulu bir konferans verdi.

Semerci, "Çanakkale savaşının önemi şudur, eğer Çanakkale düşman tarafından işgal edilseydi Osmanlı'nın kalbi İstanbul ve Anadolu gidecekti, yani Çanakkale bizim son kalemizdi" dedi.

Program sonunda Üçok, Dr. Semerci'ye teşekkür plaketi verirken Dernek Başkanı Engin Topcu ise İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyan TOKİ Celebi Mehmet İlkokulu 1. Sınıf öğrencisi Semih Sait Çetin'e çeşitli hediyeler verdi.

Programın sonunda belediye tarafından katılımcılara "Çanakkale" isimli kitaplar hediye edildi.

YORUMLAR
500
Suluova Belediyespor'da olağanüstü kongre yapıldı Suluova Belediyespor'da olağanüstü kongre yapıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Suluova'da, 'Suluova Tarihiyle 100'leşiyor' Programı Düzenlendi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement