Türkiye'de sadece Sivas'ta bulunan bu cihaz ile köpeğinin işitme kaybı olduğu anlaşıldı - Son Dakika

Türkiye'de sadece Sivas'ta bulunan bu cihaz ile köpeğinin işitme kaybı olduğu anlaşıldı

20.05.2022 19:00

Türkiye'de sadece Sivas'ta bulunan bu cihaz ile köpeğinin işitme kaybı olduğu anlaşıldı Köpeğinin geçirdiği hastalıklar sonucunda kulaklarının işitme kaybı yaşadığını, Sivas'ta yapılan araştırmalar sonucunda öğrendi.

Türkiye'de sadece Sivas'ta bulunan bu cihaz ile köpeğinin işitme kaybı olduğu anlaşıldı

SİVAS - Köpeğinin geçirdiği hastalıklar sonucunda kulaklarının işitme kaybı yaşadığını, Sivas'ta yapılan araştırmalar sonucunda öğrendi.

Mersin ilinde ikamet eden Halil Gezen isimli vatandaşın 5 aylık Cane Corso cinsi köpeğinin geçirdiği hastalıklar sonrası seslerine tepki vermediğini fark etti. Bunun üzerine yaptığı araştırmalar sonrasında Cumhuriyet üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne başvuru yaptı. Türkiye'de sadece Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Temel Bilimler Bölümü Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı'nda geliştirilmiş olan "Otoakustik Emisyon Cihazı" ve Klinik ABR Cihazı" ile yapılan tetkikler sonrası köpekte işitme kaybı olduğu anlaşıldı.

Ares isimli köpekte yapılan tetkikler sonucunda köpeğin geçirdiği hastalıklar sonrası her iki kulağında da işitme kaybı olduğu belirlendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Temel Bilimler Bölümü Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Koçkaya,"Türkiye'de ilk olarak köpeklerde "Otoakustik Emisyon Cihazı" ve "Klinik ABR Cihazı" ile işitme testleri yapılmaya başlanmış ve halende yapılmaktadır. Diğer evcil hayvanlarda da test deneme işlemleri devam etmektedir. Cane Corso cinsi köpeğin geçirdiği rahatsızlıklar sonrası her iki kulağında da işitme kaybı mevcut" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Sivas LGS'de iki gurur birden yaşadı Sivas LGS'de iki gurur birden yaşadı Kocaeli'nden 7 madalya ile döndüler Kocaeli'nden 7 madalya ile döndüler Ulaş Karasu: Cumhuriyet Düşmanlığı, 2 Temmuz Günü Sivas'ta Cumhuriyetimizi, Laikliği ve Demokrasiyi Hedef Almıştır Ulaş Karasu: Cumhuriyet Düşmanlığı, 2 Temmuz Günü Sivas'ta Cumhuriyetimizi, Laikliği ve Demokrasiyi Hedef Almıştır
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türkiye'de sadece Sivas'ta bulunan bu cihaz ile köpeğinin işitme kaybı olduğu anlaşıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement